Warto odwiedzić, warto zapoznać się i uwierzyć w siebie

0
Reklama

Punkt Pośrednictwa Pracy OHP w Brzegu ukierunkowany jest szczególnie na pomoc młodzieży poszukującej pracy, zarówno uczącej się jak i bezrobotnej. Prowadzi również pośrednictwo dla osób starszych poszukujących pracy. Choć instytucja ta, znana jest wśród społeczności miasta i powiatu brzeskiego, a szczególnie wśród młodzieży ( wcześniej, jako Filia Młodzieżowego Biura Pracy OHP), to w chwili obecnej, po zmianie nazwy z FMBP na Punkt Pośrednictwa Pracy OHP nie zawsze jest kojarzone z tym, ze właśnie tu w PPP, można pozyskać pracę i dowiedzieć się o wszystkich tajnikach, jakie stawia współczesny trudny rynek pracy.


W ramach pośrednictwa pracy OHP, Punkt Pośrednictwa Pracy pozyskuje od pracodawców oferty pracy stałej i krótkoterminowej. Następnie kieruje młodzież bezrobotną poszukującą pracy do pracodawców na rozmowy kwalifikacyjne, wystawiając skierowanie. Organizuje targi i giełdy pracy, jak również współpracuje z partnerami rynku pracy (pracodawcy i instytucje funkcjonujące na lokalnym rynku pracy zajmujące się także pośrednictwem pracy). Ponadto w PPP prowadzona jest rejestracja i ewidencja młodych ludzi w wieku pomiędzy 15 a 25 rokiem życia, którzy zgłosili się do biura pośrednictwa po ofertę zatrudnienia. Oferty pracy proponowane przez PPP, skierowane są również dla studentów, których w Brzegu nie brakuję. Szczególnie dotyczy to Wydziałów Zaocznych z WSHE. Także studentów innych uczelni z terenu województwa opolskiego i dolnośląskiego. Praca krótkoterminowa lub na czas określony (również na umowy zlecenia) dla osób uczących się zarówno w szkołach średnich, jak i studentów, jest szansą na zdobycie doświadczenia i wzbogacenie swojego portfolio i CV. Jednocześnie wzmocnienie swoich potrzeb budżetowych.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Jak do tej pory, dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się Targi, w tym Targi Edukacji oraz Giełdy Pracy organizowane przez nasze Biuro Pośrednictwa Pracy, podczas których prezentowane są oferty zatrudnienia bezpośrednio przez przedstawicieli pracodawców, uczelni wyższych, przedstawicieli instytucji kształcących. Targi i Giełdy Pracy stwarzają także okazje do spotkania osób poszukujących pracy bezpośrednio z pracodawca, co dodaje pewności siebie osobie bezrobotnej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Targi Edukacji prezentują możliwości różnych form kształcenia w zawodach popularnych w naszym regionie dających absolwentom uczelni, szkół i beneficjentom kursów zawodowych perspektywę pozyskania zatrudnienia.

W punkcie Pośrednictwa Pracy w Brzegu uzyskuje się pomoc od doradcy zawodowego lub pośrednika pracy nie tylko w zakresie posiadanych przez PPP aktualnych ofertach pracy, ale również można napisać list motywacyjny, opracować profesjonalnie swój własny życiorys zawodowy (CV) ze szczególnym zwróceniem uwagi na cechy przydatne na konkretnym stanowisku pracy z uwzględnieniem podstawowych wymagań stawianych przez pracodawcę, które określił pośrednikowi pracy zgłaszając ofertę do PPP. Znając oczekiwane preferencje i umiejętności pośrednik pracy, czy doradca zawodowy poprowadzi bezrobotnego w stronę właściwego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej już z konkretnym pracodawcą oraz ukierunkuje napisanie dokumentów aplikacyjnych. Są to ważne elementy potrzebne osobom poszukującym jakiejkolwiek pracy, a szczególnie osobom młodym, którzy po raz pierwszy przystępują do tak ważnego egzaminu. Spotkanie z pośrednikiem pracy, czy doradcą zawodowym to etap, gdzie można wzmocnić swoje poczucie własnej wartości zawodowej, wyrównać samoocenę zawodowa do adekwatnej i nabrać odwagi, aby rzetelnie przygotować dokumenty aplikacyjne i rozmowę kwalifikacyjną prowadzącą do oczekiwanego efektu.

Jako pośrednik pracy, ale w przeszłości również osoba bezrobotna wiem, że nie zawsze młodzi ludzie poszukujący pracy chcą korzystać z usług naszej instytucji i osób w niej zatrudnionych. Dotyczy to także innych instytucji prowadzących tego typu dzielność. Z doświadczenia już dziś mogę powiedzieć, że jest to kardynalny błąd popełniany przez młodych ludzi. Wszelkie i często występujące ważne subtelności, które obowiązują w komunikacji interpersonalnej pomiędzy pracodawcą a poszukującym pracy, maja zdecydowany wpływ na pozyskanie zatrudnienia. Często wydaje się nam, że wszytko wiemy i wszystko umiemy ponieważ za nami jest ukończona uczelnia, szkoła, zdobyta wiedza i zawód. Nie ma bardziej mylnego myślenia i złej oceny sytuacji. Pamiętajmy, że wszystko co się dzieje podczas poszukiwania pracy, dzieje się tu i teraz. Zawsze znajda się nowe okoliczności i będą specjalne wymagania pracodawców w danym momencie. Kompendium wiedzy zdobytej przy okazji pobytu w PPP nie nabywa się w ramach zajęć dydaktycznych w szkołach, uczelniach, kursach zawodowych itp. To właśnie w PPP, MCK osoby z wiedzą merytoryczną, bieżącą i doświadczeniem są na co dzień z pracodawcami i one potrafią dokonać weryfikacji i oceny sytuacji potrzebnej w danym momencie prowadzącej do pozytywnego końcowego oczekiwanego efektu.

Patrycja Hyla

pośrednik pracy PPP w Brzegu, Sukiennice 2/3, Brzeg

Reklama