„Z obfitości serca mówią usta” – podsumowanie działalności brzeskiego Caritasu w I kwartale 2019

0
fot. archiwum

„Służenie swoim życiem innym – na wielkie i małe sposoby, jest najgłębszym sensem życia chrześcijanina” – to jedna z myśli przyświecających osobom, które niosą pomoc innym działając w Caritasie. Brzeski oddział organizacji podsumował właśnie I kwartał działalności. Tylko w tym roku z pomocy Caritasu skorzystały już setki potrzebujących.


Od dwóch lat organizacja ma swoją siedzibę przy ul. 1 Maja 7 w Brzegu. Pomoc udzielana jest wszystkim potrzebującym – bez względu na religię, wyznanie. Członkowie i wolontariusze Caritasu służą tym, którzy tego potrzebują, poświęcając swój czas, pracę własnych rąk, dobre słowo. Nie brakuje im także życzliwości – zwykłej, ludzkiej, skierowanej do bliźniego w potrzebie, niezależnie od jego światopoglądu, sympatii politycznych, układów, itp. Warto podkreślić, że stale przybywa wolontariuszy chcących pomagać w ramach Caritasu. Dodatkowo także, w ramach projektów unijnych zatrudniono także stażystów, dzięki którym placówka otwiera swoje podwoje codziennie od godz. 9.00 do 14.00, a we wtorki od 9.00 do 16.00.

Brzeski Caritas prowadzi szeroko zakrojoną działalność dla potrzebujących. Prowadzi m.in.: wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (we współpracy z BSSM w Brzegu), butiki z używaną odzieżą i obuwiem, fryzjernię męską, łaźnię, pralnię, czy suszarnię. Dodatkowo Caritas rozdziela także żywność w okresach przedświątecznych, pozyskaną ze zbiórek w supermarketach „Biedronka” i Kościołach w Brzegu, Pępicach i innych.

W I kwartale bieżącego roku Caritas w sumie przyjął 643 osób w tym: osoby samotne, bezrobotne, bezdomne, z rodzin dysfunkcyjnych i innych. Codziennie siedzibę organizacji odwiedza około 20 osób. Bezdomni i inni będący w potrzebie mogą się wykąpać, ostrzyc, ogolić, wyprać i wysuszyć swoje ubranie, a nawet je wyprasować. Z fryzjerni skorzystały w sumie 22 os., z łaźni 77 os., a z pralni 71 os. Dodatkowo 69 osobom udzielono porad prawnych, a z zasobów butiku z używaną odzieżą skorzystało 349 osób. 55 osób wypożyczyło z kolei sprzęt rehabilitacyjny (w tym m.in. łóżka ortopedyczne).

– Darczyńcom, ludziom „dobrej woli” z serca dziękujemy za wszystkie dary. Ale przy tym gorąco apelujemy o to, aby Caritasu nie traktować jako „wysypiska odpadów komunalnych”, co z przykrością musimy stwierdzić, dość często się odbywa. Okażmy szacunek zarówno tym, którzy z potrzeby serca, pracują, nota bene, – bezpłatnie, jak i bliźnim, którym żyje się trudniej. Przyjmujemy czystą i niezniszczoną odzież i pościel, buty w dobrym stanie, garnki – niezapuszczone, naczynia nieobtłuczone, zabawki – niezniszczone, itp. W tym miejscu należy szczególnie podziękować, Panu Jerzemu Dycfeld – Przedsiębiorcy Handlowemu przy ulicy Trzech Kotwic w Brzegu, za to, że jest z nami od wielu lat i wspiera naszą działalność poprzez przekazywanie nowej odzieży, kilkakrotnie w roku na potrzeby bliźnich, będących w potrzebie. Pan Jerzy osobiście szuka z nami kontaktu, aby tą odzież przekazać. „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to czym się dzieli z innymi”. Pamiętajmy o tych słowach naszego wielkiego Rodaka – Jana Pawła II – przekazali przedstawiciele Zarządu Caritas.

Działania Caritas wspierać można przekazując wyżej wymienione dary oraz finansowo. Datki przelewać można na nr konta: Santander 30 1090 2141 0000 0001 2974 1321.

– Za każdy grosz przekazany serdeczne Bóg zapłać! Życzymy pełnych spokoju i miłości Świąt Wielkanocnych, smacznego, święconego w rodzinnym gronie a przede wszystkim błogosławieństwa Zmartwychwstałego Pana – dodają przedstawiciele Zarządu Caritas.