Planszowe święto po raz szósty w Brzegu

0
plakat_3_2_4.jpg
Reklama

 

Do szóstej edycji Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych został już tylko nieco ponad tydzień. 8 i 9 lutego w salach brzeskiego ratusza po raz kolejny pojawią się fani gier planszowych z całego kraju. 

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Mimo że brzeski festiwal ma stosunkowo krótką tradycję, zdążył już zapisać się w ogólnopolskim kalendarzu miłośników planszówek. Co roku na dwudniową imprezę przybywa ponad tysiąc osób. Festiwal nieustannie się rozwija, stając się poważnym przedsięwzięciem organizacyjnym i logistycznym. W ubiegłym roku odbyło się podczas niego dziesięć turniejów i dwie imprezy w randze Mistrzostw Polski.
Organizatorzy, Krzysztof i Beata Olszewscy, zapowiadają, że i tym razem nie zabraknie atrakcji. W Brzegu pojawią się autorzy gier i wydawcy, a każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie w przygotowanych przez nich stoiskach. Tradycyjnie będzie też można wziąć udział w różnorakich turniejach oraz obserwować zmagania innych.
Na uczestników imprezy czekać będzie ogromna ilość różnorodnych gier. Każdą będzie można rozłożyć na przygotowanych do tego celu stolikach i zagrać wraz z przyjaciółmi. Tym, którzy będą mieli kłopot z opanowaniem reguł pomogą wytrawni gracze. Będą oni poruszać się po całym terenie festiwalu w specjalnie oznakowanych koszulkach.
Podczas imprezy losowane będą ponadto nagrody rzeczowe w postaci popularnych gier planszowych.

Najciekawszym punktem programu VI Brzeskiego Festiwalu Gier Planszowych są oczywiście turnieje. Organizatorzy zadbali o to, by przez cały weekend można było walczyć o zwycięstwo w najbardziej znanych i lubianych planszówkach:

Sobota
9.30 – V Otwarte Mistrzostwa Polski w Carrom
12.00 – Turniej Hej! To moja Ryba! (dla dzieci)
14.00 – Turniej Neuroshima Hex
15.30 – Turniej Zamku
16.30 – Turniej Iknow
18.00 – Turniej Bang!

Niedziela
10.30 – V Otwarte Mistrzostwa Polski w Pentago
10.30 – Turniej Pitchcar
14.00 – Turniej Trio
15.00 – Turniej Angry Birds Action Game (dla dzieci)
16.00 – Turniej List Miłosny

Na szczególną uwagę zasługują Mistrzostwa Polski w Carrom i Pentago.
Carrom to gra, która popularność zdobyła około dwustu lat temu, ale zabawy o podobnych zasadach tylko innych nazwach znane są na świecie od tysięcy lat. Nie do końca wiadomo skąd dokładnie pochodzi Carrom. Większość źródeł wskazuje, że jest to gra indyjska chociaż niektórzy uważają, że pochodzi ona z Chin. Niekiedy korzeni Carrom'a doszukuje się w Jemenie, Etiopii, Zimbabwe lub Północnej Afryce. Uważa się, że gra wywodzi się ze snookera. Istnieje wiele jej odmian i zasad, według których toczy się rywalizacja. Współcześnie zwykło nazywać się Carrom „indyjskim bilardem”.
Pentago to gra, w której celem obu graczy jest ułożenie w rzędzie lub po skosie pięciu kulek swojego koloru, analogicznie do gry kółko i krzyżyk. Gracze po kolei oddają ruch składający się z dwóch elementów: dołożenia nowej kulki oraz obrócenia części planszy o 90 stopni w dowolnym kierunku. Plansza składa się z czterech ruchomych części, które można obracać. Każda część zawiera dziewięć miejsc na kulki. Cała plansza mieści ich zatem trzydzieści sześć.

Reklama