Znani brzeżanie i ludzie związani z ziemią brzeską (1)

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 „Jeśli nie zagrasz utworu tak, aby wynurzył się z niego stojący za nim duch, nigdy nie zdobędziesz publiczności”
Katherine Hartmann – nauczycielka muzyki Kurta Masura

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

„Jeśli nie zagrasz utworu tak, aby wynurzył się z niego stojący za nim duch, nigdy nie zdobędziesz publiczności”
Katherine Hartmann – nauczycielka muzyki Kurta Masura
Maestro Kurt Masur

Kurt Masur, urodzony 18 lipca 1927r. w Brzegu (jego dom rodzinny mieścił się na ul. Młynarskiej), to światowej sławy niemiecki dyrygent. Przez ponad 30 lat wytyczał ścieżki lipskiej muzyki jako kapelmistrz tamtejszej orkiestry.
Już jako mały chłopiec
Kurt zafascynowany był barokowymi organami znajdującymi się w kościele św. Mikołaja w Brzegu, dlatego też jego największym marzeniem było zostać pianistą lub organistą. Po ukończeniu szkoły średniej, ówczesnej Szkoły Piastowskiej (obecnie II LO), Kurt szukał własnej drogi uczęszczając do Ludowej Szkoły Muzycznej w pobliskim Wrocławiu. Uczył się tu gry na wiolonczeli i dojrzewał do muzycznego powołania. W sali koncertowej wrocławskiej filharmonii pewnego wieczoru doświadczył niesamowitego przeżycia – gdy wykonywano IX symfonię Beethovena, w atmosferze coraz głębszego zasłuchania, wewnętrzny głos podpowiedział mu, że powinien zacząć uczyć się dyrygowania.

 

 

Jesienią 1944r, po zdaniu matury Kurt powołany został do służby roboczej, a wkrótce potem do Wehrmachtu. Końca wojny doczekał w niemieckiej jednostce we Fryzji nad Morzem Północnym. Brytyjskie jednostki następnie internowały młodych żołnierzy i dały im wolne pomieszczenia, które przez kilka miesięcy mogli sami wyposażać. W latach 1946-1948 studiował dyrygowanie w wyższej szkole muzycznej w Lipsku. Studia jednak przerwał, przez co w późniejszych czasach zwykł mawiać o sobie kokieteryjnie „amator”.
Kariera zawodowa
W latach 1948-1951 Masur pracował w teatrze w Halle. Po kilku latach przepracowanych na stanowisku pierwszego kapelmistrza na scenach w Erfurcie (1951-53) i Lipsku (1953-55) otrzymał etat dyrygenta w dreźnieńskiej filharmonii. Od 1958 r. do 1960r. był muzycznym dyrektorem meklemburskiego teatru w Schwerin, a od 1960 r. do 1964 r. opery komicznej w Berlinie. Zanim w 1967 r objął posadę pierwszego dyrygenta w filharmonii dreźnieńskiej (którą sprawował zresztą do 1972 r.), gościł jeszcze w wielu europejskich krajach, a także w Brazylii.
Od 1970 r. do 1997 r. Masur był kapelmistrzem Gewandhausu w Lipsku. Razem z tamtejszą orkiestrą odbył liczne tournee, podczas których zorganizował ponad 900 koncertów. Sprawując tą funkcję doprowadził również do budowy nowego Gewandhausu dla swojej orkiestry (jego otwarcie nastąpiło w 1981 r.), która od zniszczenia w 1943r. nie miała własnego budynku, w którym mogłaby dawać koncerty. Od 1991 r. do 2002 r. maestro pracował dodatkowo jako pierwszy dyrygent w nowojorskiej filharmonii. W roku 2000 objął posadę dyrektora muzycznego filharmonii londyńskiej. Od 2002 r. ma pod swoją batutą także Orchestre National de France w Paryżu.
Zasługi mistrza
9 października 1989r. Masur był w gronie sześciu prominentnych mieszkańców Lipska, którzy mediowali w antyrządowych demonstracjach mających miejsce w jego mieście, zażegnując tym samym konfrontację, która mogła zakończyć się nawet interwencją sił bezpieczeństwa, podobną do tej z placu Tiananmen. Za wkład w pokojowe rozwiązanie konfliktu przyznano mu w późniejszym czasie, 27 grudnia 1989 r., tytuł honorowego obywatela miasta.
Pierwsze laury spłynęły na Masura jednak znacznie wcześniej. Władze DDR-u uhonorowały go lipską nagrodą artystyczną (Leipziger Kunstpreis) oraz nagrodą narodową (Nationalpreis). W 1975 r. mianowano go profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej im. Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego w Lipsku, a 9 lat później otrzymał nawet doktorat honoris causa na miejscowym uniwersytecie.
W 1991r. maestro był jednym z założycieli lipskiej fundacji kulturalnej, której też przy okazji wybrano go przewodniczącym. W tym samym roku powołał do życia również międzynarodową fundację zajmującą się ocaleniem miejsca, w którym żył i tworzył Mendelssohn Bartholdy.
Kurt Masur doczekał się trzech synów i dwóch córek. Obecnie jest żonaty po raz trzeci. Jego szczęśliwą wybranką jest japońska sopranistka – Tomoko Sakurai, z którą ma syna Kena-Davida.
W tym roku maestro obchodził swoje 80 urodziny. Mimo tak poważnego wieku, nawet nie myśli o przejściu na emeryturę. Zamierza dyrygować tak długo, na ile Bóg mu pozwoli. Muzyka to jego całe życie.
Niektóre nagrody i odznaczenia przyznane Kurtowi Masurowi:
· 1990 Bambi
· 1991 Hanns-Martin-Schleyer-Preis
· 1997 New York City Cultural Ambassador
· 1998 Theodor Thomas Award by the Conductors Guild in Washington
· 2007 Leipziger Mendelssohn-Preis za całokształt artystyczny i wkład w budowę nowego gewandhausu w Lipsku w roku 1981, jak i zaangażowanie jako mediatora w demonstracjach w Lipsku, w 1989 r.   roku, w którym upadł mur berliński
· Herdecker Kulturpreis für Toleranz, Menschlichkeit und Frieden (nagroda Herdeckera za tolerancję, humanizm i pokój)
· Honorowe obywatelstwo miasta Lipsk
· Honorowe obywatelstwo miasta Brzeg
· Honorowe obywatelstwo miasta Wrocław
Od 21 kwietnia 2005 r. działa Instytut Kurta Masura (IKM), którego celem jest ogniskowanie działań w sferze kultury, które doprowadzą do zbudowania we Wrocławiu i Brzegu kulturalnego centrum Europy środkowo-wschodniej.

Paweł Pawlita
pawel7@op.pl

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA