Nie tędy droga – Felieton Posła RP Tomasza Kostusia z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

W budżecie państwa nie ma pieniędzy na budowę obwodnic na terenie woj. opolskiego. Na spotkaniu z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, w którym uczestniczyli posłowie z naszego regionu – usłyszeliśmy, że szykowane jest rozwiązanie, które umożliwi samorządom partycypację w kosztach inwestycji. Jednym słowem centrala nie może, więc zrzuca odpowiedzialność na innych, wiedząc jednocześnie, że przekreśla to szanse wielu zadań. Z kolei te, które doczekają się realizacji, będą z pewnością odtrąbione jako… sukces rządu.


Pozoranctwo
Przed kilkoma tygodniami pisałem, że z uwagi na to, iż jako wicemarszałek województwa opolskiego zajmowałem się infrastrukturą, ten temat bardzo leży mi na sercu. Chociaż właściwie nie wiem, czy przez pryzmat ostatnich wydarzeń nie powiedzieć, że ciąży mi na sercu. Spodziewane problemy z budżetem, z uwagi na realizację wyborczych obietnic, z jednej strony bardzo „chwytliwych”, z drugiej bardzo nieodpowiedzialnych doprowadziły nie tylko do wstrzymania wielu planowanych zadań, ale też zahamowały poważne myślenia o rozwoju infrastruktury w perspektywie kilku najbliższych lat. Rozwiązania, które są proponowane nazwałbym pozoranckimi. Nie chodzi o to, aby udało się coś zrobić, chodzi o to, aby nikt nie posądzał rządzących o bierność. Co więcej zrzucenie odpowiedzialności na marszałków województw, na nich skupi ewentualne pretensje. W przypadku sukcesu, będzie za to przecinanie wstęg i przypisywanie sobie największego udziału.

Lepsze jutro było wczoraj
Informacja o tym, że nie będzie pieniędzy na ważne zadania, zasmuciły mnie szczególnie dlatego, że nad projektami tych inwestycji pracowałem jeszcze jako wicemarszałek województwa i w moim przekonaniu były one dla naszego regionu kluczowe. Z drugiej strony nie trzeba mieć ogromnej wiedzy ekonomicznej, aby zdawać sobie sprawę, że budżet nie jest z gumy. Budowa obwodnicy Nysy, drogowe obejście Czarnowąsów oraz Malni i Choruli, to przykłady zadań realizowanych tylko w ostatnim czasie na terenie naszego województwa. Zadania wielomilionowe, przygotowywane wiele lat, bardzo istotne dla mieszkańców i dla rozwoju regionu. Brak kolejnych, to pewnego rodzaju zapaść. Trzeba sobie zdać sprawę, że pewnych rzeczy nie można przyspieszyć. Opóźnień związanych z wstrzymaniem zadań nie da się nadrobić. Odkładane dzisiaj do szuflady, dobrze przygotowane projekty, za chwilę ulegną dezaktualizacji. W sytuacji dla rządu bez wyjścia, znów więc, kolejną rzecz próbuje zrzucić się na barki samorządu. Jako człowiek pracujący wiele lat na tym szczeblu, wiem że są one w stanie z wieloma rzeczami doskonale sobie poradzi, sporo udźwignąć. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że z pustego nawet Salomon nie naleje.

Światełko w tunelu
Opolski Zespół Parlamentarny liczy 12 posłów i 3 senatorów, w porównaniu do sąsiednich województw nasza siła w „Sejmie” jest niewielka. Chyba, że skonsolidujemy siły i wspólnie będziemy działać i apelować do ministra o podjęcie kroków w realizacji chociażby jednego z priorytetowych zadań naszego regionu. Taki był cel powołanego przeze mnie Opolskiego Zespołu Parlamentarnego i teraz głęboko wierzę, że wszyscy będziemy grać jako jeden team. Wielokrotnie podkreślałem, że sprawy istotne dla województwa powinny być traktowane ponad podziałami politycznymi. Podczas spotkania Minister Adamczyk powiedział, że lubi zaskakiwać. Mam nadzieję, że nasze wspólne starania przyczynią się do tego, że tym razem zaskoczy nas bardzo pozytywnie.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1