Przedsiębiorstwa marnują miliony kartek papieru miesięcznie

0
źródło: freeimages.com

5,5 miliarda – mniej więcej tyle kartek A4 marnują rocznie polskie firmy, a przynajmniej tak wynika z raportu „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce”. W 2012 roku opracowało go KPMG, czyli jedna z największych na świecie firm świadczących usługi audytorsko-doradcze.

Według danych KPMG każdego miesiąca polskie firmy zużywają 11 milionów ryz papieru A4, czyli ponad 5,5 miliarda kartek. Rocznie daje to niespełna 70 miliardów. Średnio ponad 8% tych kartek jest marnowana, czyli ok. 464 miliony miesięcznie oraz 5,5 miliarda rocznie. Gdyby ułożyć je wszystkie krótszym bokiem obok siebie, ciągnęłyby się przez ponad 1,5 miliona kilometrów. To 4 razy więcej niż odległość z Ziemi do Księżyca, która wynosi niespełna 400 tysięcy kilometrów. A im większe przedsiębiorstwo, tym marnowanego papieru jest jeszcze więcej. W firmach zatrudniających ponad 250 pracowników to już ponad 13%. Jednocześnie są to firmy, które używają najmniejszych ilości papieru – niespełna 200 kartek na pracownika miesięcznie. W przedsiębiorstwach, które zatrudniają mniej niż 50 osób, każda z nich wykorzystuje pięć razy więcej, bo ok. 1 tysiąca kartek A4 w miesiącu.
Odsetek marnowanego papieru różni się nie tylko od wielkości, ale też rodzaju firmy. Najwięcej, bo ponad 11% marnuje się w przedsiębiorstwach handlowych. Nieco mniej w przemyśle i produkcji, w sektorze budowlanym i innych usługach – ok. 10%. Branża finansowa marnuje ok. 9,5% papieru, natomiast inne dziedziny – nieco ponad 8%.
Skąd bierze się tak ogromna skala marnowania papieru w polskich przedsiębiorstwach? Winę ponosi przede wszystkim drukowanie jednostronne zamiast dwustronnego, stosowane w ponad 50% firm, a także niepotrzebne drukowanie dokumentów roboczych, do czego przyznało się kolejnych 45% przedsiębiorstw. Nie bez znaczenia są też wymogi administracyjne, brak elektronicznego systemu obiegu dokumentów oraz drukowanie ich w zbyt wielu egzemplarzach lub w celach prywatnych. Co więcej, nawet nie połowa procedur administracyjno-biurowych w badanych firmach jest realizowana bez wykorzystania papieru. To przekłada się nie tylko na środowisko i liczbę wycinanych drzew, ale też finanse firm, choć badania KPMG wskazały, że ponad połowa z nich tego nie monitoruje. Tymczasem szacuje się, że koszt marnowanego papieru sięga nawet 200 miliona złotych rocznie. Dlatego większość przedsiębiorstw stara się ograniczać. Najczęściej robią to poprzez ustawienie drukarek w tryb oszczędnościowy, czyli wykorzystujący mniejsze ilości tuszu. Z takiego rozwiązania korzysta ok. 70% polskich firm, natomiast ponad 40% drukuje dwustronnie. Ponad 75% ankietowanych firm deklarowało też, że w trosce o środowisko segreguje papierowe odpady lub zbiera makulaturę, a 32% używa ekologicznego papieru (kolejne 27% planuje wprowadzenie papieru ekologicznego w najbliższych 2-3 latach).
KPMG jest autorem nie tylko raportu „Wykorzystanie papieru w przedsiębiorstwach działających w Polsce”, ale też akcji społeczno-ekologicznej „No printing Day”, czyli „Dzień bez drukowania”. Do świętowania go w pierwszy piątek października od 2012 roku zachęcani są nie tylko przedsiębiorcy, ale każdy z nas. Obchody powinny oczywiście polegać na powstrzymaniu się od drukowania, a przynajmniej ograniczeniu używania drukarek do niezbędnego minimum. Akcja ma zachęcić do świadomego wykorzystania papieru, ograniczenia jego marnotrawstwa, a przy tym uratowania tysięcy drzew, które, jak widać, często są wycinane zupełnie niepotrzebnie.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła: docplayer.pl/8237512-Wykorzystanie-papieru-w-przedsiebiorstwach-dzialajacych-w-polsce.html
www.bankier.pl/wiadomosc/Firmy-marnuja-papier-za-200-mln-zl-rocznie-2625222.html