Joasia ma już swój wymarzony wózek! Szkoła wybuduje podjazd

0

Otoczona przyjaciółmi, uśmiechnięta i szczęśliwa. Joanna Wereszczyńska z Łosiowa po wakacjach wróciła do szkoły, ale tym razem już samodzielnie, bez pomocy rodziny. Dzięki udanej akcji charytatywnej 13-latka z Łosiowa otrzymała elektryczny wózek.


Przypomnijmy, dziewczyna cierpi na zanik mięśni i do tej pory poruszała się na zwykłym wózku inwalidzkim. Joasi brakuje sił, aby samodzielnie mogła wyjść z domu na spacer lub do szkoły. W połowie czerwca br., grupa wolontariuszy postanowiła zorganizować piknik charytatywny, podczas którego przeprowadzono zbiórkę pieniędzy.

– Ogromnie się cieszymy, że udało się wtedy zebrać znaczną ilość środków finansowych. Jeszcze raz dziękuję wszystkim sponsorom, ludziom wielkiego serca, wolontariuszom i współorganizatorom czerwcowej akcji za wszystkie wpłaty i darowizny. Zebraliśmy wtedy 18 500 zł, PCK oddział w Brzegu dołożył swoją cegiełkę w postaci tysiąca złotych. Również rodzina Joasi dołożyła 2 tys. złotych i mogliśmy kupić dziewczynie jej wymarzony wózek – mówi Tomasz Zdebik, naczelnik OSP Łosiów i współorganizator akcji charytatywnej dla Joanny Wereszczyńskiej.

Zakup specjalistycznego sprzętu kosztował 21,5 tys. złotych. Cena katalogowa jest większa o kilka tysięcy, ale dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i wyrozumiałości firmy z Kędzierzyna-Koźla handlującej sprzętem medycznym udało się nabyć wózek na korzystniejszych warunkach finansowych.

13-latka będzie kontynuowała swoją naukę w Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie. Aby ułatwić dziewczynie poruszanie się po szkole, placówka zdecydowała się wybudować specjalny podjazd, a plan lekcji ułożyć w sposób, który zapewnia wszystkie zajęcia w salach znajdujących się na parterze budynku.

– Specjalnie na potrzeby Joasi rozpoczęliśmy budowę podjazdu, aczkolwiek będzie on służył innym osobom, bo w przyszłości znajdzie się w tym budynku również przedszkole. Wnioskowałam o środki na ten cel w Urzędzie Miejskim w Lewinie Brzeskim i dzięki zmianom w budżecie wygospodarowano pieniądze – wyjaśnia Jadwiga Fornal. – Asia będzie miała lekcje w salach znajdujących się na parterze, co pozwoli jej na bezproblemowe dotarcie na wszystkie zajęcia. Dodatkowo wyznaczyliśmy nauczyciela wspomagającego, który w trudnych sytuacjach będzie jej pomagał w przemieszczaniu się – dodaje dyrektor Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Łosiowie.

Jak podkreślała sama Joasia, jest szczęśliwa z nowego wózka – bardzo łatwo się nim jeździ – mówiła nam tuż przed uroczystością rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Towarzystwo koleżanek i kolegów oraz uśmiech na twarzy dziewczyny oznajmiał coś jeszcze – że jest również szczęśliwa z powrotu do szkoły.