Dlaczego i czym zastąpić plastikowe opakowania

0
Źródło: unsplash.com
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Plastik jest wszechobecny w naszym codziennym życiu – korzystamy z niego niemal cały czas, ponieważ znaczna część przedmiotów codziennego użytku jest wykonana z tego tworzywa. Wydaje się, że tak szeroko rozpowszechniony surowiec nie może szkodzić. Jest jednak zupełnie inaczej.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Od kilku miesięcy pojawia się coraz więcej kampanii społecznych i regulacji prawnych, które mają uświadomić ludzi, jak ważne jest ograniczenie plastiku – zaczynając od płatnych reklamówek jednorazowych, na akcjach społecznych kończąc. I choć wielu osobom wydaje się, że to niepotrzebne utrudnianie życia, warto uzmysłowić sobie skalę problemu.

Z korzystaniem z plastiku wiążą się dwa podstawowe zagrożenia – jest on szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko, co wpływa zarówno na naturę, jak i na nas. Naukowcy obliczyli, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, do 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Już teraz wielu badaczy dowodzi, że w ciele każdego z nas krążą cząstki plastiku – przyjmowane z wodą i pożywieniem.

Czym zastąpić plastik

Należy pamiętać o tym, że są różne rodzaje plastiku – na plastikowych opakowaniach można znaleźć oznaczenia od 1 do 7 i warto zwrócić na nie uwagę, bo w zasadzie tylko opakowania oznaczone symbolem 2 i 5 są bezpieczne dla naszego zdrowia. Pozostałe rodzaje nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Powinniśmy szczególnie unikać plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku i tych z plastiku najgorszej jakości. Ze względów zdrowotnych i ekologicznych powinniśmy wybierać przedmioty z bardziej przyjaznych materiałów jak np. szkło, drewno, papier lub metal. Oczywiście nie jest możliwa całkowita rezygnacja z plastiku, jednak realne jest jego ograniczenie lub zastąpienie innymi surowcami. Większość działań nie wymaga od nas większego wysiłku, a może przynieść rzeczywisty wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na kondycję naszego otoczenia.

Z których plastików najłatwiej zrezygnować

Jednorazowe reklamówki, które od 1 stycznia 2018 roku przestały być bezpłatne, można zastąpić materiałowymi torbami – wiele z nich ma ciekawe nadruki, które podkreślą nasz styl. Pokazywanie się z taką torbą jest zdecydowanie bardziej trendy, niż chodzenie z jednorazową reklamówką. Materiałowa torba zajmuje mało miejsca, więc zawsze można ją nosić w torebce lub nawet kieszeni kurtki. Są bardziej wytrzymałe i posłużą nam znacznie dłużej niż płatne foliówki, a dodatkowo nie zanieczyszczą środowiska. Również cienkie woreczki z tworzywa sztucznego, do których pakujemy w sklepie owoce, warzywa oraz pieczywo, można zastąpić. Wystarczy zaopatrzyć się w materiałowe woreczki, uszyte z cienkiej tkaniny – nie ważą wiele więcej od foliowych woreczków, a korzystanie z nich jest bardziej ekologiczne.

Jednorazowe naczynia i sztućce to kolejny przedmiot do wymiany. Poranna kawa w ulubionej kawiarni nie musi wiązać się z wyprodukowaniem plastikowych odpadów, a kiepskiej jakości talerzyki i łamliwe widelce, których używamy podczas rodzinnego grillowania, mogą zostać zastąpione naczyniami lepszej jakości. Kiedy planujemy zakup kawy, warto przed wyjściem z domu zabrać własny kubek termiczny – niektóre kawiarnie dają zniżki klientom, którzy nie korzystają z jednorazowych naczyń. Kawa w dobrej jakości kubku termicznym nie poparzy rąk i nie będzie miała posmaku plastikowej nakładki. Jeśli planujemy imprezę w plenerze, lepiej zaserwować posiłki na naczyniach ceramicznych i podać metalowe sztućce – chyba nikomu nie sprawia przyjemności jedzenie na talerzykach, które się nagrzewają i wyginają oraz posługiwanie się nietrwałymi sztućcami. Plastik pod wpływem ciepła może wydzielać szkodliwe substancje, więc najlepiej unikać używania jednorazowych naczyń i sztućców, szczególnie przez dzieci.

Plastikowe zabawki są nietrwałe, a mogą być również szkodliwe, szczególnie dla maluchów, które często je gryzą lub liżą. W związku z tym warto poszukać alternatywy dla plastikowych klocków, samochodzików i lalek. Zabawki drewniane są o wiele lepszej jakości niż te plastikowe – nie połamią się szybko, a nawet jeśli, to łatwiej je naprawić. Dodatkowo drewno jest znacznie przyjaźniejsze dla naszego zdrowia niż plastik, co do którego pochodzenia nie możemy mieć pewności. Niektóre zabawki są dostępne w formie papierowej, np. kartonowe domki dla lalek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko z pomocą dorosłych samo wykonało zabawki, poznając przy tym tajniki origami. Ukochana lalka nie musi być wykonana z plastiku – z powodzeniem może zastąpić ją materiałowa przytulanka. Oczywiście są zabawki, których nie da się wyprodukować z innego tworzywa niż plastik, jednak jeśli już decydujemy się na ich kupno, dobrze wybrać te najlepszej jakości, aby były wytrzymałe i nie szkodziły zdrowiu dzieci. Pojemniki, w których przechowywane są zabawki, również warto zamienić na papierowe lub drewniane – są bardziej estetyczne i przyjaźniejsze dla środowiska oraz dla naszego zdrowia.

Słomki to ostatnio modny temat. Od kilku miesięcy różne kampanie społeczne i biorący w nich udział celebryci nakłaniają do rezygnowania z plastikowych słomek. Okazuje się bowiem, że ten niewinnie wyglądający, kolorowy przedmiot jest jednym z najczęściej znajdowanych śmieci w oceanach. Wiele osób argumentuje, że niewielka słomka nie wpływa znaczenie na zanieczyszczenie, jednak co jeśli tylko w Polsce wyrzuca się kilkaset tysięcy słomek dzienne? Słomka to gadżet bez którego większość osób jest w stanie wypić napój. Jeśli z powodu niepełnosprawności lub innych przyczyn ktoś musi używać słomki, jest wiele alternatyw dla plastikowych – metalowe, szklane albo bambusowe słomki starczą na długo, a słomki z papieru, makaronu lub… słomy są przyjaźniejsze dla środowiska, a zaproponowanie ich gościom na pewno spotka się z zaciekawieniem.

Co dalej?

Można oczywiście podejść do sprawy bardziej radykalnie i zrezygnować z kosmetyków w plastikowych opakowaniach oraz z kupowania żywności w plastiku. Jednak warto pamiętać o tym, że każde działanie z naszej strony przynosi korzyść i pozytywny wpływ na nasze zdrowie i otaczający nas świat. Musimy się przyzwyczaić do ograniczania plastiku, ponieważ w ciągu kilku lat w krajach Unii Europejskiej mają zostać wprowadzone znaczne ograniczenia dotyczące korzystania z jednorazowych plastikowych przedmiotów, a już teraz wiele firm zobowiązuje się do wycofania plastikowych jednorazówek ze swojego asortymentu.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu

Źródła:
http://opakowania.com.pl/news/symbole-na-plastikowych-opakowaniach-znaczenie-64327.html
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plastikowe-jednorazowki-beda-zakazane-unia,27,0,2418459.html
https://noizz.pl/ekologia/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-smieciach-w-oceanach-tu-pijesz-bez-slomki/7qjeynz
https://ulicaekologiczna.pl/przyjazne-srodowisku/9-sposobow-na-ograniczenie-plastiku
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA