Uczniowie Grodkowskiej Jedynki w podsumowaniu ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Opowiem ci o wolnej Polsce” w Warszawie

0
Zdjęcie 7: Nasz projekt przedstawiony w formie obrazu
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

W dniach 6 i 7 czerwca bieżącego roku młodzież z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Grodkowie uczestniczyła – już po raz drugi z rzędu – w ogólnopolskiej konferencji podsumowującej projekt „Opowiem ci o wolnej Polsce”, która odbyła się w Warszawie (byliśmy jedyną szkołą reprezentującą całe województwo opolskie).


Przedstawiciele naszej grupy w składzie: Monika Pater, Katarzyna Wołk – Łaniewska i Kajetan Sochor (opiekun Jacek Muziewicz) wyruszyła w poniedziałek wczesnym rankiem. Do Warszawy dotarliśmy około południa. Po przybyciu do hotelu uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych, a następnie przejechaliśmy do budynku „Przystanek Historia” IPN. Tam dowiedzieliśmy się (a także mogliśmy przećwiczyć w praktyce) jak można opowiadać o swoim projekcie obrazami. Wnikliwej ocenie zostały poddane filmy nakręcone przez uczestników projektu. Dokonywali jej pracownicy IPN, którzy profesjonalnie zajmują się kręceniem filmów dokumentalnych – wiemy już co i jak należy poprawić, żeby w przyszłym roku nasz film był jeszcze lepszy.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Następnego dnia, po śniadaniu, przejechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie miały się odbyć targi naszych projektów, czyli mieliśmy pokazać i opowiedzieć o efektach naszej pracy – my wybraliśmy temat: „Żołnierze konspiracji i Powstania Warszawskiego we wspomnieniach Urszuli Katarzyńskiej „Uli” (miesiąc wcześniej przeprowadziliśmy wywiad z Panią Urszulą i w oparciu o uzyskane informacje realizowaliśmy nasze działania). Podobnie jak 21 zespołów z całej Polski przygotowaliśmy mini wystawę i film, ale tylko naszą specyfiką było to, że opracowaliśmy biografie kolegów Pani Urszuli w oparciu o posiadane wcześniej materiały ale także i np. oryginalne zdjęcia, które ze swego albumu pozwoliła nam zeskanować „Ula”. Konwencja targów projektów wyglądała tak, że oglądamy poszczególne prezentacje, a do każdej z nich przydzielony był przez organizatorów ekspert, który rozmawiał z uczestnikami o projekcie, a następnie relacjonował tą rozmowę podczas panelu podsumowującego. Naszym ekspertem był dr Paweł Ukielski, zastępca prezesa IPN, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego, którego wicedyrektorem był przez 10 lat! Trema przed rozmową była wielka, ale nasz ekspert okazał się bardzo miłym człowiekiem. Obejrzał nasz film, wystawę, przeglądnął biogramy wypytując o największe trudności i sukcesy w projekcie. W panelu podsumowującym projekty podkreślił, że bardzo mu się podobał przygotowany przez nas film, a biogramy związane z życiem Pani Urszuli Katarzyńskiej zostały napisane ściśle według reguł jakie powinny towarzyszyć takiemu opracowaniu! Po odebraniu dyplomów i nagród czekała nas jeszcze jedna przyjemność: tego dnia Muzeum Powstania Warszawskiego było zamknięte dla zwiedzających z zewnątrz i przeznaczone tylko dla nas. Ciekawa opowieść Pani, która oprowadzała nas po wyjątkowo cichym i pustym gmachu Muzeum spowodowała, że lata wojny, a szczególnie Powstania Warszawskiego stanęły nam bezpośrednio przed oczami, no i bez pośpiechu mogliśmy oglądać poszczególne eksponaty. To był ostatni akcent naszego pobytu w Warszawie. W Grodkowie byliśmy późno. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i chęci do pracy na przyszły rok!

Postacie, które szczególnie uwzględniliśmy w naszej pracy to: Urszula Katarzyńska „Ula” (nasz świadek historii, któremu serdecznie dziękujemy za współpracę), oraz Stanisław Kotorowicz „Crown”( cichociemny, zginął w akcji uwalniania więźniów pod Celestynowem), Włodzimierz Stysło „Jan Biały” (przedwojenny podporucznik, zginął idąc na pomoc „Crownowi”), uczestniczący także w tej akcji Marek Szymański „Sęp” (żołnierz, adiutant, a przejściowo także dowódca oddziału majora „Hubala”, przeżył okupację), narzeczony Pani „Uli” Andrzej Malinowski „Włodek” (osaczony przez Niemców nie myślał o sobie tylko niszczył rzeczy, które miał przy sobie, a mogłyby kogokolwiek obciążyć), czy dowódca kompanii motorowej batalionu „Zośka” Jan Kozubek „Szczerba” (ochotnik z Tarnowskich Gór, który zginął w Powstaniu Warszawskim na Czerniakowie). Tak naprawdę to dla nich był nasz projekt! Cześć im i chwała oraz wieczna pamięć!

Jacek Muziewicz Gimnazjum Publiczne nr 1 w Grodkowie

Galeria:

 

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI