Polska w trocinach – Felieton Posła RP Tomasza Kostusia z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

3

Przykry to obraz, ale jakże symboliczny. Tysiące drzew, których nie unicestwiły wichry, burze, a nawet poprzednie rządy, teraz jest wycinanych w pień, bo PiS zliberalizował przepisy dotyczące wycinki na prywatnych posesjach, nie zwracając uwagi na konsekwencję. Przyzwoite (nie twierdzę, że doskonałe) prawo, zamieniło się w niezrozumiałą i nieskrępowaną niczym rzeź autorstwa ministra Szyszki. Co nadaje dodatkowej symboliki, tak jak w przypadku drzew, tak w przypadku wielu innych decyzji obecnego rządu zmiany będą nieodwracalne.


Wytną wszystko w pień
Według ustawy Szyszki od 1 stycznia drzewa i krzewy na prywatnych działkach należących do osób fizycznych można wycinać bez pozwoleń i nadzoru, o ile nie są pomnikami przyrody. W efekcie w ruch poszły pilarki, piły i siekiery. Skala zjawiska w niektórych miastach jest tak ogromna, że można nazwać to szaleństwem. Straty są niepowetowane i dotyczy to każdej części kraju. Z dnia na dzień drzewostan w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Elblągu, a także w naszym regionie został drastycznie przetrzebiony. A wszystko w majestacie prawa…

Czasu się nie cofnie
To, że w miejsce wyciętych lasów, zasadzone zostaną kiedyś nowe, przyniesie efekt za kilkanaście lat. Nie mam wątpliwości, że tak będzie nie tylko w tej kwestii, ale także w wielu innych sprawach nieodwracalnie zniszczonych przez PiS, choć ta rzeczywiście doskonale to obrazuje. Chcemy jako posłowie Platformy Obywatelskiej skierować wniosek do CBA o sprawdzenie lobbystycznych nacisków, które były prowadzone na ustawę o ochronie przyrody. Trudno bowiem uwierzyć, że jakieś obiektywne czynniki decydowały o tym, że minister środowiska leczy prawo z nim związane za pomocą… siekiery.

Co dalej?
Jako Platforma Obywatelska złożyliśmy w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, który zakłada przywrócenie stanu pierwotnego, czyli wszystkich przepisów, które obowiązywały do końca ubiegłego roku; mówiące o tym, że to gmina wyraża zgodę na wycinkę drzew. Oczekujemy, że marszałek Sejmu natychmiast skieruje projekt, naszego autorstwa, do prac w sejmowej komisji, tak aby ustawa została przyjęta w Sejmie, następnie podpisana przez prezydenta możliwie jak najszybciej. Niestety, masowa wycinka drzew pokazała, jak źle stanowione są przepisy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Oby wyciągnięto z tego konsekwencje, chociaż dotychczasowe wpadki Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, doprowadzenie do kryzysu sejmowego przez marszałka Kuchcińskiego, pozwalają sądzić, że i minister Jan Szyszko żadnych konsekwencji nie poniesie.


Tomasz Kostuś – politolog, poseł Platformy Obywatelskiej RP. Wieloletni samorządowiec od 2008 roku członek zarządu województwa opolskiego, w randze wicemarszałka w latach 2008-2014. Od lat specjalizuje się w tematach samorządu, infrastruktury, bezpieczeństwa narodowego oraz energetycznego. W sejmie jest członkiem komisji infrastruktury, a także wielu delegacji oraz zespołów parlamentarnych. M.in. jest wiceprzewodniczącym Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej i wiceprzewodniczącym Opolskiego Zespołu Parlamentarnego – którego był inicjatorem. Posła można spotkać w jego biurach Poselskich w Opolu, Niemodlinie oraz Brzegu. Więcej informacji na temat jego pracy na rzecz regionu można znaleźć na stronie www.kostus.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/TomaszKostusOpole.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1