Jakie błędy w segregacji odpadów popełniamy najczęściej?

0
Obraz Hans Braxmeier z Pixabay

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, każdy z nas musi segregować śmieci powstające w naszych gospodarstwach domowych. Uchylanie się od tego obowiązku skutkuje karą finansową. Z pewnością nie brakuje więc osób, które robią to od niedawna, a początki często bywają trudne. Zdarza się też, że segregując śmieci od dłuższego czasu tkwimy w jakichś błędnych przekonaniach. Co najczęściej robimy źle?

1. Mycie opakowań

– to jeden z częstszych błędów, za sprawą którego służąc środowisku, jednocześnie mu szkodzimy, ponieważ marnujemy przy tym wodę. Opakowania powinny zostać opróżnione z zawartości, ale nie muszą być perfekcyjnie czyste, gdyż składowiska odpadów są wyposażone w odpowiednie urządzenia myjące.

2. Kartony po napojach wyrzucane do kontenerów na papier

– tetrapaki, czyli kartony po napojach lub mleku, nie są stworzone wyłącznie z papieru. Są to opakowania wielomateriałowe i powinny się znaleźć w zbiornikach na tworzywa sztuczne.

3. Chusteczki higieniczne wyrzucane do kontenerów na papier

– podobnie jak w poprzednim przypadku, nie zawsze coś, co wydaje się papierowe, powinno znaleźć się w zbiorniku na papier. Miejscem zużytych chusteczek higienicznych lub ręczników kuchennych jest czarny kontener, przeznaczony na odpady nienadające się do recyklingu.

4. Naczynia kuchenne wyrzucane do kontenerów na szkło

– zbiornik na szkło przeznaczony jest tylko na opakowania szklane, czyli butelki po napojach i kosmetykach czy słoiki. Naczynia, takie jak szklanki, talerze lub kieliszki powinny być wyrzucane do pojemnika na odpady zmieszane. Tam też powinno się znaleźć np. zbite lustro.

5. Paragony wyrzucane do kontenerów na papier

– kolejny częsty błąd, popełniany przez wiele osób. Paragony są drukowane na takim rodzaju papieru, który nie nadaje się do recyklingu, dlatego powinniśmy je wyrzucać do czarnych pojemników.

 

Źródła (dostęp: 29/06/2020):
naszesmieci.mos.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/segregacja
ulicaekologiczna.pl/recykling/10-najczestszych-bledow-segregacji-odpadow