Jacek Niesłuchowski: 2/3 składu rady chce uchylić uchwałę o darowaniu gruntów pod więzienie. O referendum należy zapytać tych, którzy o tym mówili

0

Już za niespełna tydzień (3 grudnia), radni miejscy wrócą do pracy w sali stopowej brzeskiego ratusza. O zwołaniu drugiej sesji poinformował na dzisiejszej (26.11) konferencji prasowej przewodniczący Jacek Niesłuchowski. Porządek obrad przewiduje m.in. procedowanie nad pięcioma uchwałami, w tym głosowanie w sprawie uchylenia uchwały dotyczącej darowania gruntów pod budowę nowego zakładu karnego w Brzegu.


– W piątek wpłynęły opinie burmistrza, skarbnika i radcy prawnego w tym zakresie. W dniu dzisiejszym, posiadając te opinie, ogłosiłem sesję, na której procedowany będzie ten wyczekiwany przez mieszkańców temat. Uchwałę przygotował radny Koalicji Obywatelskiej pan Piotr Szpulak. Chcę w tym miejscu powiedzieć, że pod uzasadnieniem podpisało się 13 radnych, ale wiem, że jeszcze jedna osoba na pewno się dopisze, także trzeba zauważyć, że 2/3 składu rady jest za tym pomysłem, żeby tą uchwałę uchylić – mówi Jacek Niesłuchowski.

Przewodniczący Rady Miejskiej uważa, że to dobra wiadomość dla przeciwników drugiego więzienia w Brzegu, a szczególnie dla mieszkańców osiedla, które miałoby sąsiadować z nowym zakładem karnym. Niesłuchowski na konferencji prasowej odpowiedział także na pytanie o referendum w tej sprawie.
– Ja ze swojej strony, jako Jacek Niesłuchowski, chcę powiedzieć, że podczas kampanii wyborczej nie powiedziałem ani jednego słowa o referendum. Ja wprost wskazywałem, że tą uchwałę należy uchylić. Jeśli chodzi o tych, którzy mówili o referendum, to ich należy o to zapytać.

Przypomnijmy, że taką osobą był Grzegorz Chrzanowski. Jako kandydat na burmistrza Brzegu podkreślał, że jest przeciwnikiem nowego więzienia, a w przypadku wygranej w wyborach deklarował rozpisanie referendum w tej sprawie.

– Cieszę się, że pan Piotr Szpulak przygotował projekt uchwały, który przy poparciu większości radnych może zamknąć ten kontrowersyjny temat. Na mój głos i radnych komitetu NIE dla Więzienia TAK dla Połączenia może liczyć. Ja proponowałem referendum w przypadku mojego zwycięstwa, bo nawet jako przeciwnik tego pomysłu uważałem, że burmistrz powinien w ten sposób postąpić. Mieszkańcy dali jednak szansę panu Jerzemu Wrębiakowi, więc może on będzie mógł zawiązać komitet referendalny, zebrać wymaganą ilość podpisów od mieszkańców i złożyć wniosek o takie referendum. Trzeba podkreślić, że pan burmistrz zna się na tym, bo przy okazji pierwszej inicjatywy mieszkańców, pan Wrębiak miał dużo do powiedzenia w tym temacie. Mamy nawet tę samą porę roku, może zdecyduje się wyjść na ulice i pozbierać te wymagane ustawą podpisy – komentuje radny Grzegorz Chrzanowski.