Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2016 w Brzegu – znamy program obchodów!

1

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, odbędą się w dniach 14-20 listopada. To właśnie nasze miasto zostało wybrane na gospodarza tegorocznej edycji. To dla Brzegu ogromne wyróżnienie. W programie obchodów znalazło się wiele ciekawych akcji, spektakli i inicjatyw, a wśród nich np. spotkania z takimi ekspertami jak np. Dorota Zawadzka, Edward Lutczyn, Anna Maria Wesołowska czy Laura Koba.


Uchwałę w sprawie ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (20 listopada) – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7. listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

W tym roku Brzeg jest gospodarzem centralnych obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (ODPD). Na cały tydzień poprzedzający ODPD, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, zaplanowali wiele wydarzeń dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo 19. listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, a 20 listopada to także 27. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.

Wśród ekspertów, którzy wsparli ideę ODPD i odwiedzą Brzeg, znaleźli się: Dorota Zawadzka – psycholog, Edward Lutczyn – artysta plastyk, Anna Maria Wesołowska – sędzia, Renata Piątkowska – autorka książek dla dzieci, Grzegorz Jach – autor programu „PaT”, reżyser spektaklu „Sekret”, Anna Czerwińska-Rydel, autorka książek dla dzieci, Laura Koba – pedagog, prawnik.

Pierwsze punkty bogatego programu obchodów ODPD w Brzegu zrealizowane zostaną w poniedziałek 14.11.2016. Tego dnia odbędzie się spotkanie warsztatowe dla rodziców dzieci przedszkolnych w Przedszkolu Publicznym nr 10, które poprowadzi Dorota Zawadzka (start: godzina 17:00 – wstęp wolny). W poniedziałek zrealizowane zostaną także warsztaty plastyczne w Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami, które poprowadzi Edward Lutczyn.

Na środę 16.11.2016 zaplanowano Sesję naukową dla szkół gimnazjalnych, której gościem specjalnym będzie sędzia Anna Maria Wesołowska. Tego dnia w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel – autorką książek dla dzieci i młodzieży (start o g. 17:00, wstęp wolny).

W czwartek 17.11 w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu odbędzie się spotkanie warsztatowe dla rodziców dzieci 0-3, które poprowadzi Dorota Zawadzka (start o g. 15:30). W Zespole Szkół nr 1 z Oddziałami Sportowymi odbędzie się tego dnia spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską. W czwartkowe popołudnie zaś (o g. 17:00) w Brzeskim Centrum Kultury wystawiony zostanie spektakl „Był taki dom” w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych z BCK i Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi. Po spektaklu odbędzie się otwarte spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem. Spotkanie poprowadzą Grzegorz Jach i Dorota Zawadzka.

Dzień później, tj. w piątek 18.11.2016 o godzinie 10:00, na Placu Polonii Amerykańskiej podjęta zostanie próba pobicia rekordu we wspólnym śpiewaniu piosenki o prawach dziecka oraz wypuszczenie balonów z dziecięcymi marzeniami i życzeniami. Tego dnia, w brzeskim ratuszu, zaplanowano także Debatę młodzieży, którą poprowadzi Grzegorz Jach (planowany streaming online w serwisie YouTube). Oprócz tego w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzegu odbędzie się spotkanie dla nauczycieli, pn. „Książka się nie wstydzi – o książkach dla dzieci na „trudne” tematy”, które poprowadzi Dorota Zawadzka (start o g. 17:00, wstęp wolny).

Dniem głównym obchodów ODPD w Brzegu będzie niedziela 20.11.2016. Wówczas o godzinie 10:00 z Sali Stropowej brzeskiego Ratusza wystartuje Gra Miejska pn. „Ambasadorowie Praw Dziecka”. Jej finał zaplanowano na godz. 14:00, o której to godzinie w Parku Wolności zostanie odsłonięta również „Ławeczka Korczakowska”. W niedzielę także, o godzinie 12:00 na Dużej Scenie Brzeskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert Majki Jeżowskiej (wstęp tylko dla osób z wejściówkami). Po południu zaś odbędzie się Uroczysta Gala podsumowująca obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka i premiera spektaklu profilaktycznego „Sekret” w wykonaniu młodzieży z Brzegu (wejście za zaproszeniami).

Dodatkowo we wtorek 15.11.16 i piątek 18.11.2016 w małej sali stropowej brzeskiego Ratusza prowadzona będzie także poradnia prawna z zakresu przestrzegania praw dziecka (w godz. 12 – 15).

Ponadto w programie przewidziano: spotkania dla młodzieży szkolnej dotyczące praw dziecka z ekspertami z dziedziny pedagogiki i psychologii, spektakle profilaktyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, spotkania autorskie dla dzieci przedszkolnych, warsztaty fotograficzne oraz konkursy dotyczące Konwencji o prawach dziecka.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach ODPD w Brzegu. Więcej szczegółów znaleźć można na stronach internetowych Urzędu Miasta Brzeg oraz specjalnie utworzonym fanpage’u w portalu facebook – wpisując Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – Brzeg 2016.

program

plakat_odpd-maly