Co daje mieszkańcom gmin Brzegu i Skarbimierza ZGODNE Połączenie? cz.8

0
fot. flyrecord.pl / Artur Błoński
Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA

W poprzednich artykułach przedstawiłem Państwu 10 prostych argumentów, w wyniku których my MIESZKAŃCY zawsze będziemy zyskiwać, a nie jak wmawiają nam politycy tracić na ZGODNYM połączeniu gmin Brzegu i Skarbimierza:


8. Niższe podatki i opłaty lokalne.
9. Rokroczne oszczędności w administracji liczone w milionach zł.
10. Kilkadziesiąt milionów złotych EXTRA w ramach Bonusu Ministerialnego.

ZGODNE połączenie gmin to ewidentne korzyści finansowe dla mieszkańców. To lepsze gospodarowanie wspólnymi zasobami, minimalizowanie kredytowania zadań gminy – w konsekwencji minimalizowanie wyrzucania pieniędzy w błoto – w postaci odsetek od wielomilionowych kredytów zaciąganych przez burmistrza i wójta w roku wyborczym. To większe możliwości negocjacyjne,  oszczędności w administracji, niższe podatki i opłaty dla mieszkańców. Większy, wspólny budżet to możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne na wyższym poziomie. Zaoszczędzone pieniądze i Bonus Ministerialny to dla mieszkańców więcej usług komunalnych. Po pierwsze letni basen z prawdziwego zdarzenia – jako zadanie priorytetowe.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
  1. Wyższy poziom usług komunalnych.

Bezpłatna komunikacja gminna

W poprzednim felietonie pisałem o możliwości zwiększenia poziomu i dostępności dla mieszkańców usług zbiorowej komunikacji gminnej, która dodatkowo – w połączonych gminach – świadczona byłaby dla wszystkich mieszkańców bezpłatnie*. Obecnie posiadamy komunikację miejską, ale wciąż biletowaną, z ograniczonymi zniżkami dla określonych grup. Czas na wejście na wyższy poziom tego typu usług i zmianę charakteru komunikacji na bezpłatną – nie tylko dlatego, że będzie nas – mieszkańców na to po połączeniu gmin stać (otrzymanie wielomilionowego Bonusu Ministerialnego oraz rokroczne oszczędności administracyjne), ale również dlatego, że jesteśmy świadomymi mieszkańcami i zdajemy sobie sprawę z powagi troski o środowisko. Doskonale wiemy, że w czasach kompletnego zakorkowania ulic samochodami i coraz większą emisją spalin do atmosfery – chcemy świadomie przesadzić kierowców do komunikacji zbiorowej. Na podwyższenie  poziomu jakości świadczonej usługi bezpłatnego transportu publicznego w nowej połączonej gminie, wpłynie również dostosowanie rozkładu jazdy autobusów do oczekiwań mieszkańców. Zwiększymy ilość kursów oraz wprowadzimy nowe połączenia w razie zapotrzebowania.

Kompleks basenowy kryty + otwarty

Od lat mieszkańcy Brzegu oraz okolicznych miejscowości nie mogą doczekać się letniego basenu. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom wybudujemy w trybie pilnym basen letni w jedynym przygotowanym do tego miejscu – przy obecnej krytej pływalni, tak by jednocześnie zamknąć jej rozbudowę. Wprowadzimy wyższy poziom tej usługi dla mieszkańców tworząc kompleks basenowy pomiędzy ulicami Wrocławską i Robotniczą. Dobudowane sportowe tory pływackie dla młodzieży i dorosłych w krytej części obecnego basenu przy ul. Wrocławskiej, zostaną rozbudowane o część letnią – basenów na otwartym powietrzu.

W nowym obiekcie, by zachęcić nie tylko mieszkańców połączonej gminy, ale również osoby z zewnątrz, podwyższymy poziom jakości świadczonych dotychczas usług. Możliwe będzie utworzenie strefy saun, otwarcie kawiarenki czy bufetu oraz inne przemyślane usługi, by wypoczynek w nowym kompleksie basenowym przyciągał klientów z całego regionu. Nie będziemy musieli już jeździć z najbliższymi, z dziećmi do ościennych miast, by korzystać z tych standardowych w dzisiejszych czasach dobrodziejstw. Będziemy natomiast oferowali obiekt o wyższym poziomie usługi konkurując z okolicznymi miejscowościami o klienta – czyli o pieniądze z biletów zasilające budżet miasta. Przyjezdni wypoczywając w naszym nowym kompleksie basenowym będą zostawiać u nas swoje pieniądze dając miejsca pracy brzeżanom, a budżetowi miasta większe wpływy.

Nowy kompleks basenowy będzie nowoczesnym rozwiązaniem, zaopatrzonym w najnowsze rozwiązania z dziedziny energetyki odnawialnej. Mając sporo miejsca zarówno na dachu basenu krytego, jak i w jego sąsiedztwie, wykorzystane zostaną urządzenia podgrzewające wodę z energii słonecznej oraz urządzenia wytwarzające energię elektryczną (fotowoltaika). Dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii oraz wkomponowaniu kąpieliska letniego w jeden obiekt basenowy – funkcjonującej obecnie krytej pływalni – przedłużymy możliwość korzystania z letnich niecek kąpielowych – co najmniej do kilku miesięcy! Już bowiem od maja, przez okres wakacyjny, nawet do października – w zależności od pogody – będzie można korzystać z basenów letnich połączonych z basenem krytym. To wszystko jesteśmy w stanie zrobić. Musimy tylko chcieć.

Wyższy standard lokali komunalnych

Kolejnym przykładem świadczenia przez gminę usług komunalnych na wyższym poziomie będzie oddawanie mieszkańcom w najem lokali z gminnego zasobu, na poziomie co najmniej dostatecznym. Wiemy bowiem jak wyglądają przedstawiane lokale potrzebującym mieszkańcom obecnie. Ich stan często nie spełnia nawet najniższych standardów.

Drogi rowerowe w pasach jezdni

To samo tyczy się dróg rowerowych – nie mylić ze ścieżkami parkowymi, którymi oczywiście również można poruszać się rowerem, ale tylko w obrębie parku. Katastrofą jest fakt, że w XXI wieku burmistrz, który zleca remonty głównych, długich odcinków dróg – nie robi tego kompleksowo, tzn. nie zaopatruje ciągów jezdni standardowo w odpowiednio przystosowaną dla ruchu rowerzystów – drogą rowerową. Przykładów choćby z tej kadencji pracy burmistrza Wrębiaka można mnożyć. Gruntownie wyremontowane, długie ulice Ofiar Katynia czy Szymanowskiego NIE zostały wyposażone w pas drogi rowerowej. Ba, przy remoncie ul. Szymanowskiego pan Wrębiak zapomniał nawet o tak podstawowym rozwiązaniu jak chodnik. Mieszkańcy ulic Janczarskiego, Szancera, Korczaka czy Makuszyńskiego – w tym przede wszystkim dzieci i emeryci idąc w kierunku przystanku autobusowego, poczty, sklepów zmuszeni są do deptania trawy bądź poruszania się ulicą obok jeżdżących aut, narażając swoje życie i zdrowie. Przy dzisiejszej świadomości proekologicznej i powtarzaniu sloganów przez polityków – odmieniających przez wszystkie przypadki słowo „ekologia” – to po prostu niedopuszczalne. Każdy budowlaniec, architekt czy urbanista spuści wzrok widząc takie zaniedbania.

Grzegorz Surdyka

mgr ekonomii

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu

oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu

Współzałożyciel Komitetu ds. połączenia gmin Brzeg i Skarbimierz

 

*Źródło: https://brzeg24.pl/slider/128540-co-daje-mieszkancom-gmin-brzegu-i-skarbimierza-zgodne-polaczenie-6/

Reklama
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA
Materiał wyborczy KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW PRZYJAZNA GMINA DAMIAN MACHETA