W brzeskich parkach zamontowano budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy

0
fot. Budka szczelinowa dla nietoperzy w Parku nad Odrą w Brzegu

Bogatki, modraszki, sikory, kowaliki, szpaki i dudki – to gatunki ptaków występujące m.in. na terenie Parku Centralnego oraz Parku nad Odrą w Brzegu. Kilka miesięcy temu ptaki te otrzymały 21 nowych miejsc do rozrodu. To nie koniec, bo aż 100 budek szczelinowych dla nietoperzy zamontowano w Parku B. Chrobrego, Parku Wolności, Parku Centralnym i Parku nad Odrą.


– „Budki szczelinowe zostały tak zaprojektowane, aby imitowały szczeliny powstające w pękniętych gałęziach i konarach, czyli miejscach dogodnych do rozrodu nietoperzy. Wprowadzenie tego typu budek na terenach zielni sprzyja zwiększeniu populacji tych pożytecznych ssaków, które skutecznie walczą z komarami uprzykrzającymi spacery po parkach w okresie wiosenno-letnim. Budki szczelinowe najchętniej zasiedlają takie gatunki nietoperzy jak mopek, karlik czy borowiec. Są to gatunki objęte ochroną prawną występujące na terenach zieleni miejskiej w Brzegu” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Brzegu.

Dodajmy, że montaż miejsc do rozrodu ptaków i nietoperzy był współfinansowany ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w rapach programu pn. „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach parkowych i wodnych na terenie Gminy Brzeg i Gminy Lewin Brzeski”.