Święto Ratownika WOPR w Brzegu

0

W sobotę (29.06), na brzeskiej stanicy, WOPR-owcy obchodzili swoje święto. Wielu wodniaków otrzymało odznaczenia i wyróżnienia za pracę i wkład, jaki włożyli w funkcjonowanie brzeskiej jednostki.


Najlepiej, gdybyśmy nie musieli uczestniczyć w żadnych interwencjach, ale trzy lata temu mieliśmy tragedię – 4  ofiary śmiertelne na Odrze. W zeszłym roku wspólnie z Policją natężyliśmy patrole, dzięki czemu nie było już żadnego utonięcia i nieszczęśliwych wypadków, choć zatrzymany został tzw. drewniak przez funkcjonariusza policji, gdzie sternik nie posiadał uprawnień  do przewożenia większej liczby osób i został zawrócony do naszego portu „Mariny” w Brzegu. Prawdopodobnie uniknęliśmy tragedii, a na pokładzie znajdowało się 28 osób – mówił Janusz Głowik, prezes oddziału powiatowego WOPR w Brzegu. – Wszystko jest tak zaplanowane, aby było jak najmniej kolizji i nieszczęśliwych wypadków na wodzie, która w Odrze ma różne oblicze. Przez różne kursy staramy się uczyć ludzi czytać rzekę – dodaje.

WOPR-owcy podkreślali, że jako jedyna jednostka tego typu w regionie patrolują 35-kilometrowy odcinek Odry, gdzie wspólnie z Policją troszczą się o bezpieczeństwo mieszkańców spędzających swój wolny czas nad rzeką. Ponadto już od wielu lat uczestniczą w akcjach ratowniczych na rzece. Jak wynika z informacji jakie nam przekazano, w Brzegu jest około 80 WOPR-owców, którzy w różnym stopniu przykładają się do funkcjonowania jednostki, na tyle na ile pozwala im czas.

Naszą główną rolą jest szkolenie ratowników. Kształcimy młodych ludzi, którzy nabywają uprawnienia, dzięki czemu mogą potem podjąć pracę na różnych akwenach wodnych, naturalnych i sztucznych. Ponieważ nasza jednostka powiatowa znajduje się na Odrze, gdzie rozwija się żegluga i korzystanie z wody, patrolujemy też 35-kilometrowy odcinek prowadząc działania prewencyjne. Obecnie posiadamy cztery sprawne łodzie, gotowe do akcji, oraz skuter wodny – zaznacza Leszek Wyczawski, wiceprezes ds. organizacyjnych i prawnych WOPR w Brzegu.

WOPR-owcy cyklicznie pojawiają się w placówkach oświatowych na terenie Brzegu, gdzie na stanicy organizują szkolenia dla uczniów. Wodniacy przekazywali też informacje jak postępować w przypadku zagrożeń na wodzie w trakcje wakacji, a całość była realizowana w ramach programu „Bezpieczne Wakacje”. Uczniowie dowiedzieli się mi.in. jak należy zareagować, kogo należy powiadomić, jak udzielić pierwszej pomocy, jak zapiąć kamizelkę ratowniczą i poznali obsługę drobnego sprzętu ratowniczego.

Na imprezie pojawili się również goście Zbigniewa Szorca, prezesa opolskiego WOPR-u, starosty powiatu brzeskiego – Jacka Monkiewicza, zastępcy burmistrza Brzegu – Tomasza Witkowskiego, oraz przedstawicieli służb mundurowych: Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Straży Miejskiej w Brzegu.

Dla przypomnienia święto ratowników WOPR sięga historią do 1927 roku. Oficjalnym dniem obchodów jest 29 czerwca. To również Dzień św. Piotra, który uznawany jest za patrona rybaków, sprzedawców ryb, marynarzy, żeglarzy oraz rozbitków morskich.