Jakie błędy w segregacji odpadów popełniamy najczęściej – cz. 2

0
Obraz Capri23auto z Pixabay

Jak wspominaliśmy, segregacja śmieci to obowiązek, który odpowiednio spełniany może znacznie przysłużyć się naszej planecie. Zdarza się jednak, że mimo najlepszych chęci nieumyślnie popełniamy błędy. Kilka już wymieniliśmy, jednak lista jest dłuższa. Co jeszcze możemy na niej znaleźć?

1. Zużyte pieluchy jednorazowe wyrzucane do kontenerów na tworzywa sztuczne lub papier

– zużyte pieluchy to ten rodzaj odpadów, który nie nadaje się do recyklingu, dlatego należy je wyrzucać do czarnego pojemnika.

2. Papierowe opakowanie po maśle wyrzucane do kontenerów na papier

– kwalifikowanie tego jako błąd wynika z faktu, że taki papier jest tłusty i nie nadaje się do recyklingu. Dotyczy to też papieru mokrego i bardzo brudnego, dlatego nie powinien on trafić do niebieskich pojemników, tylko do czarnych.

3. Zużyte styropianowe opakowania obiadowe wyrzucane do kontenerów na tworzywa sztuczne

– podobnie jak w poprzednim punkcie, zużyte tacki są tłuste i zabrudzone resztkami jedzenia, dlatego ich miejsce jest w kontenerze na odpady zmieszane. Tylko czysty styropian opakowaniowy nadaje się do żółtych pojemników.

4. Odpady budowlane wyrzucane do kontenerów na odpady zmieszane

– a w zasadzie do jakiegokolwiek kontenera. Śmieci zaliczane do odpadów budowlanych, takie jak np.: gruz, cement, gips, styropian czy płytki ceramiczne powinny zostać dostarczone do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.


5. Usuwanie etykiet z butelek lub słoików

– to bardziej skomplikowany błąd i nie-błąd. Część etykiet powinno się bowiem usuwać, ale tylko tych, które zrobione są z PVC, czyli folii termokurczliwej, która nie nadaje się do recyklingu. Na etykiecie znajduje się informacja, czy jest wykonana z PVC. Pozostałe można zostawić, jeśli do ich zdjęcia konieczne byłoby użycie wody. Chodzi o to, by nie była niepotrzebnie marnowana, ponieważ etykiety w procesie recyklingu nie są aż tak uciążliwe.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła (dostęp: 6/07/2020):
ulicaekologiczna.pl/recykling/10-najczestszych-bledow-segregacji-odpadow
naszesmieci.mos.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/segregacja
chronimysrodowiskoblog.wordpress.com/2017/07/29/najczesciej-popelniane-bledy-przy-segregacji-smieci
smieci.eu/jak-powinna-przebiegac-segregacja-odpadow
eko-przyszlosc.pl/faq