Straty na plaży nad Odrą nie zostały jeszcze oszacowane. Wały przeciwpowodziowe zostaną wzmocnione

20
Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość

Odra znów postraszyła mieszkańców Brzegu. We wtorek (2 maja) poziom rzeki wynosił nawet 571 cm. Woda wdarła się do polderów zalewowych i niewiele brakowało, aby lokalnie wystąpiła z koryta rzeki. Na szczęście zagrożenie dosłownie odpłynęło, jednak wcześniej zweryfikowało prace prowadzone na dwóch inwestycjach wzdłuż linii brzegowej.


Plaża nad Odrą
W połowie kwietnia br. informowaliśmy na łamach naszych mediów, że Gmina Brzeg zakończyła I etap zadania pn. “Zagospodarowanie brzegu rzeki Odry przy ul. Grobli dla celów rekreacyjnych”. Koszt zadania wyniósł 40 000 złotych, a zakres robót obejmował: uporządkowanie i regulację terenu, przygotowanie podłoży, ukształtowanie nadbrzeża, zabezpieczenie geowłókniną i obsianie trawą. Inicjatywa burmistrza Brzegu – a raczej lokalizacja tej inwestycji – spotkała się z krytyką mieszkańców, jednak nie brakowało również zwolenników miejskiej plaży. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej Jerzy Wrębiak zaznaczył, że ze względów bezpieczeństwa nie będzie można się tam kąpać, a przygotowany teren ma posłużyć jako miejsce do wypoczynku. Wydaje się, że inspiracją dla burmistrza były plaże w Paryżu nad Sekwaną, bowiem to właśnie do piaszczystych plaż we Francji nawiązywał Jerzy Wrębiak. Otwarcie terenu rekreacyjnego miało nastąpić 24 czerwca, jednak po przejściu fali wezbraniowej na Odrze nie wiadomo, czy będzie to możliwe.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA

Wysoki poziom wody i silny nurt wypłukały skarpy oraz odkryły miejsca, gdzie zastosowano geowłókninę. Na płaskich powierzchniach osadziły się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Na razie trudno nawet prognozować, kiedy rzeka pozwoli na ewentualną naprawę uszkodzeń, ale wiadomo, że „projekt plaża” w korycie Odry jest dość ryzykowny i kontrowersyjny. Zaznaczmy, że poziom wody w rzekach wzrasta każdego roku w okresie wiosenno-letnim. Zagrożenie powodziowe powodują zgromadzone wody roztopowe w połączeniu z opadowymi, a przykładów potwierdzających tę tezę, w ostatnich latach jest kilka: lipiec 1997 r. – powódź, maj/czerwiec 2010 r. – powódź , maj 2014 r. – przekroczony stan alarmowy na Odrze w Brzegu, maj 2017 r. …

Nie wiadomo, czy po tegorocznym ostrzeżeniu ze strony natury władze Brzegu odstąpią od pomysłu budowania plaży w naturalnym korycie Odry. Wszelkie decyzje zapadną prawdopodobnie w najbliższych tygodniach.

– Musimy cierpliwie poczekać, aż woda opadnie do poziomu, który umożliwi oszacowanie ewentualnych strat. W tej chwili nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Może się okazać, że warstwa ziemi, która znajdowała się na geowłókninie znajduje się w niższych partiach skarpy i do uporządkowania tego terenu wystarczą tylko drobne prace ziemne – mówi nam Andrzej Peszko, kierownik Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta w Brzegu.

Wały przeciwpowodziowe
Żywioł nie odpuścił także budowli hydrotechnicznej, którą od 2016 roku realizuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu. Wały przeciwpowodziowe i nadbrzeże rzeki wzdłuż ulicy Oławskiej również zostały podtopione. Uszkodzenia tej inwestycji widoczne są w kilku miejscach, a inwestor planuje już naprawę.

– Rzeczywiście, wysoka woda spowodowała w kilku miejscach osunięcie skarp, ale w przyszłym tygodniu ogłaszamy przetarg na remont tych uszkodzeń. Dodatkowo skarpy zostaną wzmocnione. Ważne jest również to, że wykonawca wałów przeciwpowodziowych ukończy prace w planowanym terminie, czyli w okolicach czerwca – informuje nas Tadeusz Jarmuziewicz, dyrektor WZMiUW w Opolu.

Zaznaczmy, że budowa wałów przeciwpowodziowych w Brzegu pierwotnie miała zakończyć się w listopadzie 2016 roku. Ze względu na opóźnienia w pracach inwestor zgodził się na wydłużenie okresu ukończenia budowy i podpisał z wykonawcą stosowny aneks do umowy. Koszt inwestycji wynosi ponad 8 mln złotych, a środki na realizację tego zadania pochodzą z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

Reklama
Materiał wyborczy KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA
Materiał wyborczy KWW Krzysztofa Grabowieckiego
Materiał wyborczy Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość
Materiał wyborczy KWW ŁĄCZY NAS BRZEG - GRZEGORZ CHRZANOWSKI