Ciągle tli się w nas wiara i nadzieja

0

„Do wolności szliśmy różnymi drogami, nosiliśmy różne mundury, ale wszyscy nie szczędziliśmy krwi. Dziś nie obrażamy się na Polskę, nie żądamy zbyt wiele, opieramy na pomocy lokalnego „samorządu” i na szczęście jest w nas jeszcze wiara i nadzieja” – tak prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZKRPiBWP – Adam Kownacki podsumował działalność swojej organizacji na spotkaniu opłatkowo-noworocznym 10 stycznia br. w Ratuszu. Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych to najliczniejsza organizacja kombatancka, liczący 342 członków (w Brzegu) a 800 członków w powiecie brzeskim. Przeciętny wiek członków to 83 lata. Na Opolszczyźnie 7 członków ZKRP i BWP ukończyło 100 lat, najstarszy ma 104 lata.
Uczestnicząca w  Wigilii Emilia Sozańska jest najstarszym „brzeskim” członkiem, ma 99 lat. Na uroczystość przyszła z synem, ale jest w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej. W kombatanckim spotkaniu władze powiatu reprezentował Członek Zarządu Jerzy Wrębiak, miasto – wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk, nie zabrakło też prezesów społecznych organizacji: Jana Majewskiego, Franciszka Kopcia, Alicji Zbyryt, Barbary Mrowiec, Janusza Koronkiewicza. Uczestniczył w nim również prezes zarządu wojewódzkiego ZKRPiBWP Stefan Szelka. Środowiska mundurowe reprezentowali: Jerzy Sobczuk i Czesław Drozd.
„Opłatkową” modlitwę celebrował ks. kapelan Grzegorz Krupski. W czasie uroczystości nominacje na wyższy stopień oficerski (kapitana) otrzymała Irena Małczuk odznaczona Krzyżem Kombatanckim Orderu Odznaczenia Polski. Honorowym gościem spotkania była Józefa  Czapska – jedyna żyjąca kombatantka odznaczona Krzyżem Virtuti Militari.
Jest ich coraz mniej, jak zauważył Adam Kownacki w tym samym gronie za rok już na pewno się nie spotkają, dlatego parafrazując słowa Jana Twardowskiego – „śpieszmy się kochać i szanować ludzi, bo tak szybko odchodzą”.

Pełnomocnik starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Brygida Jakubowicz