Czym jest ekogroszek i jak wpływa na środowisko

0
Reklama

Szukając przyjaznego środowisku źródła ogrzewania, mamy kilka opcji do wyboru. Można zdecydować się np. na prąd lub gaz, które mogą okazać się jednak zbyt kosztowne. Nie tylko podczas eksploatacji, ale też samego montażu koniecznych urządzeń i instalacji. Jedną z możliwości jest też ekogroszek – dużo tańszy niż prąd, mniej kłopotliwy w montażu, a przy tym spełniający wszystkie normy ekologiczne obowiązujące w Unii Europejskiej.
Ekogroszek jest materiałem opałowym produkowanym na bazie węgla kamiennego. Ponieważ powstaje z wyselekcjonowanych partii węgla o dużej kaloryczności, charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami, a także niewielką wilgotnością, małą zawartością substancji niepalnych oraz małą ilością popiołu. Dużą energetyczność ekogroszek zawdzięcza temu, że jest wielokrotnie płukany i przesiewany, a często także dodatkowo wzbogacany.
Ekogroszek spalany jest w kotłach niskoemisyjnych, które charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością. Dzięki temu, że są wyposażone w podajnik, nie wymagają dużo pracy ani żadnych szczególnych umiejętności. Ponadto, kotły z podajnikiem są bardziej przyjazne środowisku, ponieważ emisja gazów cieplarnianych jest dużo niższa niż podczas spalania w piecach rusztowych oraz kilka razy niższa niż normy wymagane przez Unię Europejską. Proces spalania jest też całkowicie bezdymny.
Stopień ekologii ekogroszku zależny jest od jego jakości. Dlatego wybierając ekogroszek, warto zwracać uwagę na parametry. Tym bardziej że rosnąca popularność ekogroszku sprawiła, iż często materiał bardzo daleki od ekogroszku jest sprzedawany jako on.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła (dostęp: 26/06/2020):
ecoportal.com.pl/czy-ekogroszek-jest-naprawde-eko/
czysteogrzewanie.pl/2013/10/jak-sie-ma-wegiel-do-ekologii/
Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Reklama