Ekologia – czym jest, co właściwie oznacza i kim jest ekolog?

0
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wszyscy teoretycznie znają to pojęcie. Wiele osób zadeklaruje, że żyje ekologicznie i wie czym zajmuje się ekolog. Czy tak jest w rzeczywistości? Czym właściwie jest ekologia? Jedno jest pewne – to dość złożone pojęcie.

Samo słowo „ekologia” pochodzi z języka greckiego i gdybyśmy mieli je dosłownie przetłumaczyć wyszłaby nam „nauka o domu”. Jeśli przyjęlibyśmy, że świat, natura i środowisko to nasz dom, to rzeczywiście słowo to dobrze oddaje sens tego pojęcia. Zgodnie z definicją bowiem – ekologia to nauka i funkcjonowaniu i strukturze przyrody. Zajmuje się także badaniem wszelkich oddziaływań między organizmami a środowiskiem i między samymi organizmami. Co za tym idzie, gdybyśmy mieli szerzej spojrzeć na ekologię, można byłoby stwierdzić, że dział ten (będący działem biologii) bada to jak organizmy wpływają na siebie i na środowisko. Zatem słowo „ekologiczny” może oznaczać taki, który jest przyjazny środowisku, nieszkodzący, nierujnujący, nie zmieniający jego struktury.
Ekologia dzieli się także na kilka dziedzin, w tym m.in. takie jak: ekologia społeczna, populacyjna, behawioralna, ewolucyjna, autoekologia i synekologia.
Eugene Odum stwierdził, że „Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu natury, supernauka lub nauka jednocząca”. W obliczu wielu wyzwań, z którymi jako ludzie musimy się zmierzyć myśl ta powinna być przewodnia i stanowić dla wszystkich drogowskaz tak by żyć i dokonywać wyborów w takich sposób, by sprzyjać i nie szkodzić całemu środowisku i wszystkim organizmom żywym.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Ekolog czy aktywista?

Badając pojęcie ekologii warto przyjrzeć się także temu, kim właściwie jest ekolog. Do przedstawicieli tego zawodu przylgnęła niestety bardzo negatywna łatka, często traktowana z przymrużeniem oka – jako osób, które przypinają się do drzew, czy utrudniają realizację wielu inwestycji. Podczas, gdy osoby te to często aktywiści, wolontariusze, a dla niektórych nawet tzw. „ekoterroryści”, o których niechlubnie wypowiadają się media. Ekolodzy natomiast to osoby, które ukończyły uczelnię wyższą na kierunku lub konkretnej specjalności dotyczącej ekologii.
Dodajmy, że Ci, którzy pracują w zawodzie, zajmują się na co dzień raczej badaniami lub działaniami praktycznymi związanymi z przyrodą – jej strukturą, zależnościami, działami. Często także sprawdzają procesy zachodzące w środowisku, wypracowują normy dot. ochrony środowiska, rekomendacje dla rządów, organów władzy dotyczących tego jakie działania podejmować, by ratować lub chronić przyrodę.

Żyć ekologicznie – czyli jak?

To dość pytanie, które wymaga dość skomplikowanej odpowiedzi. Przede wszystkim osoby, które chcą żyć ekologicznie powinny myśleć o tym, by podejmować wszelkie działania ku ochronie środowiska. To także prowadzenie takiego trybu życia, w którym nie szkodzimy naturze, zwierzętom, całemu środowisku.
Zasad ekologicznego życia jest wiele – niektóre z nich są bardzo proste. Wystarczy wprowadzić je w życie, a planeta nam za to podziękuje. Przede wszystkim oszczędzajmy prąd i wodę. Zmieńmy źródło ogrzewania domu na ekologiczne, a sprzęty domowe na energooszczędne. Pamiętajmy o zasadzie „zero waste”, w myśl której powinniśmy ograniczyć produkcję odpadów i wykorzystywać posiadane zasoby, przedmioty, rzeczy. Nie marnujmy żywności i odpowiednio segregujmy odpady. Warto także zrezygnować z jednorazowych opakowań, reklamówek i plastiku. Wybierając kosmetyki – postawmy na produkty naturalne lub takie, które możemy sami zrobić w domu. Robiąc zakupy, kupujmy tylko tyle ile jesteśmy w stanie zjeść, czy wykorzystać. Warzywa i owoce z kolei – warto nabywać u lokalnych rolników. Wreszcie – zrezygnujmy z samochodu i przesiądźmy się do transportu zbiorowego lub na rower…
To tylko podstawowe zasady, których można byłoby mnożyć. Warto jednak pamiętać czym jest ekologia i wprowadzać jej zasady krok po kroku do własnego życia.

Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła:
 Portal światoze.pl - https://swiatoze.pl/ekologia-co-to-jest-i-czym-sie-zajmuje/
 Blog ekologiczny eko-miszmasz.pl - http://eko-miszmasz.pl/co-to-jest-ekologia-jak-wytlumaczyc-dzieciom/
 Definicja ekologii - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia
 Strona internetowa columbusenergy.pl - https://columbusenergy.pl/blog/co-to-jest-ekologia-i-czym-zajmuje-sie-ekolog/?popcalc 
Reklama
Reklama
Reklama