W nurcie życia

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 – Ze sprawozdania złożonego przez pana podczas ostatniej sesji Rady Gminy (22 XI) wynika, że w środowisku wiejskim gminy życie toczy się normalnym nurtem i zawsze coś się dzieje.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

 – Ze sprawozdania złożonego przez pana podczas ostatniej sesji Rady Gminy (22 XI) wynika, że w środowisku wiejskim gminy życie toczy się normalnym nurtem i zawsze coś się dzieje. W ponad dwudziestu wioskach, wschodzących w skład obszaru gminy, codziennie pojawiają jakieś problemy. Spory procent mieszkańców to emeryci i renciści, kombatanci. Jednym słowem ludzie starsi, ale uczestniczący w życiu, które zwykliśmy nazywać społeczno – gospodarczym i kulturalnym. Obserwujemy, że wraz z podległymi służbami stara się pan o dotarcie do nich, docenienie ich dorobku i wysiłku, uhonorowanie, podziękowanie serdecznym słowem.
– Robimy to od kilku lat, każdej jesieni organizując Dni Seniora. W bieżącym roku Dni zaczęliśmy od uczczenia 89 rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości, którą zorganizowano w czepielowickiej Publicznej Szkole Podstawowej. Uhonorowaliśmy kombatantów, gościliśmy przedstawicieli organizacji kombatanckich Opola i Brzegu, udział wziął starosta brzeski Maciej Stefański, radny wojewódzki Dariusz Byczkowski, radni powiatowi i gminni. Wysoko cenimy sobie udział w tych uroczystościach i integracji środowiska księdza proboszcza Czternastka. Dokonano otwarcia szkolnej izby pamięci. Za wspaniałą organizację tej uroczystości składam serdeczne podziękowanie dyrektorowi PSP w Czepielowicach mgr. Tomaszowi Komarnickiemu,  dyrektorce Marii Czarnej i jej personelowi Gminnego Ośrodka Kultury, miejscowym gospodyniom i Ochotniczej Straży Pożarnej.
– Ale było inne, równie wspaniałe, spotkanie…
–   Tak właśnie było – uroczyście i radośnie. Takie kolejne spotkanie integracyjne zorganizowano w Dobrzyniu. Tutaj Dni Seniora połączyliśmy z odznaczeniami 16 par małżeńskich medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie z okazji 50 – lecia związku małżeńskiego. Mieliśmy tez dwie pary, które przeżyły ze sobą 60 lat. Podkreślamy, że ci wszyscy seniorzy są świadectwem najwyższej próby patriotyzmu. Przeważających ich liczba wywodzi się z kresów wschodnich II RP, gdzie pozostawili cały dorobek pokoleniowy, przymuszeni przez banderowców, siły nacjonalistów ukraińskich, bolszewickie władze, opuścili rodzinne strony i w nieludzkich warunkach przewiezieni zostali na zachodnie ziemie polskie. Potem przeżyli okres stalinizmu i kołchozów, gdy odbierano im ziemię i prześladowano. Przeżyli ogrom nieszczęścia związanego z powodzią. W ciągu wielu lat zamiast pochwał, uznania, odznaczeń dostawali cięgi. A mimo to pracowali, wypełniali swoje obowiązki obywatelskie, by na końcu pozostawić swój dorobek. Więc nigdy dla nich za wiele uznania i podziwu.
– Problemy z innej dziedziny –ochrony zdrowia dzieci, szczepienia dzieci przeciwko meninngokokom, czyli zapobieganie groźnej sepsie. Czy władza gminy cos robi w tym kierunku?
– Czujemy się odpowiedzialni za zdrowie mieszkańców , a szczególnie za najmłodszych. Chcemy im i rodzicom przyjść z pomocą, bowiem szczepionka jest dość droga.. Rozejrzeliśmy się po sąsiadach i znaleźliśmy w Oleśnie dość spore zapasy. Olesno sprzeda nam je po dobrej cenie – 50 zł za sztukę. Na terenie gminy mamy do zaszczepienia ok. 400 dziewcząt i chłopców, zatem wydatek z kasy gminy, po zaakceptowaniu przez Radę Gminy, wyniesie ok. 20 tys. Zł.
– W Opolu wybuchła wielka awantura o cenę za wykonanie zastrzyku. Jak będzie rozwiązana sprawa w gminie Lubsza?
– Ja nie mam wątpliwości, że nasza służba zdrowia wykona ten obowiązek ze znaną sobie sprawnością i ,życzliwością. Nie trzeba chyba dokładniej tłumaczyć dlaczego. Troska o zdrowie mieszkańców gminy jest przecie nie tylko problemem władzy, ale tez troską lekarzy i pielęgniarek.
– Od „zawsze” posiedzenia Rady Gminy odbywają się w pomieszczeniach zastępczych. Na poddaszu siedziby Urzędu Gminy jest tak ciasno, że ledwie wystarcza miejsca dla radnych, a gdy przyjdą goście to z miejscem już są problemy. Czy w tej sprawie coś pan zadziała?
-Prawdą jest, że Rada Gminy praktycznie nie ma gdzie dobywać posiedzeń, dlatego wędrujemy po świetlicach wiejskich, wykorzystując większy metraż. Jesteśmy chyba jedną z najuboższych pod tym względem w powiecie gmin. Dlatego podjąłem decyzję o dokonaniu solidnej adaptacji naszego w Urzędzie Gminy poddasza, gdzie powstanie większa sala obrad i pomieszczenie dla dokumentów archiwalnych, które wymagają odpowiedniego pomieszczenia.

– Dziękuję za rozmowę
Rozmawiał: tab.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA