Bezpłatne porady psychologiczne? W Brzegu powstał taki punkt

4

Osoba przewlekle chora często musi walczyć nie tylko z objawami i dolegliwościami fizycznymi, ale także z samym sobą. Pogodzić się z myślą np. o chorobie nowotworowej jest bardzo ciężko. Ten problem dotyczy także rodzin, przyjaciół i najbliższych osoby, która zachorowała.


Niecałe dwa miesiące temu, w powiecie brzeskim powstał Zespół ds. Promocji Zdrowia, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy i specjaliści z zakresu zdrowia. Na jednym ze spotkań pojawił się pomysł, aby w Brzegu otworzyć punkt bezpłatnych porad psychologicznych.

– Inicjatywa utworzenia takiego punktu zrodziła się naturalnie, podczas jednego ze spotkań zespołu do spraw promocji zdrowia. Rozmawialiśmy o problemach osób chorych i ich najbliższych, którzy mogą potrzebować wsparcia psychologicznego – mówi Marek Kołkowski z Fundacji Rozwój.

Nieodpłatnych porad będzie udzielała Dominika Jakubowska, psycholog i psychoterapeutka. Konsultacje będą odbywały się we wtorki w poradni diabetologicznej przy ul. Ziemi Tarnowskiej 3 w Brzegu. Rejestracji można dokonać telefonicznie, pod numerem 533 265 759.

– Nasz program skierowany jest m.in. do rodziców dzieci niepełnosprawnych, osób przewlekle chorych i ich rodzin. W zasadzie, to do wszystkich, którzy potrzebują pomocy psychologicznej – tłumaczy Dominika Jakubowska.

Leczenie nowotworów, chorób autoimmunologicznych i przewlekłych, czy rehabilitacja niepełnosprawności wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami. Porada psychologiczna w prywatnym gabinecie również nie należy do najtańszych, a poza taką formą pomocy oferta na rynku jest uboga. Bezpłatna, fachowa pomoc w tym zakresie może okazać się zbawienna. Tym bardziej, że udzieli jej specjalistka, która problem „dołka psychicznego” zna, jak nikt inny.

– Z własnego doświadczenia wiem, jak trudną sytuacją jest spadająca na nas wiadomość o chorobie. Sama przeszłam udar, który uszkodził część mózgu odpowiadającą za wzrok i spowodował, że jestem osobą niedowidzącą. Nie mogłam czytać, przeglądać internetu, a nawet korzystać z telefonu. W końcu przyszedł taki moment, kiedy zaczęło mnie to przerastać – opowiada psycholog Dominika Jakubowska.

Pomoc przyszła na czas. Mimo trudności zdrowotnych, dziś pani Dominika świetnie sobie radzi. Chętnie angażuje się w wolontariat, a od niedawna wykorzystuje swój fach i nieodpłatnie pomaga innym

fot. zdjęcie ilustracyjne / freeimages.com