Co to jest pellet i czy jest ekologiczny

1
Obraz Michal Křenovský z Pixabay
Reklama

W dyskursach o ekologicznych źródłach ogrzewania najczęściej pada fotowoltaika, pompy ciepła czy gaz. Mniej popularny, ale również przyjazny środowisku jest pellet, także wykazujący się bardzo niską emisją spalin.

Pellet zalicza się do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Jest wytwarzany z odpadów drzewnych, w tym przede wszystkim trocin, wiórów czy zrębków. Nie zawiera też żadnych sztucznych dodatków jak np. lakiery. Do jego cech charakterystycznych należy niska zawartość wilgoci, popiołów oraz substancji szkodliwych. Jednocześnie pellety mają bardzo wysoką wartość energetyczną.
Argumentem przemawiającym za ogrzewaniem pelletem jest z pewnością także niewymagająca obsługa oraz czysta eksploatacja. Poza tym, że pył drzewny jest łatwiejszy do usunięcia niż węglowy, spalaniu pelletu towarzyszy bardzo niewielka ilość popiołu. W zależności od używanego kotła może on także pracować bezobsługowo do kilku tygodni, a niektórymi można nawet sterować zdalnie – za pośrednictwem komputera lub telefonu.
Każde źródło ogrzewania ma swoje wady. W przypadku pelletu z pewnością jest to początkowy koszt montażu, także ze względu na wymianę kotła.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła (dostęp: 29/06/2020):
dom.wp.pl/ogrzewanie-domu-pelletem-za-i-przeciw-6098125039875201a
muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/pelety-ekologiczne-paliwo-na-ktore-cie-stac-aa-PdrJ-CtSX-gSrZ.html
Reklama