„Zielonka” od 1 lipca w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

0

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 28 czerwca 2017 roku, grunty należące do Gminy Brzeg zostały wpisane do specjalnej strefy ekonomicznej. Dziś (30 czerwca), w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, w tej sprawie pojawiło się ogłoszenie, a zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem akt normatywny  wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


Przypomnijmy, 28 lipca 2014 roku Gmina Brzeg podpisała akt notarialny i za niecałe 2,5 mln złotych stała się właścicielem 54-hektarowej działki. Poprzedni burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński  był za ten zakup krytykowany przez grupę miejskich radnych, jednak od samego początku podkreślał, że teren po dawnej jednostce wojskowej przy ulicy Małujowickiej ma być strefą inwestycyjną dla Brzegu.

–  Zanim pojawi się firma, która będzie chciała postawić tam swój zakład, upłynie jeszcze dużo czasu. Przede wszystkim musi zostać sporządzony plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, co może potrwać nawet dwa lata. W międzyczasie teren musi zostać oczyszczony z powojskowych pozostałości i przygotowany do sprzedaży – mówił dla portalu Tubabrzegu.pl po udanej transakcji Wojciech Huczyński.

Nowe władze miasta poczyniły w tej sprawie kolejne kroki i pod koniec października 2015 roku Rada Miejska Brzegu uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Burmistrz Jerzy Wrębiak złożył wniosek o włączenie  gruntów do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzja Ministerstwa Rozwoju zapadła 18 stycznia  br., 28 czerwca została zatwierdzona podczas posiedzenia Rady Ministrów, a dzisiaj w Dzienniku Ustaw RP ogłoszono w tej sprawie rozporządzenie.

– Oficjalna informacja z ministerstwa spowoduje, że będziemy już spokojniejsi. Nie ulega wątpliwości, że jest to ogromnie ważna decyzja. Wiem, że zbyt często na ten temat nie mówiło się w mediach, ale dlatego, że biznes lubi ciszę. Czasami najważniejsze decyzje zapadają w ciszy, co nie oznacza, że to nie było poprzedzone szeregiem działań ze strony samorządu. To jeszcze raz potwierdza dobrą współpracę pomiędzy samorządem i parlamentarzystami – mówił nam pod koniec marca Jerzy Wrębiak.

W podstrefie ekonomicznej „Brzeg” wyznaczone zostały dwa kompleksy. Dzięki tej decyzji, po raz pierwszy od ponad 20 lat Gmina Brzeg pozyskała gospodarczą perspektywę.

zielonka