Szóste święto planszówek za nami

0

 IMG_5728.JPG

VI Brzeski Festiwal Gier Planszowych i szósty powód do dumy dla organizatorów – Krzysztofa i Beaty Olszewskich. Przez sale brzeskiego ratusza przewinęło się podczas dwudniowej imprezy około tysiąc osób.

Miłośnicy planszówek przyjechali do naszego miasta nie tylko z najodleglejszych zakątków Polski, ale nawet spoza ich granic. Zagraniczni goście przybyli głównie na V Mistrzostwa Polski w Carrom (grę nazywaną powszechnie indyjskim bilardem). Rywalizację w tym konkursie wygrał Szwed Mehedi Hassan. Drugie miejsce zajął nasz rodak Sylwester Pogorzelski, a trzecie reprezentant Niemiec Steffen Eder.
W drugim turnieju rangi mistrzostw Polski, zawodach w Pentago, zwyciężył mieszkaniec Brzegu Adam Adamczyk. Na drugim stopniu podium stanął Russ Williams, a na trzecim Mariusz Grech.
Oprócz mistrzostw w Carrom i Pentago, w których rywalizowali zawodowcy, rozegrano wiele innych turniejów. Listę najlepszych zawodników w poszczególnych konkurencjach przedstawiamy na końcu artykułu.
Podczas festiwalu najważniejsze nie było jednak zdobywanie trofeów a dobra zabawa. Do brzeskiego ratusza przybyli podczas minionego weekendu nie tylko wytrawni znawcy gier planszowych. Wśród uczestników imprezy było bowiem wielu takich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z planszówkami. Nierzadko można było też zobaczyć całe rodziny bawiące się przy pionkach, kostkach i kartach.
Dla Piotra Frańczaka z Wrocławia gry planszowe to bardzo ważna część życia. „Zaczęło się wiele lat temu od gry Magia i Miecz – tłumaczy. To dla mojego pokolenia ważny tytuł. Wiele osób zakochało się w planszówkach właśnie dzięki tej grze. Kiedyż było ciężko o nowości. Polska była sto lat za krajami zachodnimi. Teraz na szczęście wszystko się zmieniło. Jest mnóstwo firm wydających najbardziej popularne na świecie tytuły. Mało tego, jest też coraz więcej bardzo dobrych rodzimych produkcji i co najważniejsze coraz więcej takich imprez, jak ta w Brzegu”.
Gry planszowe bezapelacyjnie przeżywają swój renesans. Organizatorom brzeskiego festiwalu gratulujemy sukcesu, życząc przy tym jeszcze większej frekwencji podczas przyszłorocznej edycji.

Wyniki turniejów:
Angry Birds
1. Weronika Dziwak
2. Hania Zahuta
3. Ewelina Gwozdecka

Bang
1. Tomasz Harasimiuk
2. Szymon Chyży
3. Tadeas Matys

Budowa Zamku
1. Dominika Gorgosz
2. Wiktoria Olszewska
3. Damian Sobieraj

Hej! To moja ryba!
1. Adrianna Bochen
2. Inga Turej
3. Wiktoria Olszewska

I know
1. Anna Skudlarska
2. Bartosz Larkowski
3. Marek Koszykowski

Neuroshima Hex
1. Michał Michałowski
2. Russ Williams
3. Piotr Łukasik

Pitchcar
1. Mehedi Hassan
2. Jakub Nowakowski
3. Karol Cabak

Trio
1. Bartosz Olszewski
2. Agnieszka Gliździńska
3. Mikołaj Cyprych

IMG_5550.JPGIMG_5565.JPGIMG_5652.JPGIMG_5691.JPGObraz_159.jpg

Foto: Sandra Witka – uczennica z ZSE, Bartosz Wojtkowski – uczeń ZSE