Maseczkomat przy stadionie to prywatny biznes na koronawirusie. Burmistrz zareklamował, MOSiR otrzymał środki ochrony osobistej

0
fot. UM w Brzegu

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na łamach naszych mediów, że przy wejściu na miejski stadion stanął tzw. „maseczkomat”, w którym można zaopatrzyć się w maseczki, rękawiczki i żele antybakteryjne. Nie wiedzieliśmy wówczas, że za produkty trzeba słono zapłacić, bo komunikat zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta był bardzo lakoniczny i sprawiał wrażenie, że Gmina Brzeg załatwiła mieszkańcom darmowe produkty, o czym pragnął poinformować burmistrz oparty o maszynę, zachęcając do korzystania. Okazuje się jednak, że to była reklama prywatnego biznesu.


Jerzy Wrębiał wielokrotnie dał się już poznać z zamiłowania do własnych fotografii, nawet na tle prywatnych inwestycji, z którymi nic nie ma wspólnego, ale tym razem wydaje się, że granice zostały przekroczone. Dlaczego burmistrz wykorzystując swoje stanowisko oraz oficjalną stronę internetową miejskiego urzędu promuje prywatny biznes? Tym bardziej jest to kontrowersyjne, że nie jest to żadna lokalna firma, a sprzedawane w urządzeniu produkty są nawet dwukrotnie droższe niż te same w brzeskich aptekach i sklepach.

– Chyba już wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić do propagandowych przekazów pana Wrębiaka, ale „akcja” z tym prywatnym maseczkomatem w czasie epidemii jest żenująca. Mamy w mieście apteki, sklepy, punkty krawieckie, własnych przedsiębiorców. Nie widziałem, aby burmistrz reklamował rodzime firmy i zachęcał do kupowania maseczek i rękawiczek właśnie u nich. W tym przypadku prawdopodobnie chodziło o stworzenie pozoru zapewnienia ochrony brzeżanom, ale takie postępowanie jest co najmniej nieetyczne – mówi radny miejski Grzegorz Chrzanowski.

Ceny w maseczkomacie są wysokie w porównaniu do cen w brzeskich aptekach i sklepach. Jedną parę rękawiczek w prywatnej maszynie możemy kupić za 3,50 zł, a taki sam produkt np. w aptece kosztuje ok. 2,00 zł. Za maseczkę medyczną EN 14683 z wkładką modelująca na nos w automacie zapłacimy 8,00 zł, z kolei identyczny produkt w aptece dostaniemy za cenę poniżej 4,00 zł!

Naturalnym jest fakt, że tego typu maszyny służą do zarabiania pieniędzy, i gdy chodzi o batonika lub puszkę coli, to każdy jest w stanie zrozumieć taki model sprzedaży, jednak w tym przypadku chodzi o biznes na ogłoszonej epidemii. Można zrozumieć również, że obostrzenia związane z koronawirusem dotknęły także branżę vendingową i nieczynne maszyny sprzedażowe na lotniskach czy w restauracjach przestały zarobkować, a przedsiębiorcy chcą ratować swoje firmy, jednak ciężko w tym okresie jest zaakceptować narzucane marże i promocje tego biznesu przez osoby na takich stanowiskach jak burmistrz miasta.

Jerzy Wrębiak nie widzi w tym chyba żadnego problemu, bo na niektóre nasze pytania odpowiada wymijająco. Udało nam się ustalić, że umowę na urządzenie podpisał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i obowiązywać będzie ona do lipca. MOSiR otrzymał w zamian środki ochrony osobistej, a ich wartość przewyższa koszt średniego zużycia prądu dla automatu. Nie wyjaśniono czy firma zapłaci za zajęcie gruntu, tak jak musieli płacić np. kupcy, ale wiadomo, że MOSiR nie otrzyma żadnej prowizji od sprzedaży, więc cały dochód trafi do firmy spoza Brzegu. Zapytaliśmy również o inne kwestie:

Redakcja: Dlaczego w pierwszych przekazach na stronie internetowej UM w Brzegu nie podano informacji, że jest to płatna usługa?

Jerzy Wrębiak: W przekazach zaprezentowano urządzenie. Nie odnoszono się do kwestii płatności tj. nie przekazano informacji, że są to bezpłatne produkty.

Komentarz redakcji: Panie burmistrzu, my doskonale wiemy, że w Pańskim przekazie nie odnoszono się do kwestii płatności, dlatego zapytaliśmy dlaczego, a Pan nie odpowiada na to pytanie.

Redakcja: Czy Pan burmistrz lub inny przedstawiciel Gminy Brzeg będą promować na stronie internetowej Gminy Brzeg zakup maseczek i żeli antybakteryjnych w lokalnych aptekach i sklepach?

Jerzy Wrębiak: W obecnej sytuacji reżimu sanitarnego wszystko co ma charakter bezdotykowy, bezkontaktowy- ograniczający konieczność bezpośredniego kontaktu, a zatem umożliwiający zachowanie dystansu społecznego, będzie polecane przez Gminę.

Komentarz redakcji: Panie burmistrzu, w brzeskich sklepach i aptekach można w bezpieczny sposób, z zachowaniem reżimu sanitarnego, kupić dowolny produkt. Pytamy, czy Pan lub inny przedstawiciel Gminy Brzeg będziecie promować na stronie internetowej Urzędu zakup maseczek i żeli antybakteryjnych w tych sklepach, a Pan nie odpowiada.

Redakcja: Czy zachęcanie mieszkańców przez Pana burmistrza do korzystania z produktów jednej prywatnej firmy jest zdaniem Pana burmistrza etycznie właściwe?

Jerzy Wrębiak: W przekazanej informacji nie padła nazwa firmy.

Komentarz redakcji: Panie burmistrzu, dlaczego Pan nie odpowiada na pytania? Oparł się Pan o maszynę prywatnej firmy, na drugim zdjęciu znajduje się automat z dużym logotypem danej marki. Wymienił Pan dostępne produkty w tym maseczkomacie i zachęcił do korzystania. To wszystko na urzędowej stronie miasta!

Redakcja: Czy Pan burmistrz, z którego inicjatywy ustawiono maseczkomat, porównywał ceny produktów w tym urządzeniu z cenami takich produktów w innych miejscach?

Jerzy Wrębiak: Gmina zwracała się do kilku podmiotów. Była to jedyna firma, która odpowiedziała i zgłosiła chęć ustawienia takiego urządzenia.

Komentarz redakcji: Panie burmistrzu, my nie pytamy z jakimi firmami vendingowymi Pan się kontaktował, tylko czy porównywał Pan ceny jakie zaoferuje ta firma w stosunku do cen takich samych produktów w lokalnych sklepach i aptekach.

Redakcja: Czy w sytuacji, kiedy Rząd RP zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek, to ustawianie maseczkomatów na terenie Brzegu jest zdaniem Pana burmistrza właściwym działaniem?

Jerzy Wrębiak: Z chwilą rozpoczęcia poszukiwań firmy, która może ustawić takie urządzenie, nie był znany termin zakończenia obowiązywania obostrzeń sanitarnych. W urządzeniu znajdują się nie tylko maseczki, ale również inne środki ochrony osobistej, które na pewno do końca obowiązywania umowy przydadzą się mieszkańcom.

Komentarz redakcji: Zgadza się, dlatego prosimy rozważyć promocję brzeskich aptek i sklepów, aby mieszkańcy mogli kupić te produkty w przystępnych cenach. Z naszej strony oferujemy naszego fotoreportera, który nieodpłatnie wykona Panu zdjęcia opierającego się o drzwi lub lady sklepowe.