Stalówki najlepsze w Memoriale Siudy

0

To już drugi wygrany przedsezonowy turniej koszykarek Stali Brzeg. Przed tygodniem brzeżanki okazały się najlepsze w Kątach Wrocławskich, teraz zwyciężyły u siebie w XVI Memoriale Włodzimierza Siudy o Puchar Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka.

W dwudniowych zmaganiach koszykarskich wzięły udział cztery drużyny. Zagrano systemem „każdy z każdym”. W sobotę odbyły się cztery spotkania, w niedzielę dwa. Oprócz gospodyń koszykarek Stali Brzeg w turnieju zagrały 1-ligowa Ślęza II Wrocław oraz II-ligowe Maximus Kąty Wrocławskie i Chrobry Basket Głuchołazy.

Na dzień dobry zagrała Ślęza z Chrobrym Basket Głuchołazy. Od początku spotkania zarysowała się wyraźna przewaga wrocławianek w barwach których występuje od tego sezonu brzeżanka Marta Wdowiuk, która przeniosła się z MUKS Poznań właśnie do Wrocławia. Nasza reprezentantka Polski juniorek była jedną z najjaśniejszych postaci swojej drużyny doskonale grając pod tablicami i wykorzystując swoją dobrą skuteczność poprowadziła Ślęzę do efektywnego zwycięstwa 80:39.

Po kilku chwilach przerwy Ślęza Wrocław znów pojawiła się na parkiecie nieco w zmienionym składzie grając ze Stalówkami. Pierwsza kwarta wygrana 25:2 przez brzeżanki praktycznie ustawiła całe spotkanie. W drugiej kwarcie było 19:7, ale już trzecia była bardzo wyrównana, a w niej padł wynik 6:6. W ostatnich 10 minutach brzeżanki jeszcze podkręciły tempo gry zwyciężając w całym spotkaniu 64:26.

Około godziny 14-tej na parkiet wybiegli brzescy samorządowcy oraz gwiazdy sportu. Ci pierwsi wzmocnieni m.in. dziennikarzem Radia Opole Maciejem Stępniem, dziennikarzem sportowym Ryszardem Dzwonkiem oraz kierownikiem marketingu koszykarskiej Stali Brzeg Mateuszem Tomczakiem. W zespole gwiazd sportu zagrali m.in koszykarscy 4-krotni Mistrzowie Polski w barwach Śląska: Radosław Czerniak i Wojtek Bloński, medalista olimpijski w wioślarstwie Paweł Rańda, zawodnicy futbolu amerykańskiego Outlaws Wrocław: Krzysiek Wydrowski i Kacper Klimaszewski, prezes sekcji piłki ręcznej Śląska Wrocław- Paweł Krążala, siatkarz II ligowej Olavii- Jan Mieszko Rzadkowski oraz Michał Brzezicki, specjalista od trików piłkarskich a także medalista Miatrzostw Polski w sprincie- Radosław Napierała.

W drużynie samorządowców wystąpił również Wiktor Dębicki z Krakowa, który cierpi na chorobę Touretta. Właśnie tej chorobie poświęcono sporo czasu podczas całego turnieju. Ambasadorem na całą Polskę jest brzeżanin Bartosz Wojtkowski, który dzięki Polskiemu Stowarzyszeniowi Syndrom Touretta w ramach kampanii „Z Tourettem po Polsce” przygotował nagrody dla publiczności oraz zawodniczek. Jest to projekt współfinansowany przez EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”.

Wynik spotkania Samorządowcy vs. Gwiazdy Sportu oczywiście był sprawą drugorzędną, aczkolwiek do końca rywalizacji trwała zacięta walka o zwycięstwo. Ostatecznie brzeżanie okazali się lepsi wygrywając 62:58. Spotkanie to komentowali spiker Śląska Wrocław Andrzej Gliniak wraz z wiceprezesem Stali Brzeg oraz organizatorem turnieju Mariuszem Kolektą.

stal brzeg kosz m

Po krótkiej przerwie na parkiet powróciły koszykarki. Chrobry Basket Głuchołazy zmierzył się z Maximusem Kąty Wrocławskie. Podopieczne trenera Tadeusza Widziszowskiego z Głuchołaz wygrały 50:22. Po chwili na parkiecie zameldowały się Stalówki, które również zmierzyły się z Maximusem. Wypracowana od początku spotkania przewaga brzeżanek wciąż wzrastała i ostatecznie koszykarki Stali Brzeg zwyciężyły 80:35.

W niedzielę odbyły się dwa spotkania. O godzinie 10-tej Ślęza II Wrocław wysoko pokonała Maximusa Kąty Wrocławskie 97:33. W samo południe na parkiecie pojawiły się koszykarki z Głuchołaz i Brzegu, by rozstrzygnąć kolejność turnieju. Stalówki miały po pierwszym dniu tą przewagę, że mogły pozwolić sobie na porażkę różnicą maksymalnie 34 oczek, by zwyciężyć w całym turnieju, jednak nikt nie chciał kalkulować tylko wygrać.  To był zdecydowanie najlepszy pojedynek całego turnieju. Od początku spotkania trwała bardzo wyrównana walka. „Małe derby Opolszczyzny” trzymały kibiców w napięciu do końca. Obie drużyny były już zmęczone turniejem i było widać sporo niedokładności. Bardzo dobre zawody w zespole gości zagrała Justyna Zielonka, która jeszcze w ubiegłym sezonie reprezentowała barwy ekstraklasowej drużyny z Rybnika. Pierwsza kwarta zakończyła się jednopunktowym prowadzeniem Stalówek. Po drugiej po celnej trójce Agaty Księżopolskiej równo z końcową syreną Stal prowadziła 25:23.W trzeciej kwarcie przyjezdne dość szybko odskoczyły na 7 punktów różnicy i to był decydujący fragment meczu. Ambitne brzeżanki do końca goniły wynik spotkania, a celnie za trzy punkty trafiały Monika Siemko, Karolina Kozera, a wcześniej Lena Strojny. Czwarta kwarta była jednak remisowa i to Chrobry Basket Głuchołazy utrzymał 5 oczek przewagi nad Stalówkami wygrywając  55:50.

Ten wynik sprawił, że trzy drużyny miały po dwa zwycięstwa i o ostatecznej kolejności zadecydowała tzw. mała tabela w której najlepsze okazały się Stalówki.

Po końcowej syrenie odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów, medali oraz pucharów. Nagrody dla zespołów wręczał Burmistrz Brzegu Pan Jerzy Wrębiak w towarzystwie Pani Ewy Siudy. Indywidualne nagrody dla najlepszych koszykarek poszczególnych zespołów wręczał z kolei Bartosz Wojtkowski.

Trener Stalówek Michał Kamieniecki w kilku zdaniach podsumował turniej: „ – Gratulacje dla organizatorów za świetnie zorganizowany turniej. Z meczu na mecz widać, że robimy postępy. Zdarzają nam się jeszcze momenty przestojów w grze, ale to jest właśnie charakterystyka okresu przygotowawczego. Najbardziej zadowolony jestem z meczu z Chrobrym. Mimo porażki pokazaliśmy sie z bardzo dobrej strony. Takie mecze uświadamiają dziewczynom, że możemy walczyć na równi z każdym. Musimy w dalszym ciągu pracować nad atakiem, bo tam są największe mankamenty. Co do samego wyniku turnieju to wygrana oczywiście cieszy, ale mnie najbardziej interesował styl naszej gry i tutaj upatrywałbym największego plusa weekendu.”