Gmina Brzeg chce sprzedać zabytkowy pałacyk przy ul. Jana Pawła II

0
fot. archiwum / Willa Kurta Neugebauera przy ul. Jana Pawła II

Kolejna wizja burmistrza Brzegu prawdopodobnie nie wypali i miasto nie utworzy żłobka w pałacyku przy ul. Jana Pawła II. Zabytkowy budynek zostanie wystawiony na sprzedaż.


Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, w porządku obrad pojawił się projekt uchwały Jerzego Wrębiaka. Burmistrz potrzebował zgody radnych na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Pawła II, na której znajduje się XIX-wieczna willa. I taką zgodę otrzymał. Wartość rynkową całej nieruchomości oszacowano na 776 tys. złotych, jednak może ona zostać pomniejszona o 10-procentową bonifikatę.

Przypomnijmy, że pałacyk przy ul. Jana Pawła II został odkupiony za 300 tys. złotych w 2016 roku, od prywatnych właścicieli, wobec których prokuratura na wniosek Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prowadziła dochodzenie. Od tamtej pory ciężar utrzymania obiektu i prowadzenia kosztownych remontów spoczywa na Gminie Brzeg. Zabezpieczenie i utrzymanie zabytku przez ostatnie lata kosztowało dodatkowo gminę ok. 250-300 tys. złotych. Jednocześnie miasto nie mogło liczyć na wpływy z podatku od nieruchomości.

W przestrzeni publicznej pojawiały się informacje, że w pałacyku może powstać miejski żłobek. W 2019 roku dokonano nawet zmiany w budżecie i zabezpieczono 31 tys. złotych na opracowanie „Wstępnego programu funkcjonalnego wraz z oceną stanu technicznego elementów budynku przy ul. Jana Pawła II 3, na potrzeby żłobka”.

Pełen entuzjazmu informował o tym w lutym 2019 roku radny Radosław Preis. Wiadomości tej również nie omieszkał pominąć ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Jacek N. (obowiązek anonimizacji ze względu na prokuratorskie zarzuty dla radnego), który na swoim Facebooku udostępnił wpis radnego Preisa i zapytał mieszkańców, jak im się podoba ten pomysł. Odpowiedzieć postanowił nasz redakcyjny kolega:

– „Pomysł wydania tych pieniędzy na „wykonanie dokumentacji WSTĘPNEGO programu”, tak samo mi się podoba jak wydanie 28 000 zł na wizualizację muzeum kresowego. Opowiadanie, że powstanie tam żłobek jest zwyczajnym praniem głów podatnych na populizm odbiorców, bo tak zobaczymy żłobek, jak zobaczyliśmy muzeum. I chętnie założę się z propagatorami tej bajki o rację, a przegrany publicznie przeprosi mieszkańców i odda do miejskiej kasy wyrzucone pieniądze 🙂 Któryś chętny?”.

Deklaracji ze strony radnego zabrakło, jednak od początku było wiadomo, że gminy nie będzie stać na wielomilionowe remonty zabytku w celu utworzenia żłobka. Teraz, nieoficjalnie mówi się o potencjalnym inwestorze, który mógłby w tym miejscu utworzyć komercyjną działalność, np. mały hotelik z salą bankietową i ogrodem weselnym, prywatny dom opieki seniora lub przychodnię opieki zdrowotnej. Jedno jest pewne – zabytkowy obiekt zasługuje na odrestaurowanie.

Poniżej publikujemy galerię zdjęć wykonaną w 2017 roku, już po zakupie nieruchomości przez Gminę Brzeg, ale jeszcze przed wykonanymi pracami, za które zapłaciło miasto.