Godny wybór – dyskusja o wieku emerytalnym. Felieton Posła RP Bartłomieja Stawiarskiego z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0
Reklama

Prawo i Sprawiedliwość przystępowało do wyborów parlamentarnych z wyraźnym programem wyborczym, którego jednym z filarów była obietnica obniżenia wieku emerytalnego. Słowa dotrzymaliśmy. Obecnie trwa dyskusja nad tym, czy ci, którzy chcą pracować dłużej powinni pozostać na rynku pracy, czy odchodzić na emeryturę? Prezydent Andrzej Duda, minister Elżbieta Rafalska i Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, 11 maja zainaugurowali, w związku z tą dyskusją, kampanię społeczno-informacyjną, pn. „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.


Dajemy Polakom wolność wyboru, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzję o przejściu na emeryturę, każdy powinien podjąć sam, biorąc pod uwagę chociażby swój stan zdrowia, sytuację w pracy, sytuację rodzinną, czy oczekiwania, co do wysokości emerytury. Ustawa wprowadzona przez nas w Sejmie, określa jedynie minimalny wiek emerytalny, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Emerytura to prawo, a nie obowiązek. Ważnym partnerem będzie ZUS, gdzie są tworzone warunki do sprawdzenia, jaka będzie wysokość świadczenia emerytalnego przy przejściu na emeryturę po osiągnięciu wymaganego wieku, a jaka byłaby, podczas pracy dłużej. Pomogą w tym doradcy emerytalni oraz specjalny kalkulator dostępny online. Zmiany dotyczące przywrócenia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdą w życie 1 października 2017 r.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Moja emerytura – mój wybór
Celem przywrócenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn od 1 października 2017 r. jest przede wszystkim umożliwienie każdemu ubezpieczonemu podjęcia samodzielnej decyzji o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Ustawa określa minimalny wiek, w którym można skorzystać z prawa do emerytury. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o momencie zakończenia aktywności zawodowej. Decyzja zależy od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego i związana jest m.in. z oczekiwaniami co do wysokości otrzymywanych w przyszłości świadczeń emerytalnych, oceną stanu zdrowia, sytuacją ogólną i indywidualną pozycją na rynku pracy oraz planami dotyczącymi długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. Już obecnie 17% ubezpieczonych podejmuje decyzję o późniejszym skorzystaniu z prawa do emerytury, niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku emerytalnym. Obecny algorytm obliczania świadczenia premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Im dłużej pracujemy, tym kapitał na koncie i subkoncie ubezpieczonego jest wyższy, a średnia dalsza długość życia niższa, co w konsekwencji daje wyższą emeryturę. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8% wyższe świadczenie. Jest to jeden z największych przyrostów na świecie.

Bezpieczna praca do emerytury i stabilność finansowa
Dla mnie osobiście ważnym aspektem było bezpieczeństwo zatrudnienia, czyli bezpieczna praca do emerytury. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Ustawa określająca minimalny wiek emerytalny, zapewnia jednakowy 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników. Oznacza to, że osoby, które skończą wiek 60/65 lat, a znajdują się już w okresie ochronnym, począwszy od października 2017 r., nadal będą z niego korzystać. ZUS ma zabezpieczone środki na wypłaty wszystkich świadczeń. Dobra sytuacja na rynku pracy spowodowała, że rynek pracodawcy zmienia się w rynek pracownika. Pracodawcom zależy na utrzymaniu wartościowych i doświadczonych pracowników, poprawiają się także warunki pracy. Wiele osób, które mogą, lub będą mogły, przejść na emeryturę będzie to skłaniało do kontynuowania pracy. Na stabilność finansową systemu emerytalnego wpływ ma polityka prorodzinna, której celem jest zwiększenie liczby narodzin, jakości wychowywania i kształcenia dzieci. Dzisiejsze wsparcie polityki prorodzinnej będzie miało wpływ na system emerytalny i w dłuższej perspektywie oznaczać będzie większe możliwości skierowania dodatkowych środków dla emerytów i rencistów. Czarnowidztwo opozycji totalnej, dotyczące załamania sytemu emerytalnego, można włożyć między bajki, chyba, że PO lub partia Petru dojdą do władzy…


Bartłomiej Stawiarski, doktor nauk humanistycznych, historyk, archeolog, Poseł na Sejm VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2014-2016 Wicestarosta Namysłowski i Radny Rady Powiatu Namysłowskiego. Wcześniej pracował jako Komendant Środowiskowego Hufca Pracy i jako muzealnik. Na studiach doktoranckich zaangażowany w pracę samorządową. Senator Uniwersytetu Wrocławskiego, pierwszy Przewodniczący Rady i Sejmiku Doktorantów Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Zarządu Krajowej Reprezentacji Doktorantów. Jest autorem ponad 100 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wyróżniany za swoje prace przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Od 8 lat jest związany z Uniwersytetem w Trewirze (Niemcy). W latach 2009-2014 prowadził własną działalność gospodarczą. W Sejmie VIII kadencji pracuje w Komisji Finansów Publicznych i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Ma żonę i dwóch synów.

widziane-z-wiejskiej-brzeg24pl-1

Reklama