Za nami XXII Festiwal Piosenki Religijnej „Corda Cordi”

0

W sobotę 23. lutego 2019 roku w sali stropowej brzeskiego Ratusza odbył się XXII Festiwal Piosenki Religijnej „Corda Cordi”. Imprezę zorganizowało Brzeskie Centrum Kultury przy udziale wszystkich parafii rzymsko-katolickich w Brzegu. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych.


Celem festiwalu jest popularyzacja wartości uniwersalnych: miłosierdzia, pokoju, miłości, sprawiedliwości i dobra. To także okazja do poszukiwania inspiracji w tradycji chrześcijańskiej i promocji młodych i starszych utalentowanych wykonawców piosenki. To również możliwość do rozwijania umiejętności artystycznych oraz konfrontacji z podobnymi grupami działającymi
w Polsce.

W tegorocznym festiwalu udział wzięło wielu solistów oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, schole i chóry działające przy parafiach, domach kultury, świetlicach i innych placówkach społecznych. Zgodnie z regulaminem do konkursu zgłosili się amatorzy wykonujący piosenki i pieśni religijne. Uczestników podzielono na trzy kategorie wiekowe: I – od 9 do 14 roku życia, II – od 15 do 20 roku życia, III – od 21 i więcej lat, oraz dwie kategorie artystyczne: I – soliści, II – zespół, schola i chór.

Jury w składzie: Marzena Mielcarek – przewodnicząca, Stanisław Śliwiński – członek, Tomasz Doliński – członek i Ksiądz Tomasz Michalik – członek, oceniało występujących według kilku kryteriów, w tym m.in.: dobór repertuaru, poziom wykonawczy, walory wokalne oraz ogólny efekt sceniczny i artystyczny. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników konkursowych można stwierdzić, że tegoroczny festiwal był na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie artystycznym.

Na podium w I kategorii wiekowej solistów stanęli: Kacper Kita (I m.), Ewa Wielgos (II m.) oraz Maja Wdowikowska (III m.). Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Brzuszkiewicz oraz Hania Adamiec. W tej kategorii wiekowej, wśród zespołów najlepsze okazały się: zespół „Ot, Co” oraz zespół Ósemka – ex aequo I m., zespół Akces – II m. oraz grupa „Owczarnia Pana” – III m.).

W II kategorii wiekowej nagrody otrzymali – soliści: Wojciech Stefanowicz (I m.), Paulina Kwiczala i Justyna Bukieda (ex aequo II m.) oraz Alicja Czajkowska (III m.), a także zespoły: Majule (I m.), Good Sounds (II m.), Duże Vivo (III m.).

W III kategorii wiekowej najlepsi wśród solistów okazały się: Marta Pietruszka (I m.), Magdalena Jabłońska-Bator (II m.) oraz Aneta Staniszewska (III m.). Wśród zespołów w tej kategorii wiekowej miejsc I-III nie przyznano. Wyróżniono jedynie grupę „Skowronki Przeczowskie”.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorzy mają nadzieję, że ta szlachetna impreza przyczyni się do jeszcze większej popularyzacji utworów religijnych, poszerzenia repertuaru – co spowoduje jeszcze wyższy poziom wykonawców.

Więcej informacji znaleźć można na stronie organizatorów: www.bck-brrzeg.pl.

fot. bck-brzeg.pl