Finał akcji „Podziel się sercem na Boże Narodzenie z Polakami na Kresach”

0

W środę 28 grudnia 2016 roku we wczesnych godzinach porannych, konwój trzech samochodów z darami, który poprzedniego dnia wyruszył z Żernik Wrocławskich, przekroczył polsko – ukraińską granicę w Korczowej i udał się w daleką drogę w rejon Berdyczowa i Żytomierza na Ukrainie. Wieczorem szczęśliwie dotarł na miejsce przeznaczenia, do polskiej parafii w Sobolówce w obwodzie żytomierskim.


W miejscowym kościele od kilku godzin oczekiwało na nich kilkadziesiąt wiernych, w tym liczna grupa dzieci. Zostali serdecznie przywitani i rozpoczęło się spotkanie opłatkowe podczas którego zaczęto przekazywać przywiezione z Wrocławia i okolic, Szczecina i Brzegu paczki z darami.

W tym roku już po raz kolejny Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Katolickie Radio Rodzina, Gazeta Polska Codziennie we współpracy z dolnośląskimi placówkami nauczania zorganizowało akcję przygotowywania paczek świątecznych dla naszych rodaków na Kresach. „Podziel się sercem w  Boże Narodzenie z Polakami na Kresach Wschodnich”.

Czas świąt to czas szczególny, kiedy jednoczymy się przy wigilijnym stole i zapominamy o wszelkich urazach, noszonych w sercu. To czas, w którym przemawia przez nas dobroć i radość dzielenia się z innymi tym, co posiadamy. Dla wielu z nas to nic innego, jak radosne chwile, spędzane w gronie najbliższych. Nie dla wszystkich jednak czas świąt jest symbolem tych samych uczuć. Dla Polaków, żyjących na Kresach Wschodnich to również czas wspomnień i tęsknota za ojczystą ziemią.

Realia życia Polaków na Wschodzie bywają bardzo trudne. Większość z nich stanowi uboga ludność wiejska o różnym stopniu wykształcenia. Na zachodzie, bliżej granicy polskiej żyją oni skupieni w zamkniętych zbiorowiskach, zamieszkując często prawie w całości polskie wioski. Na wschodzie natomiast obserwujemy ich duże rozproszenie.

Na ogół ani jedni ani drudzy na co dzień nie mówią po polsku. Język polski jest dla nich językiem Kościoła, swego rodzaju sacrum, stanowiącym znak przynależności do katolickiego kościoła w Polsce. Stąd tak ważna dla nich obecność polskiego duszpasterza w parafii. Jednak ani ich trudna sytuacja materialna, ani problemy, z którymi muszą się borykać nie martwią tak bardzo, jak fakt, że powracając do Polski traktowani są jak cudzoziemcy, nie jak rodacy.

Ogłaszając rozpoczęcie dorocznej akcji nie liczyliśmy na zbyt wiele. Zamierzenia przeszły nasze oczekiwania – zebrano dziesiątki kilogramów artykułów i innych przedmiotów, sprawiających radość najmłodszym. Zebrano wszelkiego rodzaju słodycze, kawę, herbatę, ale również inne produkty spożywcze takie jak cukier, olej, makaron, a przede wszystkim zabawki, książki, maskotki, słodkości i inne przedmioty, które miały przynieść radość najmłodszym.

Przed świętami Bożego Narodzenia przygotowano do transportu ponad 250 paczek które miały trafić do parafian, a przede wszystkim do dzieci w Sobolówce, Czerwonych Chatkach, Żółtym Brodzie, Bykówce, Siwkach i Bystrzyce k. Równego. Tegoroczna pomoc trafiła do Polaków w parafiach prowadzonych przez o. Macieja Kopczyńskiego (Sobolówka), ks. Jerzego Skwierczyńskiego (Bykówka) oraz w rejonie Równego – przez ks. Waldemara Szlachtę z Korca.

Tegoroczną akcję wsparli m.in.: Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej, Gimnazja nr 18 i 29 we Wrocławiu, Gimnazja w Żurawinie, Siechnicach i Jordanowie, Szkoły Podstawowe w Świątnikach, Żernikach, Radwanicach, Stowarzyszenie Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć ze Szczecina, parafie rzymsko-katolickie w Nasławicach, Barkowie, Rzeplinie, Żernikach, Wrocławiu – Ołtaszynie, Turowie, Wrocławiu – Partynicach pw. św. Ojca Pio na czele z ks. proboszczem Piotrem Januszem ( do niedawna proboszcz parafii w Szydłowicach). Szczególne podziękowania należą się naszym, brzeskim parafiom – św. Mikołaja i Podwyższenia Krzyża Świętego, za dary liturgiczne dla polskich parafii w Sobolówce, Bykówce i Korcu.

Podziękowania także dla wielu bezimiennych osób, zwłaszcza młodzieży. W imieniu wszystkich dzieci i Polaków mieszkających na Ukrainie serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i organizatorom akcji. Ta daj Boży zdrowi !

Tekst i zdjęcia: Przewodniczący Koła Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Brzegu Eugeniusz Szewczuk