Zdaniem mieszkańców „urzędowe” konsultacje to farsa. Chcą przyjść na sesję Rady Miejskiej i rozmawiać o przebudowie ul. Jana Pawła II.

0
fot. Maciej Stępień / Radio Opole
Reklama

Pod koniec lutego br., do przewodniczącego Rady Miejskiej Brzegu wpłynęło pismo od mieszkańców Brzegu. Wnioskodawcy poprosili Jacka Niesłuchowskiego o wprowadzenie do porządku marcowych obrad punktu, w którym będzie można omówić przeprowadzone przez Urząd Miasta konsultacje społeczne oraz przygotowania do przebudowy ul. Jana Pawła II. Wiadomo już, że dyskusja na najbliższej sesji się odbędzie, ale okazuje się, że działania związane ze zbieraniem propozycji mieszkańców oraz przedstawienie i wybór koncepcji spośród dwóch wariantów przebudowy ulicy, nie były wcale konsultacjami społecznymi.


Przypomnijmy, że 23 stycznia 2018 r. na oficjalnej stronie Urzędu Miasta w Brzegu pojawiła się informacja o planowanym opracowaniu dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy Jana Pawła II, wraz z przebudową skrzyżowania z ulicą Piastowską. Magistrat ochoczo zwrócił się wówczas z prośbą skierowaną do mieszkańców, aby do 15.02.2018 roku przesyłali pisemne wnioski ze swoimi propozycjami na przebudowę wspomnianych dróg.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Po kontrowersyjnej wycince drzew na ulicy Wolności wydawało się, że głos mieszkańców zacznie być brany pod uwagę, tym bardziej, że przedstawiciele urzędu zapowiadali to w mediach w następujący sposób: – „Istotne dla nas jest to, co na temat przebudowy i jej rodzaju myślą mieszkańcy Brzegu. Chcemy sprawdzić, czy woleliby ścieżki rowerowe, a może więcej zieleni. Ich uwagi zostaną wzięte przy przygotowaniu dokumentacji projektowej. Na informacje od brzeżan czekamy do 15 lutego” – mówił dla Radia Opole szef miejskiej promocji.

Znacznie większa ilość głosów nie chciała wycinki
Władze Brzegu zebrały 14 propozycji, w tym jeden wniosek grupowy podpisany przez 188 osób. Dotyczył on przeprowadzenia remontu bez wycinki drzew. Wnioskodawcy apelowali, aby „nie zmieniać miasta w betonową pustynię i nie zastępować zdrowych drzew szczepionymi, karłowatymi drzewkami”. Co ciekawe, wśród pozostałych, pojedynczych propozycji również znajdowały się m.in. sugestie, aby nie usuwać istniejących drzew na ul. Jana Pawła II.

W styczniu br. okazało się jednak, że opracowane zostały dwa warianty przebudowy tej drogi i oba nie uwzględniają głosu najliczniejszej grupy mieszkańców, która wysłała swoje propozycje do Urzędu Miasta. Dwa warianty zakładają bowiem wycinkę, a więc w drugiej części „konsultacji” mieszkańcy mogli wybierać: przebudowę z wycięciem ok. 21 drzew (wariant I) lub przebudowę z wycięciem ok. 18 drzew (wariant II).

Jak grochem o ścianę…
Dziś już wiadomo, że zbieranie od mieszkańców propozycji nie było żadnymi konsultacjami społecznymi, tylko – jakkolwiek to brzmi – był to „element informacyjny o zamierzeniach projektowych Gminy w związku z uchwalonym budżetem miasta. Zobowiązanie takie złożone zostało przez Burmistrza w trakcie prac przy opracowywaniu polityki rowerowej BYPAD” (pisownia zgodna z oryginałem – red.) – czytamy w odpowiedzi na jedną z interpelacji radnego Grzegorza Chrzanowskiego.

W telegraficznym skrócie oznacza to tyle, że mieszkańcy chcący uchronić drzewa, stracili tylko swój czas na pisanie i zgłaszanie swoich propozycji. Konsultacje nie były konsultacjami, a wysyłanie sugestii w ich przypadku do Urzędu Miasta było jak rzucanie grochem o ścianę. Pomimo tego, że stanowili największą grupę, jaka wzięła udział w tym urzędniczym „elemencie informacyjnym”, nie doczekali się nawet koncepcji remontu ul. Jana Pawła II z zachowaniem istniejącego drzewostanu.

Udało nam się skontaktować z właścicielem firmy, która przygotowywała na zlecenie Gminy Brzeg dokumentacje projektowo-kosztorysową. Projektant już na początku rozmowy telefonicznej zaznaczył, że zbieranie uwag od mieszkańców nie było konsultacjami społecznymi, bo decyzję o wyborze wariantu podejmowała Gmina Brzeg. Pan Antonii przyznał, że na etapie planowania miał dostęp do propozycji mieszkańców Brzegu, jednak wykonanie przebudowy ze ścieżkami rowerowymi byłoby niemożliwe bez wycięcia drzew. Projektant dodał również, że wycięte drzewa zostaną zastąpione większą ilością nasadzeń rekompensujących, a nowe drzewa będą miały wysokość ponad 5 metrów.

Mieszkańcy chcą rozmawiać z radnymi
W czwartek (28 marca) o godzinie 10:00, w brzeskim ratuszu odbędzie się sesja Rady Miejskiej Brzegu. W punkcie 9. obrad omawiana będzie informacja o stanie dróg i chodników w mieście. Przewodniczący Jacek Niesłuchowski poinformował zainteresowanych mieszkańców, że w tym miejscu można będzie dyskutować o przebudowie ul. Jana Pawła II.
Niesłuchowski zwrócił się także do burmistrza Jerzego Wrębiaka, aby ten przedłożył na sesji informacje o przeprowadzonych konsultacjach i działaniach podjętych w zakresie tej inwestycji. Będzie to z pewnością okazja do szczegółowego omówienia planowanej przebudowy.

Reklama