XII Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej Tobie Polsko

0
Reklama

 W dniu 10 listopada 2007 r. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem „Najświętszego Serca Pana Jezusa” w Pogorzeli miał miejsce Koncert Laureatów XII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

 W dniu 10 listopada 2007 r. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem „Najświętszego Serca Pana Jezusa” w Pogorzeli miał miejsce Koncert Laureatów XII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko”. W widowisku wystąpili wyróżnieni wykonawcy wyłonieni w eliminacjach, które miały miejsce 28 października 2007 r. w auli szkolnej w Olszance.
Całą galę otworzyła pieśń pt. „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu Opolskiego Chóru Kameralnego. W średniowieczu pieśń tę śpiewało rycerstwo polskie po odniesionym zwycięstwie. Dziś Opolski Chór Kameralny utworem tym także wyśpiewał wygraną –Grand Prix oraz Nagrodę Marszałka Województwa w wysokości  2 tysięcy złotych.  Zanim jednak nastąpiło ogłoszenie nagrody głównej Tomasz Zacharewicz – dziennikarz Radia Opole, który prowadził całą galę, poprosił księdza parafii Aleksandra Drożdża o zabranie głosu. Proboszcz w swoim wystąpieniu wspomniał datę 11 listopada 1918r. – zakończenie I wojny światowej oraz Odrodzenie Niepodległego Państwa Polskiego po 200 latach niewoli. Ksiądz mówił także o swoich latach studenckich, kiedy to 11 listopada w kalendarzu zaznaczany był na „czarno”. „Wybuchła Polska” taką oto frazę notował pod tą datą.
Po przemówieniu i wręczeniu Nagrody Głównej nastąpiła dalsza część koncertu, w której udział wzięło ok. 200 artystów. Jako drugi wystąpił Zespół Białe Orły z Pogorzeli. Zespół pod przewodnictwem Pana Józefa Rosińskiego, zaszokował odbiorców swoją innowacją. Dotychczas w skład zespołu wchodzili mężczyźni, a dziś znalazło się także miejsce dla Natalii Kasiuby – córki jednego z Panów „Orłów” i licealistki z Brzegu. Wraz z końcem ich utworu pt. „Na starym zamku” wręczono im Nagrodę ufundowaną przez Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów. Nagrodę natomiast ufundowaną przez Urząd Marszałkowski w Opolu otrzymali: Zespół wokalny „Lira” z Karłowic, Zespół „Camerton” z Opola, Zespół „Uśmiech” z Jasienicy Dolnej, Chór „Cantate Domino” z Parafii św. Stanisława w Skarbimierzu oraz Zespół „Inwencja” z Klubu Garnizonowego w Brzegu.  Z reguły młode pokolenie nagradzane zostało przez Ministra Edukacji Narodowej i Kuratora Oświaty w Opolu. Nagrodę tę otrzymali:  Małgorzata Marfiany z Nysy, Miriam Szlempo z Gimnazjum nr 2 z Nysy, Agnieszka Dublańska z Gimnazjum nr 3 w Brzegu, Angelika  Skowronek z Klubu Garnizonowego w Brzegu, Pamela Kłoczko z Domu Kultury w Nysie, Kamil Baron, jako jedyny solista płci męskiej, także z Nysy oraz Wiktoria Szydłowska. Młodym wykonawcom ich należytą wygraną wręczyli Wiceminister Edukacji Narodowej Sławomir Kosowski oraz Opolski Wicekurator Oświaty Leszek Darowski. Jako dziesiąty wystąpił chór „Camerata” z Nysy pod przewodnictwem Ewy Wróblewskiej. „Modlitwą obozową” wyśpiewał Nagrodę Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Zespół B-3 po raz pierwszy w tym roku reprezentował Zespół Szkolno – Przedszkolny w Olszance. W jego skład wchodziła trójka rodzeństwa. Dzieci otrzymały Nagrodę Przedsiębiortswa Wielobranżowego Zbigniew Kozicki w Krzyżowicach. Z Łambinowic przyjechał duet „Ania i Patrycja. „Młodością Kolumbów” wywalczył Nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Wschód w Opolu. Zespół „Forte” z Dytmarowa otrzymał nagrodę podwójną: ministra Edukacji Narodowej oraz wójta gminy Olszanka. Zespół „Natchnienie” z parafii rzymsko – katolickiej pod wezwaniem Piotra i Pawła w Sidzinie otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz Przewodniczącego Rady Gminy Olszanka. Śpiewając o pokoju zespół chóralny PZSP w Olszance pod kierunkiem Beaty Malczewskiej wywalczył Nagrodę Ministra Edukacji oraz Nagrodę ufundowaną przez starostę powiatu brzeskiego. Takie same wyróżnienie otrzymał zespół „Depatria” z II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. „Nasza”  to utwór, który wykonał zespół. Słowa napisane zostały przez Andrzeja Pałosza, który jest zarazem kierownikiem zespołu. Koncert zakończył zespół wokalny „Inwencja” z Klubu Garnizonowego w Brzegu, pracujący pod kierunkiem Jany Koronkiewicz i Grzegorza Bukowskiego. Wspaniałe i nowatorskie wykonanie utworu „Słowiański Papież” wzbudziło ogromny aplauz publiczności.
Nagród nie zabrakło także dla kierowników wszystkich zespołów. Wyróżnionych zostało 17 osób.

 

Zakończenie gali uwieńczyło przemówienie wiceministra oświaty Sławomira Kłosowskiego. Minister złożył gratulacje na ręce wszystkich uczestników. Cały Koncert  nazwał „lekcją patriotyzmu”. Spotkanie to miało wymiar symboliczny. Zarówno miejsce – Kościół, który mimo trudnej sytuacji Polski podczas wojen, nie utracił ducha patriotyzmu, całe widowisko miało charakter emblematyczny. Patriotyzm, szacunek i umiłowanie ojczyzny, gotowość do poświęcenia się dla niej i narodu, stawianie dobra własnego kraju ponad interesy partykularne (partykularyzm) bądź osobiste. Poczucie silnej więzi emocjonalnej i społecznej z narodem, jego kulturą i tradycją. Takie właśnie poczucie więzi zapewnił uczestnikom Koncert Laureatów. Podsumowaniem przepięknego wydarzenia było wspólne spotkanie wykonawców, zaproszonych gości przygotowane przez organizatorów w miejscowej szkole. Scenariusz koncertu jak również i całego festiwalu, przygotowany został przez sekretarz gminy – Ewę Rosińską przy współpracy Marty Mokszyczak – kierownika GOKiS w Olszance

Ewa Oliwa
zdjęcia: Michał Dróbka

Reklama