Bodnar, Grabowski i Komarzyński interweniowali w sprawie chemikaliów

0
Reklama

W ubiegłym tygodniu inspektorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu dopatrzyli się wycieku niebezpiecznych substancji na nielegalnym składowisku w Pogorzeli. Kilka dni później strażacy ujawnili rozszczelnienie zaworu zbiornika z chemikaliami w Brzegu. Niestety, zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców cały czas wzrasta, dlatego niektórzy postanowili interweniować w instytucjach rządowych.


– Spotkałem się z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska, którym w sposób szczegółowy przedstawiłem sprawę Brzegu i Olszanki. Oczywiście prosiłem, aby resort podjął interwencję i nadzór nad tą sprawą. Zapewniono mnie, że takie działania zostaną przeprowadzone w instytucjach wojewódzkich odpowiedzialnych za ochronę środowiska – informuje Wojciech Komarzyński. – Niezależnie od tego służby prawne w ministerstwie zostaną poproszone o przedstawienie opinii prawnych, które mogłyby pozwolić gminom na niezwłoczne usunięcie zagrożenia. Nie możemy siedzieć w tej sprawie bezczynnie – dodaje radny miejski.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

W Ministerstwie Sprawiedliwości interweniował Paweł Grabowski.  – Spotkałem się z burmistrzem Brzegu i wójt Olszanki, aby samorządowcy przedstawili mi obecną sytuację. Usłyszałem, że istnieją dwie ścieżki do rozwiązania problemu, z czego jedną jest długotrwałe postępowanie administracyjne. Natychmiastowym rozwiązaniem problemu może być zastosowanie przez prokuraturę art. 232a Kodeksu postępowania karnego. W tej sprawie wystosowałem pismo do Ministerstwa Sprawiedliwości, żeby resort udostępnił środki budżetowe, które pozwolą odpowiednim podmiotom zutylizować te chemikalia – mówi nam poseł ruchu Kukiz ’15.

Obojętnie obok tej sprawy nie zamierza przejść także Adam Bodnar. Przypomnijmy, Rzecznik Praw Obywatelskich dowiedział się o problemie chemikaliów tydzień temu, podczas swojej wizyty w Brzegu.
– Po powrocie z wizyty regionalnej, RPO Adam Bodnar zaalarmował sprawą składowisk toksycznych odpadów Prokuratora Generalnego i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego – tłumaczy Agnieszka Jędrzejczyk z Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nasza redakcja wystąpiła z zapytaniem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Być może resort odpowiedzialny za bezpieczeństwo i administrację publiczną wskaże narzędzia prawne, które pozwolą na bezzwłoczne usunięcie zagrożenia.

MŚ

Reklama