Miasto chce kupić drugi, zrujnowany zabytek. Pierwszy pochłonął z budżetu już ponad pół miliona złotych

0

We wrześniu 2016 roku, Rada Miejska Brzegu podjęła uchwałę przygotowaną przez burmistrza Jerzego Wrębiaka o nabyciu budowli przy ul. Jana Pawła II. Miasto przeznaczyło na ten cel 300 000,00 złotych, a samo zabezpieczenie i utrzymanie obiektu do tej pory kosztowało dodatkowo 240 000,00 zł. Burmistrz Wrębiak ma teraz nowy pomysł i przygotował kolejną uchwałę ws. odpłatnego nabycia nieruchomości położonej przy ul Chrobrego 35.


Przypomnijmy, zabytkowy pałacyk przy ul. Jana Pawła II został odkupiony od prywatnych właścicieli, wobec których prokuratura na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prowadziła dochodzenie. Od tamtej pory ciężar utrzymania obiektu i prowadzenia kosztownych remontów spoczywa na Gminie Brzeg. Na razie nie ma żadnego pomysłu na zagospodarowanie budowli i wciąż nie wiadomo, co z XIX-wiecznym zabytkiem się stanie.

Kolejną zabytkową studnią bez dna może okazać się willa Löbbecka. Nieruchomość obciążona jest kilkoma hipotekami o łącznej wysokości ponad pół miliona złotych. Burmistrz zamierza nabyć budowle wraz z gruntami w drodze licytacji. Obiekty przy ul. Chrobrego 35 są doszczętnie zrujnowane i zapewne ich utrzymanie oraz remonty pochłoną dużo więcej pieniędzy niż ewentualny zakup. Ostateczną decyzję o zakupie podejmą miejscy radni na najbliższej sesji.