Nowy, wyjątkowy rok 2018 – Felieton Posła RP Pawła Grabowskiego z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Rozpoczął się rok 2018 – rok wyjątkowy z uwagi na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Jaki to będzie rok? Czego możemy się spodziewać? Czego powinniśmy oczekiwać?


Sprawy małe i duże
Mawia się, że sprawy duże składają się z wielu spraw małych. W tym roku jednak sprawa duża ma wyjątkowo doniosły charakter. Na rok 2018 przypada bowiem setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. To wyjątkowa okazja do refleksji – zarówno nad naszą historią, jak i nad obecnym stanem naszej Ojczyzny.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

Jako niepoprawny optymista mam nadzieję na to, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy uda się nam wyciągnąć wiele konstruktywnych wniosków – tak z naszej historii jak i obecnej sytuacji. Od tych wniosków zależy bardzo wiele, bowiem jesienią – w listopadzie – zaplanowane jest referendum konstytucyjne, w którym podejmiemy decyzję o przyszłości naszej Ojczyzny.

Młoda Polska, wojna, komunizm, Wolna Polska
Mijające 100 lat to okres bardzo burzliwy w dziejach naszego narodu i naszej Ojczyzny. Najpierw, był to czas budowania państwa polskiego od podstaw. Następnie, trudny i okrutny czas wojny, po której Polska powróciła na mapę Europy, choć nie jako państwo w pełni suwerenne. Tchnienie wolności przyniosły dopiero zmiany, które nastąpiły w roku 1989 – choć dla wielu, ta wolność miała charakter jedynie pozorny.

Niezależnie od tego, czy stoją Państwo na stanowisku, że Wolna Polska zaczęła się w 1989 r. lub dopiero teraz się nią staje, warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki naszą Ojczyznę wzmacniały, a jakie ją osłabiały na przestrzeni ostatnich 100 lat. Warto zatem rzucić okiem wstecz, na rozwiązania systemowe, które kształtowały Polskę w dwudziestoleciu międzywojennym, w czasach PRL i w tzw. III RP. Warto również spojrzeć w przyszłość i zastanowić się, jakiej Polski chcemy teraz i w przyszłości.

Polska moich marzeń
Moim marzeniem jest silna, bezpieczna Polska. Polska zamożna, Polska wrażliwa na słabszych i Polska, z którą będą się liczyć silniejsi. Polska rządzona w sposób mądry, perspektywiczny i odpowiedzialny. Polska, w której decydujący głos będą mieć jej obywatele, a nie przysłowiowe kasty lub klany. Polska, w której władza – nieważne czy ustawodawcza, wykonawcza, sądownicza czy też samorządowa – będzie się liczyć z głosem obywateli i będzie działać na rzecz ich interesu. I tylko ich interesu.

Czy dojrzeliśmy już do demokracji?
Wiem, że piszę to nie po raz pierwszy, ale o tym – czym jest demokracja, będę przypominał tak długo, aż tę demokrację w Polsce mieć będziemy. Niektórzy z Was mogą się zastanawiać – jak to, to w Polsce nie ma demokracji? Ano, nie ma. Co prawda w Konstytucji jest napisane, że władza w naszej Ojczyźnie należy do obywateli, jednak to, co jest w tej Konstytucji zapisane dalej powoduje, że władza w Polsce należy w praktyce do kast i klanów, skupionych wokół różnych partii politycznych. Aby to zobrazować, zadaję Państwu pytanie – czy jako obywatele, macie wpływ na to co się dzieje w kraju, w gminie, w powiecie? Czy władza podejmuje decyzje zgodnie z Waszymi oczekiwaniami? Czy macie możliwość rozliczenia tych, którzy działają wbrew Waszej woli lub Waszemu interesowi?

Tytułem przykładu przytaczam sprawę budowy drugiego więzienia w Brzegu, która jest wręcz modelowym przykładem tego, jak władza nie powinna traktować obywateli. Brak konsultacji, brak dialogu, a nawet brak jakichkolwiek rzeczowych argumentów – tak w praktyce wygląda demokracja po polsku. Skoro jednak władza nie jest zobowiązana przepisami prawa do dialogu z obywatelami, jesteśmy zdani na jej przyzwoitość, a tej – w omawianym przypadku – niestety zabrakło.

Nadzieja jest w Was
Mam jednak nadzieję na to, że podając przykład, bliski nam wszystkim, przykład sprawy małej z perspektywy Warszawy i sprawy wielkiej z perspektywy Brzegu, pobudzę Państwa do refleksji nad koniecznością wprowadzenia gruntownych zmian o charakterze systemowym i ustrojowym. Właśnie tego powinniśmy oczekiwać w roku 2018, w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie tego, że władza stanie się przyzwoita i zacznie prowadzić dialog z obywatelami i traktować ich poważnie. Powinniśmy oczekiwać zwiększenia świadomości obywatelskiej, powinniśmy rozmawiać ze swoimi bliskimi o tym, że zmiany są nie tylko konieczne, ale również możliwe. Dzięki temu powstanie atmosfera, w której uda się nam przeprowadzić gruntowną reformę polskiego prawa, a co za tym idzie – Polski, aby to władza była w końcu dla obywateli, a nie obywatele dla władzy – czego Państwu życzę z całego serca, na ten nowy, 2018 rok.


Paweł Grabowski – radca prawny, politolog, poseł obywatelskiego ruchu Kukiz’15. W wyborach parlamentarnych uzyskał mandat od ponad 4,5 tysiąca mieszkańców Opolszczyzny, mimo iż nigdy nie należał do żadnej partii politycznej. Specjalizuje się w prawie finansowym, gospodarczym oraz konstytucyjnym. W Sejmie jest członkiem Komisji Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Pełni również funkcję przewodniczącego podkomisji ds. mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W naszym regionie można spotkać go m.in. w biurach poselskich w Brzegu, Nysie i Opolu, do których serdecznie zaprasza. Więcej na www.grabowski.tv oraz facebook: kukiz15grabowski.

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA