Poczta w Grodkowie (cz.2)

0
Budynek poczty, widok współczesny
Reklama
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego

Odtwarzając dzieje poczty w Brzegu, napotykałem w źródłach na szczątkowe informacje o poczcie w Grodkowie. Udało mi się spotkać także z Panem Bolesławem Tokarem długoletnim naczelnikiem poczty w Grodkowie, wspaniałym i nieocenionym źródłem wiedzy o jej dziejach. W ubiegłym tygodniu przedstawiłem losy poczty do 1945 r. Dziś przedstawiam powojenną historię grodkowskiej poczty.


Budynek urzędu pocztowego spłonął, podpalony przez wycofujące się wojska niemieckie. Decyzją Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafu w Katowicach nr 90.36/45 z dnia 7 maja 1945 r. do Grodkowa

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Tymczasowy budynek poczty przy ul. Warszawskiej
Tymczasowy budynek poczty przy ul. Warszawskiej

oddelegowani zostali jako naczelnik Ignacy Bielawski i asystenci Bronisław Seredyński z Dziedzic, Wojciech Piotrowski z Wolbromia, Alojzy Lipold i Aleksander Derendal z Bochni oraz Leopold Pielczyk z Sosnowca jako monter urządzeń telekomunikacyjnych. W mieście pojawili się już 12 maja i warz z radzieckim komendantem dokonali wyboru, gdzie urządzić tymczasowy urząd pocztowy. Zdecydowano, że najmniej kosztowne będzie umieszczenie nowej poczty w sąsiednim budynku dawnego urzędu przy Münsterberger Str. 29 (dziś ul. Warszawskiej 28). Już po dwóch dniach nad budynkiem zawisł polski sztandar. W kolejnych dniach naczelnik Bielawski obsadził kolejne placówki pocztowe 16 maja w Otmuchowie (naczelnik Emil Skupień), 19 maja w Chróścinie, Kopicach i Starym Grodkowie. Wielkim sukcesem okazało się nawiązanie pierwszego powojennego międzymiastowego połączenia telefonicznego z Nysą w dniu 1 czerwca 1945 r. Od 14 czerwca 1946 r. wprowadzono dzięki połączeniu kolejowemu z Grodkowa przez Nysę do Katowic nowy plan komunikacji pocztowej, dzięki któremu poczta była odbierana z Grodkowa cztery razy dziennie.

Budynek poczty, widok współczesny
Budynek poczty, widok współczesny

W lipcu 1947 r. następuje zmiana na stanowisku naczelnika poczty Bielawskiego zastępuje Jerzy Lewandowski z Katowic. Od 1 marca 1948 r. wprowadzono w całym obwodzie poczty grodkowskiej służbę listonosza wiejskiego, dzięki czemu poczta docierała do najdalszych zakątków powiatu grodkowskiego. Od 5 października 1952 r. pocztą w Grodkowie kierował Ludwik Koza, którego 1 grudnia 1958 r. zastąpił Józef Kononowicz, który pełnił tę funkcję do 11 maja 1963 r. To z jego inicjatywy rozpoczęto odbudowę starego budynku poczty. Niestety nie zdecydowano się na rekonstrukcję charakterystycznej wieży i szczytu wschodniego, przez co budynek stracił swój stylowy charakter. Architekt kierujący odbudową, „dotknięty” ówczesną ideologią uznał niestety, iż nie będzie odtwarzał burżuazyjnej architektury. Uroczyste otwarcie odbudowanego urzędu odbyło się 10 lutego 1962 r. Centrala międzymiastowa i automatyczna miejska pozostały nadal w tymczasowej siedzibie po sąsiedzku. Zmiany na stanowisku naczelników następowały w tym czasie dość często. Z dniem 11 maja 1963 r. naczelnikiem mianowano Stanisława Kalinkę, którego w maju 1965 r. zastąpił Tadeusz Szybisty, którego zaledwie po kilku miesiącach z dniem 1 lipca tego roku zastąpił na tym stanowisku Jarosław Grabowiecki. I on nie pozostał na tym stanowisku długo, bowiem w dniu 16 lutego 1966 r. na stanowisko naczelnika powrócił nieoczekiwanie Tadeusz Szybisty.

Kolejny naczelnik Bolesław Tokar legenda grodkowskiej poczty pozostawał na tym stanowisku przez blisko 27 lat od końca 1966 do 1993 r. Urodził się w 1932 r. w miejscowości Bereżanka na

Bolesław Tokar
Bolesław Tokar

Podolu, nieopodal Skały Podolskiej. W roku 1946 wraz z rodzicami i rodzeństwem musiał opuścić swoje rodzinne strony i przyjechał na ziemię grodkowską. Zamieszkali najpierw w Skoroszycach, gdzie pan Tokar przebywał do 1959 r., kończąc szkołę podstawową w Otmuchowie i Technikum Łączności w Opolu w latach 1950-1953. Po odbyciu trzyletniej służby wojskowej w 1956 r. trafił do pracy do urzędu pocztowego w Grodkowie, pracując tam do 14 czerwca 1962 r. na stanowisku kontrolera. Wtedy to zostaje przeniesiony służbowo na stanowisko naczelnika dworcowego urzędu pocztowego Brzeg 2. Za przyjęcie księdza po kolędzie w służbowym, pocztowym mieszkaniu zostaje przeniesiony do Grodkowa i od tego momentu wraz z żoną Ireną zamieszkał na piętrze gmachu Urzędu Pocztowego przy ul. Warszawskiej 30, gdzie wspólnie żyli do 2015 r. Szybko stał się pasjonatem poczty i kolekcjonerem unikalnych eksponatów pocztowych. W 1952 roku rozpoczął swoją formalną przygodę z filatelistyką jako członek Polskiego Związku Filatelistycznego w Opolu. Od momentu wyboru Polaka Kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II w 1978 r. rozpoczął gromadzenie kolekcji swojego życia poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II zatytułowanej „Pielgrzym Pokoju”, za którą otrzymywał wielokrotnie różnorodne wyróżnienia i nagrody na międzynarodowych i krajowych konkursach filatelistycznych. Inny jego zbiór ukazujący dzieje poczty na Opolszczyźnie to wyjątkowa kolekcja, ukazująca historię pocztowych przesyłek od okresu przedznaczkowego do czasów współczesnych. Pan Tokar to nieocenione źródło wiedzy o poczcie w Brzegu i Grodkowie. Aktywnie uczestniczy jako sędzia i ekspert oceniający wystawy konkursowe. Jest postacią znaną i szanowaną w Polskim Związku Filatelistycznym. Swoją bezcenną wiedzą dzieli się chętnie, uznając to za swoją powinność. Poczta była jego drugim domem, z pocztą związał całe swe dorosłe życie. Poczta i filatelistyka stały się jego życiową pasją po przejściu na emeryturę. Dziękuję serdecznie panu Tokarowi za życzliwość, otwartość i pomoc w opisaniu dziejów grodkowskiej poczty.

Romuald Nowak

Reklama
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA