Brzeg sprzedaje zabytkowy pałacyk, nieruchomość nad morzem i działki na osiedlu Tivoli

0
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O tym, że Gmina Brzeg chętnie handluje nieruchomościami pisaliśmy już w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas burmistrz w swojej ofercie miał działki budowlane, grunty rolne, całą kamienicę, nieruchomość nad morzem, a nawet kawalerkę we Wrocławiu, która także stanowiła własność Brzegu. Teraz na sprzedaż idą działki na Tivoli, nieruchomość nad morzem i zabytkowy pałacyk, który miasto najpierw sprzedało, później odkupiło, a teraz znów chce sprzedać.


Nieruchomość nad morzem
Nie wszyscy wiedzą, że Gmina Brzeg posiada w Jarosławcu półhektarową działkę. Nieruchomość została zakupiona w 1999 roku, przez ówczesnego burmistrza Macieja Stefańskiego. Z trenu głównie korzystali harcerze z Brzegu, organizowano tam obozowiska i kolonie dla młodzieży. Brak zaplecza sanitarnego oraz pogarszające się warunki socjalne sprawiły, że ostatni turnus odbył się tam 10 lat temu. Od tamtej pory nadmorskie tereny Brzegu nie są wykorzystywane w celach wypoczynkowych, a obecny burmistrz Jerzy Wrębiak postanowił nieruchomość sprzedać.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Niezabudowana działka jest położona w zachodniej części Jarosławca przy ul. Za Lasem 10. Odległość od brzegu morza wynosi ok. 800 metrów. Nieruchomość jest uzbrojona w sieć elektryczną, wodociągową i kanalizacyjną, a dojazd do niej odbywa się drogą o nawierzchni żwirowej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na działce zabudowę rekreacyjną lub mieszkalną. W najbliższym sąsiedztwie znajdują się kompleksy domków campingowych, użytki rolne oraz kompleks leśny.

Cena wywoławcza to 1.060.000,00 zł. Przetarg odbędzie się w siedzibie Urzędu Miasta w Brzegu przy ul. Robotniczej 12 (sala nr 9 budynek B – parter) w dniu 8 września 2020 roku o godz. 10:00.

Pałacyk na Jana Pawła II
Zabytkowa willa przy ul. Jana Pawła II nie ma szczęścia do właścicieli. W latach 90. została sprzedana w prywatne ręce, ale nowi nabywcy nie potrafili odrestaurować reprezentatywnego obiektu. W końcu na zawiadomienie wojewódzkiego konserwatora zabytków sprawą zainteresowała się prokuratura, jednak zanim podjęto jakiekolwiek rozstrzygnięcia, pojawił się nowy „kupiec” – burmistrz Jerzy Wrębiak, który przy pomocy miejskiej kasy miał się stać mecenasem ratowania XIX-wiecznego zabytku. Zrodził się nawet pomysł, że powstanie tam miejski żłobek, jednak sprawa od początku była mocno wątpliwa, a nawet niewiarygodna.

Od chwili zakupu ciężar utrzymania obiektu i prowadzenia kosztownych remontów spoczywa na Gminie Brzeg. Zabezpieczenie i utrzymanie zabytku przez ostatnie lata kosztowało dodatkowo gminę ok. 250-300 tys. złotych. Jednocześnie miasto nie może liczyć na wpływy z podatku od nieruchomości.

Wizja burmistrza runęła i teraz trzeba sprzedać nieruchomość, aby nie runął całkowicie zabytkowy pałacyk. Obiekt wymaga wielomilionowych nakładów finansowych, a nadzieją ma być prywatny inwestor.

Cena wywoławcza to 1.026.000,00 zł. Część nieruchomości wpisana jest do rejestru zabytków, a więc 41% wylicytowanej ceny w przetargu, zostanie obniżona o 10%. Przetarg odbędzie się w siedzibie Urzędu Miasta w Brzegu przy ul. Robotniczej 12 (sala nr 9 budynek B – parter)
w dniu 20 listopada 2020 roku o godz. 9:00.

fot. bip.brzeg.pl (mapka z ogłoszenia)

Działki na osiedlu Tivoli
Osiedle mieszkaniowe Tivoli w Brzegu – to projekt sięgający przełomu 2013 i 2014 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się nieużytki po dawnych ogródkach działkowych. Plany poprzednich władz miasta zakładały rozbudowę „Tivoli” wraz z siecią dróg. Już w grudniu 2013 roku zabezpieczono w budżecie na 2014 rok pierwsze pieniądze na zadanie pod nazwą „Budowa dróg osiedlowych na osiedlu TIVOLI”. Kolejny budżet miasta na 2015 rok także był przygotowywany przez poprzedniego włodarza i dzięki temu w 2015 roku wybudowano tam nawet małe rondo, dwa parkingi, cześć ulicy Wiśniowej i Czereśniowej. Po zmianie za sterami miasta uroczystego otwarcia dokonał już obecny burmistrz Jerzy Wrębiak i wydawało się, że rozwój infrastruktury na nowym osiedlu będzie kontynuowany.

Burmistrz Wrębiak sprzedał w tym miejscu przynajmniej 25 działek za łączną kwotę 2 078 007,50 zł, jednak infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Mieszkańcy Tivoli nie mogą doprosić się wybudowania dróg i kanalizacji deszczowej, problem jest też brak oświetlania, nie najlepiej wygląda sama komunikacja między właścicielami nieruchomości a urzędnikami.

Po wystąpieniu mieszkańców osiedla na sesji rady miejskiej, władze miasta obiecały jakieś ruchy w tym zakresie, jednak potrzebne są pieniądze w miejskiej kasie. Budżet może zasilić sprzedaż kolejnych działek.

Cena wywoławcza działki nr 422/45 o pow. 0,1076 ha wynosi 111.000,00 zł, z kolei za działkę nr 422/47 o pow. 0,1255 ha trzeba zapłacić minimum 130.000.00 zł. Przetargi odbędą się w dniu 8 września 2020 roku w siedzibie Urzędu Miasta w Brzegu ul. Robotnicza 12, sala nr 9 (budynek B – parter ) o godz. 9:00 i 9:20.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama