Drugie życie plastikowych butelek

0
Obraz account_deleted z Pixabay

Konieczność ograniczenia zużycia plastiku jest niezaprzeczalna. Każdemu jednak może się zdarzyć kupić np. butelkę napoju. Jest jednak i na to rada, ponieważ taką plastikową butelkę można ponownie wykorzystać, np. w ogrodzie czy na balkonie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

1. Doniczka z butelki

Choć niekoniecznie z butelki, bowiem do tego celu nadadzą się i inne plastikowe opakowania. Skupiając się jednak konkretnie na butelkach, sposób przygotowania takiej doniczki jest bardzo prosty. Wystarczy ułożyć ją poziomo, usunąć etykietę, wyciąć otwór i wsypać do środka ziemię, a następnie zasadzić wybraną roślinę. Można też wykonać wersję podwieszaną, wycinając małe otwory na obu końcach butelki i przewlekając przez nie sznurek.
Taka doniczka idealnie nada się także na warzywa. Co więcej, jest to nawet lepszy sposób ich uprawy, ponieważ eliminuje zagrożenie ze strony szkodników, takich jak ślimaki.
Decydując się na plastikową doniczkę trzeba pamiętać, że plastik bardzo dobrze przewodzi ciepło. Oznacza to, że jeśli taką doniczkę ustawimy w bardzo nasłonecznionym miejscu, będzie się ona szybko nagrzewać. Dla delikatniejszych roślin może się to okazać zabójcze, szczególnie w okresie letnim. Z tego powodu warto też częściej podlewać rośliny znajdujące się w plastikowych pojemnikach.

2. Mini-szklarnia

Przezroczyste butelki świetnie nadadzą się na szklarnię dla pojedynczych roślin, szczególnie tych wrażliwych na chłód. Stworzenie takiej mini-szklarni nie jest też skomplikowane – trzeba jedynie odciąć denko i pozostałą częścią nakryć roślinę. Proste, ale skuteczne.

3. Nawadnianie

Plastikowa butelka świetnie nada się też do podlewania. Można jej po prostu użyć w zastępstwie konewki, ale też za jej pomocą stworzyć cały system nawadniania. O ile pierwszy sposób nie wymaga tłumaczeń, tak ten drugi jest nieco bardziej wymagający. Wciąż nie jest jednak szczególnie trudny w wykonaniu. Butelkę trzeba przeciąć na pół. Dolna część będzie służyć jako zasobnik wody, górna natomiast jako doniczka. Teraz wystarczy przekłuć korek, a następnie włożyć „doniczkę” szyjką do dołu w część butelki napełnionej wodą, która będzie wsiąkać w ziemię, kiedy ta się przesuszy.
Plastikowa butelka idealnie sprawdzi się też jako ogrodowy zraszacz. Wystarczy ją ponakłuwać, a następnie włożyć do niej węża ogrodowego i zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Domowej roboty zraszacz gotowy.

4. Karmnik dla ptaków

Plastikowa butelka może też przysłużyć się ptakom. A to za sprawą karmnika, jaki można przygotować w banalnie prosty sposób. Należy jedynie wyciąć dwie małe dziurki na górze butelki, przeciągnąć przez nie sznurek i zawiesić butelkę np. na drzewie. Tuż przy dnie natomiast trzeba wyciąć większe otwory i nasypać do środka ziarenek.

5. Odstraszacz na krety

Mniej miłymi gośćmi w ogrodzie są krety, które drążą pod ziemią tunele, uszkadzając korzenie roślin oraz szpecą trawnik kopczykami z ziemi. Aby zniechęcić je do przebywania na naszej posesji, także możemy wykorzystać plastikowe butelki. Wystarczy wetknąć w ziemię kilka metalowych prętów, a na nie nałożyć właśnie butelki. Pod wpływem wiatru będą się one poruszać, wydając nieprzyjemne dla szkodników dźwięki.
Plastikowe butelki doskonale przydadzą się nie tylko w ogrodzie, co udowodniło już wielu amatorów upcyklingu, czyli sztuki przetwarzania śmieci w zupełnie nowe przedmioty. Powstaje z nich biżuteria, klosze na lampy, rzeźby, dekoracje wnętrz, a nawet meble. Możliwości są niemal nieograniczone, wystarczy wyobraźnia. Ewentualnie można poszukać pomysłów w internecie. A tych nie brakuje.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/11832-jak-wykorzystac-plastikowe-butelki-w-ogrodzie
ladnydom.pl/Ogrody/1,133895,18601364,cuda-z-butelki.html
deccoria.pl/artykuly/artykuly/pomysly-na-wykorzystanie-plastikowych-butelek-w-ogrodzie-5-2614