Jak rozpoznać produkty przyjazne środowisku – cz. 2

0

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że coraz częściej wybieramy produkty przyjazne środowisku. Czasem jednak możemy zwątpić, czy producenci nie stosują określenia „ekologiczny” jako chwytu marketingowego. Istnieje jednak prosty sposób, pozwalający na weryfikację takiej informacji. Wystarczy poszukać, czy na danym produkcie znajduje się stosowne oznaczenie, gwarantujące, że jest on bardziej przyjazny środowisku niż inne z tej kategorii.

Poniżej przedstawiamy kolejne znaki, które gwarantują, że produkt naprawdę jest ekologiczny.

1. Euroleaf
Znak przyznawany przez Komisję Europejską jest obowiązkowo umieszczany na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w którymś z państw Unii Europejskiej, które spełniają określone normy wspólnotowe. Znajdziemy go na rolnych i zwierzęcych artykułach spożywczych, poza dziczyzną oraz rybami niepochodzącymi z hodowli.
Aby na danym produkcie pojawił się znak Euroleaf, musi on oczywiście spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim musi składać się z przynajmniej 95% składników kwalifikowanych w Unii jako ekologiczne oraz pochodzić bezpośrednio od producenta lub być zamknięty w bezpiecznym opakowaniu. Zabronione jest także stosowanie w produkcji organizmów modyfikowanych genetycznie i produktów wytwarzanych z GMO.

2. Nordycki łabędź
To oznaczenie od 1989 roku umieszcza się na produktach pochodzących ze Skandynawii, które spełniają wysokie standardy ekologiczne. Mogą to być np. wyroby papiernicze i drewniane, sprzęt AGD czy systemy grzewcze, a nawet hotele. Nie przyznaje się go natomiast artykułom spożywczym i farmaceutycznym.
Aby na produkcie mógł pojawić się Nordycki łabędź, zarówno produkcja, jak i jego użytkowanie i utylizacja muszą być przyjazne dla środowiska. Co więcej, oznaczenie przyznawane jest tylko na 3 lata. Po tym czasie ponownie sprawdzana jest jakość produktu. Przyznawaniem zaś zajmuje się Nordic Council of Ministers, czyli stowarzyszenie ministrów krajów skandynawskich, to jest Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii i Islandii.

3. Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW
Kosmetyki, środki czystości i do prania – na tych artykułach można znaleźć znak Bezpieczny dla ozonu – pozbawiony FCKW. Oznacza on, że dany produkt nie zawiera freonów, które są zabójcze dla warstwy ozonowej, a tym samym przyczyniają się więc do katastrofalnego w skutkach ocieplenia klimatu. Świadczy o tym jeden z napisów umieszczanych na artykułach pozbawionych FCKW: ozon friendly, ozon freundlich; CFC free; ohne FCKW.
Nad przyznawaniem tego oznaczenia nie czuwa żadna organizacja czy instytucja. Jednak firma, która zdecyduje się nadać go swoim produktom, może zostać skontrolowana przez organizacje konsumenckie.

4. EKO-ITB
Kolejne z ekologicznych oznaczeń dotyczy wyłącznie branży budowlanej. Przyznaje je centrum akredytacji istniejącego od 1929 roku Instytutu Techniki Budowlanej tym wyrobom, które w produkcji, użytkowaniu i utylizacji są mniej szkodliwe dla środowiska niż inne.

5. Energy Star
Znaku Energy Star, który funkcjonuje od 1992 roku, powinniśmy szukać, kiedy zależy nam nie tylko na ekologii, ale też kondycji domowego budżetu. Umieszcza się go bowiem na energooszczędnym sprzęcie AGD i RTV, który jest też zbudowany z wysokiej jakości materiałów.

Oznaczenie jest przyznawane w ramach programu prowadzonego przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i Amerykański Departament Energii, do którego w 2006 roku przystąpiła także Unia Europejska.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
wlaczoszczedzanie.pl/znaki-ekologiczne/oznaczenia-produktow-ekologicznych/