MÓJ BRZEG – Poczta w Brzegu (1)

0
Kurier pocztowy XVIII w.
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Przed 190 laty w Brzegu powstał pierwszy oficjalny urząd pocztowy, dzięki któremu ówcześni mieszkańcy naszego miasta mogli regularnie pocztę wysyłać i otrzymywać, a dzięki pocztowym dyliżansom mogli także podróżować niemal po całej Europie. Taki jubileusz to okazja do bardziej szczegółowego przedstawienia historii brzeskiej poczty.


Zapewne pierwsze przejawy działalności pocztowej w Brzegu, czyli przesyłanie korespondencji pomiędzy książętami, miały miejsce już w XIII w. Książęcy posłańcy nieregularnie przekazywali korespondencję swoich mocodawców czyli książąt linii legnicko-brzeskiej. Okazjonalnie przekazywanie poczty odbywało się także przez kupców, którzy zwłaszcza w dobie Hanzy posiadali liczne kontakty w różnych miastach, co ułatwiało przekazywanie przesyłek. Swoje instytucje posłańcze w Brzegu miało oczywiście duchowieństwo zakonne: franciszkanie, dominikanie, kapucyni którzy utrzymywali łączność z biskupstwem wrocławskim.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Od 14 listopada 1558 r. poczta na Śląsku została formalnie podporządkowana utworzonemu Cesarskiemu Urzędowi Administracji i Zarządzania Śląskiem we Wrocławiu (Schlesische Kammer),

List z XVII w.

który uruchomił własną sieć kurierską. Kurierzy mieli obowiązek nie tylko przekazywania korespondencji, ale również pobierania podatków oraz innych świadczeń na rzecz monarchii. W wydanej w dniu 1 maja 1572 r., przez cesarza Maksymiliana II „Instrukcji regulującej pracę przełożonego kurierów i samych posłańców” określono ich zadania i obowiązki, związane z przekazywaniem korespondencji. Zagrożenie tureckie przyczyniło się do uruchomienia w 1593 r. połączenia Wiednia z Nysą, gdzie miał swoją siedzibę starosta księstw śląskich biskup Jerin. W 1599 r. uruchomiono pocztę posłańczą z Brzegu przez Niemodlin, Racibórz, Cieszyn, Jabłonków, do Rosenbergu i dalej na Węgry. Dalszy rozwój poczty na Śląsku wiąże się z nadaniem przez cesarza Ferdynanda II w dniu 4 września 1624 r. baronowi Janowi Krzysztofowi Khrottenstein von Parr oraz jego męskim następcom urzędu nadwornego poczmistrza w Czechach, na Węgrzech i we wszystkich prowincjach inkorporowanych na zasadzie umowy lennej.

 

 

Dnia 3 grudnia 1632 r. ogłoszono rozporządzenie administracji śląskiej, dopuszczające możliwość przyjmowania do spedycji listów od osób prywatnych pocztą państwową. Opłaty za nie zostały określone w specjalnych taryfach. Datę tą można więc przyjąć za początek zorganizowanej poczty na Śląsku oraz w Brzegu, choć wśród wymienianych placówek pocztowych z tego okresu nie wymienia się naszego miasta. W Brzegu istniała w tym czasie jedynie stacja postojowa, w której dokonywano wymiany koni w powozach pocztowych. W dniu 1 czerwca 1697 r. elektor saski Friedrich August, został koronowany na króla Polski jako August II Mocny. Stało się to pretekstem do uruchomienia nowego połączenia pocztowego z Wrocławia przez Oławę, Brzeg, Skorogoszcz, Opole, Strzelce Opolskie do Tarnowskich Gór i dalej do Krakowa. Posłaniec wyruszał z Wrocławia w każdy poniedziałek i czwartek o 11 w nocy, a docierał do Krakowa w środę i niedzielę przed południem. Pomiędzy Brzegiem a Wrocławiem poczta kursowała codziennie dwukrotnie w godzinach rannych i wieczorem. Na mocy dekretu starosty śląskiego Franza Ludwiga z 23 marca 1707 r. usługi pocztowe otrzymały olbrzymie wsparcie. W oparciu o nowe przepisy pierwszym przewoźnikiem pocztowym w Brzegu został w tym samym roku Johann Andreas Krieg. Długie

Kurier pocztowy z XVIII w.

lata walczył on z ówczesnymi władzami miasta i komendantem twierdzy o utworzenie oficjalnego urzędu pocztowego. Na mocy rozporządzenia Cesarskiej Kamery z Wrocławia 16 sierpnia 1726 r. został w końcu w naszym mieście utworzony pierwszy oficjalny urząd pocztowy. Otrzymał on własne konie i pojazd, którym mógł także przewozić pasażerów. Początki pocztowej działalności Kriega nie były jednak łatwe, katoliccy mieszkańcy naszego miasta nie chcieli bowiem otrzymywać listów od ewangelickiego pocztowca, dlatego musiał on zapłacić dodatkowo kaucję w wysokości 300 talarów, która miała stanowić gwarancję solidności wykonywanych usług. Krieg pozostawał na swoim urzędzie przez 31 lat (1707-1738), prowadząc go niezawodnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Stary i schorowany postawił swym przełożonym tylko jedno życzenie, aby jego następcą w brzeskim urzędzie pocztowym został jego syn Friedrich Krieg, który od lat pomagał ojcu w pracy na poczcie.

Oprócz regularnej poczty państwowej w tym czasie istniały również prywatne połączenia pocztowe. Urzędnicy śląscy zabiegali jednak o wydzierżawienie poczty państwowej. W 1727 r. wyższy zarządca pocztowy Hermann Crusius został pierwszym dzierżawcą Poczty Śląskiej. Wtedy też została ustanowiona regularna poczta konna pomiędzy Brzegiem a Grodkowem. Po jego śmierci w 1735 r., kolejną umowę dzierżawną zawarto z radcą administracji śląskiej Andreasem Biehem, który swoje obowiązki pełnił do czasu przejęcia ziem śląskich przez Prusy. (cdn)

Romuald Nowak

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI