Kochana Babciu, Kochany Dziadku… – Felieton posłanki Katarzyny Czochary z cyklu „Widziane z Wiejskiej”

0

Nie tak dawno obchodziliśmy wyjątkowe święto – Dzień Babci i Dziadka. Dlatego też chciałabym podzielić się refleksjami związanymi właśnie z nimi. Za każdym razem, kiedy sięgam do wspomnień z dzieciństwa, natychmiast pojawia się obraz mojej babci: jej pogodna i kochana twarz, jej ręce, spracowane, ale zawsze gotowe, aby mnie pogłaskać, przytulić, pomóc…


„Kto tak pięknie opowiada bajki,
Kto tak chętnie zaprowadzi w świat fantazji?
Oczywiście – Pani Babcia, oczywiście nasza Babcia,
Wieczór z Babcią to przygoda pod gwiazdami…
Z babcią można powędrować, z babcią można fantazjować,
Z babcią można pożartować i pomarzyć, o czym tylko chce się marzyć…”

Miałam to szczęście, że dziadkowie mieszkali razem z nami. To dzięki babci poznałam i pokochałam smaki kuchni kresowej. Wspaniałe drożdżówki z kruszonką, pierogi ruskie, kopytka czy barszcz ukraiński z fasolą. Od moich dziadków dowiedziałam się o wojnie tyle, ile na żadnej lekcji historii. Poznałam prawdziwą historię, a była to historia bardzo bliskich mi osób. Pomimo tego, iż dziadek zmarł szybko, zdążyłam go dobrze zapamiętać: zabierał mnie i siostrę w pole, razem podglądaliśmy przyrodę, uczył nas wrażliwości na jej piękno, nauczył rozróżniać drzewa, rośliny.

Moja babcia była wspaniałą kobietą. To ona nauczyła nas szacunku do starszych, do wiary, do historii, do tradycji. To ona, zanim zaczynała kroić chleb, czyniła nożem na bochenku znak krzyża. A gdy kromka upadła, podnosiła ją i całowała. Miała do nas cierpliwość, serce i zawsze mądrą radę.

To, co otrzymałam od moich dziadków można rzec, że jest to bezcenny dar, ale co najważniejsze dar, który mogę i przekazuję mojej córce. Dzisiaj niestety rodziny wielopokoleniowe są coraz większą rzadkością, bo cytując słowa Św. Jana Pawła II: „Jeżeli zatem dzieciństwo i młodość są czasem, w którym człowiek stopniowo uczy się swojego człowieczeństwa, rozpoznaje swoje możliwości, poniekąd tworzy projekt życia, który będzie realizował w wieku dojrzałym, to i starość nie jest pozbawiona szczególnej wartości ponieważ (…) łagodząc namiętności, pomnaża mądrość i służy dojrzałymi radami. W pewnym sensie jest to czas szczególnie nacechowany mądrością, którą zwykle przynoszą ze sobą lata doświadczeń, jako że „czas jest znakomitym nauczycielem”.

Zatem uczmy nasze dzieci kochać i obdarzać szacunkiem nasze Babcie i Dziadków. Nie bójmy się starości, bo dla naszych dzieci kontakty ze starszym pokoleniem są bardzo ważne. Im więcej dzieci mają osób do kochania, tym lepiej. Ponadto, każda z tych osób jest inna i czego innego może nasze dzieci nauczyć. Róbmy to nie tylko ze względu na nich, ale również ze względu na samych siebie – przecież niedługo sami będziemy chcieli spędzać czas z wnukami!

Cieszę się, że nasze ideowe wartości zakładają szacunek dla rodziny, której filarem są przecież nie tylko młode, rozwojowe małżeństwa, ale i ludzie starsi. Szanujemy też tradycję i konserwatywne wartości, jakim hołduje starsze pokolenie Polaków. Babcie i Dziadkowie są tych wartości najlepszymi strażnikami.

Korzystając z okazji, pragnę Naszym Kochanym Babciom i Dziadkom z okazji ich święta złożyć najlepsze życzenia: zdrowia, dużo miłości i nieustającego uśmiechu, radości życia i rozwijania swoich pasji.

Katarzyna Czochara, poseł na Sejm RP
z ramienia Prawa i Sprawiedliwości


Katarzyna Beata Czochara – Opolska polityk, nauczycielka i samorządowiec, posłanka na Sejm VIII kadencji, prezes Zarządu Okręgowego PiS w województwie opolskim. Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Nauczycielka języka niemieckiego w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Prudniku. Uzyskała kwalifikacje tłumacza. Właścicielka hodowli jelenia europejskiego w Moszczance. Zasiada w komisjach sejmowych: Komisja Zdrowia, Komisja Polityki Senioralnej, Komisja Edukacji, Komisja Spraw Zagranicznych. Posłanka pracuje także w zespołach parlamentarnych: Opolski Zespół Parlamentarny, Parlamentarny Zespół ds. Cyfryzacji Szpitali i Placówek Medycznych, Parlamentarny Zespół ds. inwestycji, Parlamentarny Zespół ds. Policji(wiceprzewodnicząca), Parlamentarny Zespół ds. Polityki Klastrowej, Parlamentarny Zespół ds. Szpitali Powiatowych, Parlamentarny Zespół ds. Więziennictwa(przewodnicząca),Parlamentarny Zespół ds. Wojska i Obrony Terytorialnej(przewodnicząca), Parlamentarny Zespół ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Lwowa, Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry. Przynależność do stałych delegacji parlamentarnych i grup bilateralnych Polska-Stany Zjednoczone Zespół Parlamentarny, Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna, Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna (wiceprzewodnicząca), Polsko-Izraelska Grupa Parlamentarna, Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna (wiceprzewodnicząca).