Jeśli spełnią się przewidywania ONZ, do 2050 roku liczba ludności sięgnie niemal 10 miliardów i z biegiem lat wciąż będzie rosnąć. Rozrastać mają się też miasta, co oznacza, że kolejne połacie ziemi zostaną zabetonowane. Z tego też powodu już teraz powstaje coraz więcej ekologicznych rozwiązań architektonicznych i technologicznych, których efektem są nie tylko ciekawe elementy krajobrazu, ale też ograniczenie obciążania środowiska.
Pixel
Od 2010 roku australijskie Melbourne może pochwalić się jednym z najbardziej ekologicznych budynków na świecie, który jest samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na wodę i posiada zerowy ślad węglowy, czyli nie generuje gazów cieplarnianych. System odzyskiwania i uzdatniania wody opiera się na deszczówce, która jest kierowana do specjalnych donic zawierających trzciny, które wstępnie ją oczyszczają. Następnie woda jest wykorzystywana do podlewania roślin, do spłukiwania toalet, a ta poddana filtracji może być używana nawet jako woda pitna. Ogrzewanie i klimatyzacja są natomiast wytwarzane z biogazu, który powstaje w wyniku fermentacji ścieków. Pixel jest też wyposażony w turbinę wiatrową, panele słoneczne, a jego nietypowa konstrukcja złożona z fantazyjnych żaluzji służy regulacji ilości światła, jakie przedostaje się do wnętrza budynku.
Pearl River Tower
W południowo-wschodnich Chinach, w mieście Kanton, od 2011 roku znajduje się 71-piętrowy drapacz chmur. Niezwykłość tego wieżowca polega na jego energooszczędności. Aerodynamiczna konstrukcja budynku została zaprojektowana tak, by wychwytywać wiatr i kierować go do turbin, które generują energię zasilającą ogrzewanie i klimatyzację. Pearl River Tower jest też wyposażony w panele słoneczne czy zautomatyzowane żaluzje chroniące przed wyciekami powietrza. Wszystko to sprawia, że wieżowiec jest niemalże niezależny energetycznie, a dzięki zbiornikom na deszczówkę wykorzystuje też wodę opadową.
Shanghai Tower
Budowa kolejnego chińskiego wieżowca, zlokalizowanego w Szanghaju i wykorzystującego „zielone” technologie, została zakończona w 2013 roku. Ekologiczne rozwiązania zastosowano już na poziomie konstrukcji, która została zaprojektowana tak, by zmniejszyć obciążenie budynku wiatrem, a w związku z tym też ilość potrzebnych materiałów budowlanych. Ten 128-piętrowy drapacz chmur jest ogrzewany i chłodzony z wykorzystaniem geotermalnych źródeł energii, posiada zbiorniki na wodę deszczową oraz system recyklingu części ścieków, które służą do spłukiwania toalet i nawadniania terenów zielonych wieżowca, a także turbiny wiatrowe, które generują 10% zużywanej w budynku energii elektrycznej.
The Crystal
Powstały w 2012 roku „Kryształ” można znaleźć w stolicy Wielkiej Brytanii – Londynie. W budynku zastosowano szereg ekologicznych rozwiązań, służących zwiększeniu jego niezależności w możliwie największym stopniu. Wykorzystano między innymi panele słoneczne, generujące 70% zużywanej energii elektrycznej, pompy ciepła, które w połączeniu ze słonecznym ogrzewaniem termicznym zapewniają 80% ciepłej wody, zbiornik deszczówki czy okna z potrójnymi szybami, które przepuszczają 70% naturalnego światła, ale tylko 30% energii słonecznej, co zapobiega przegrzewaniu się budynku. Ponadto, ogrzewanie „Kryształu” pochodzi w 100% z naturalnych źródeł ciepła.
Bosco Verticale
Wertykalny las – tak nazwano parę wieżowców od 2014 roku stojących w Mediolanie, we Włoszech. I trudno o bardziej trafne określenie dla budynków, których tarasy, balkony i dachy są domem dla 800 drzew, 5 000 krzewów i 15 000 roślin wieloletnich, obejmujących w sumie ponad 90 różnych gatunków. Celem zastosowania takiego rozwiązania była nie tylko poprawa jakości powietrza za sprawą roślinności pochłaniającej dwutlenek węgla i produkującej tlen, choć jest to oczywiście ważna funkcja obu budynków. Rośliny służą też do ochrony wnętrz przed słońcem i wiatrem, a ich różnorodność ma przyciągać do miasta nowe gatunki ptaków i owadów.
Dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Źródła: www.un.org/en/global-issues/population; www.som.com/projects/pearl-river-tower/; en.wikipedia.org/wiki/Bosco_Verticale; www.thecrystal.org; architektura.info/architektura_zrownowazona/budynki_zrownowazone/pixel_biurowy_budynek_zeroenergetyczny; en.wikipedia.org/wiki/Shanghai_Tower.