W święta choinki nie może zabraknąć. Co jednak zrobić z nią po Bożym Narodzeniu?

0
fot. Pixabay / Schnappi

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W polskich domach równie popularne są drzewka sztuczne jak i żywe. Wybierając pachnącą jodłę, czy świerk zwykle kierujemy się jej wyglądem i tego, by była piękna i imponująca. Co jednak zrobić z nią po świętach?

 

Żywe drzewko bożonarodzeniowe to symbol, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. Niestety to ozdoba bardzo nietrwała. Zwykle choinki „wytrzymują” w domowych warunkach około 2-3 tygodni. Po tym czasie gubią igły, a ich właściciele zostają z problemem – gdzie choinkę wyrzucić lub przekazać? Czy można ją umieścić w kontenerze na odpady zmieszane? Czy może bioodpady? A może nie powinniśmy jej wyrzucać do kontenerów wcale? I w ogóle – czy żywe choinki są ekologiczne?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta – żywa choinka jest bardziej ekologiczna niż sztuczna. Powstaje w ekologiczny sposób; nie jest produkowana, a więc nie są wykorzystywane w tym procesie żadne naturalne zasoby. Co ważne także można ją w ekologiczny sposób zrecyklingować, wykorzystać ponownie lub zutylizować w sposób przyjazny dla środowiska. Sztuczne choinki niestety produkowane są z zwykle z różnego rodzaju tworzyw – w tym przede wszystkim plastiku, którego rozkład zająłby nawet ponad 500 lat.
Kupując żywą choinkę warto wybrać tę, która sprzedawana jest w doniczce. W ten sposób, gdy będziemy ją prawidłowo pielęgnować, drzewko nie uschnie przez święta. Wiosną będzie mogło otrzymać nowe życie, gdy zasadzimy je np. na działce, czy w przydomowym ogródku.
Gdy zdecydujemy się na drzewo cięte, które w święta będzie cieszyć oko np. w ozdobnym stojaku, należałoby znaleźć plan na jego utylizację lub ponowne wykorzystanie po świętach. Na szczęście ekologicznych sposobów na to jest całkiem sporo.
Chcąc wyrzucić drzewko do kontenera na odpady należy zapamiętać, że nie można go umieszczać w pojemniku na odpady zmieszane. Choinkę można połamać na małe części i umieści w pojemniku na bioodpady. W niektórych gminach dozwolone jest także zostawianie drzewek w całości w wiatach śmietnikowych, skąd odbierane są w wyznaczone dni przez firmy zajmujące się wywozem tego typu odpadów. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy gmina wyraża na to zgodę i przewidziała tego typu sposób wywożenia drzewek.
Choinkę po świętach można także wykorzystać w kompostowniku – np. na działce. Kompost ten (z iglaków) można potem wykorzystać jako nawóz albo ściółkę do takich roślin jak, np. wrzosy czy hortensje, które lubią podłoże kwasowe. Z gałązek choinkowych można też wykonać osłonę zimową dla roślin, które bez niej nie przetrwałyby mrozów. Odcięte gałęzie choinek świetnie się też sprawdzą jak podpory – np. do fasoli.
W niektórych gminach i powiatach organizowane są także zbiórki świątecznych drzewek. Te przekazywane są np. do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię. Warto śledzić strony informacyjne Urzędów Gmin i Miast, gdzie lokalne władze przekazują informacje o tego typu akcjach.
Choinki po świętach mogą także posłużyć… zwierzętom. Niektórym trudno to sobie wyobrazić, ale drzewka choinkowe można przekazać do ogrodu zoologicznego. Tam wykorzystane zostaną jako pokarm albo schronienie (buduje się z nich np. budki lęgowe) dla zwierząt. Warto śledzić strony internetowe ogrodów zoologicznych, które znajdują się niedaleko lub w miejscowości, w której mieszkamy.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
Portal Zielony ogródek - https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/aranzacje-i-ozdoby/5805-co-zrobic-z-choinka-po-swietach
Portal Matka Tylko Jedna - https://matkatylkojedna.pl/co-zrobic-z-choinka-po-swietach/
Strona internetowa Deccoria.pl - https://deccoria.pl/artykuly/poradniki/co-zrobic-z-zywa-choinka-po-swietach-25-6260