Basen letni powinien powstać przy ulicy Wrocławskiej. To o wiele lepsza lokalizacja niż ulica Korfantego

0
fot. Wstępna koncepcja rozbudowy krytej pływalni wraz z budową letnich basenów przy ul. Wrocławskiej

Grupa radnych Rady Miejskiej w Brzegu przekonuje od jakiegoś czasu, że basen letni powinien zostać wybudowany przy obecnym aquaparku przy ul. Wrocławskiej. Pomysł ten pozostaje w kontrze do forsowanej przez Jerzego Wrębiaka idei i projektu budowy niecek przy ulicy Korfantego. Radni wskazują jednak, że ulica Wrocławska jest lokalizacją zdecydowanie lepszą. Wskazują, że stoją za tym argumenty natury praktycznej, ekonomicznej i technologicznej. Poniżej przedstawiamy argumenty radnych przemawiające za lokalizacją przy ulicy Wrocławskiej.

Budowa letniego, odkrytego basenu dla mieszkańców Brzegu, to wciąż aktualny temat. Władzom miasta – mimo corocznych zapowiedzi – wciąż takiego obiektu nie udało się wybudować. Były huczne zapowiedzi, inwestycje w rezonator i ciągłe obietnice. Powstał też projekt budowy niecek wakacyjnych na terenie zielonym przy zbiorniku przy ulicy Korfantego. Projekt ten budzi jednak wiele kontrowersji. Ze swoją propozycją wyszła grupa radnych, która zaproponowała rozbudowę obecnej krytej pływalni przy ulicy Wrocławskiej o niecki letnie, odkryte. Część mieszkańców poparła ten pomysł. Burmistrz Brzegu jednak jest zdecydowanie przeciwny i forsuje swój pomysł, mimo że radni podają wiele argumentów na korzyść ich pomysłu, tj. budowy letniego basenu przy ulicy Wrocławskiej.

Wskazali między innymi, że mając na uwadze złożoność i powagę wyczekiwanej przez szereg lat przez mieszkańców inwestycji w basen zarówno ten istniejący – kryty, jak i budowę od podstaw basenu letniego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim istniejącą infrastrukturę do rekreacji oraz uprawiania sportów pływackich, antycypację wybranej lokalizacji oraz jej wpływ na przyszłe wykorzystanie czekającej brzeskich podatników wielomilionowej inwestycji. Przedstawili także szereg argumentów – praktycznych, ekonomicznych i technologicznych.

Względy praktyczne, które przemawiają za rozbudową basenu krytego przy ul. Wrocławskiej oraz dobudowie przy tym kompleksie basenu letniego wydają się oczywiste. Dzięki rozbudowie części krytej o dużą nieckę pływacką, prócz ogółu chętnych – łatwy dostęp do uprawiania nowych dyscyplin sportowych będą miały wszystkie dzieci i młodzież, a przede wszystkim te z pobliskich szkół przy ul. Robotniczej, Oławskiej czy Słowiańskiej. Na lekcje wychowania fizycznego będą mogły uczęszczać bez zbędnych kłopotów komunikacyjnych i nadmiernej straty czasu z dotarciem do obiektu basenowego, na którym będą mogły zacząć uprawiać nowe – dotychczas niedostępne na przyzwoitym poziomie w Brzegu – sporty pływackie.

Zdaniem radnych, za rozbudową kompleksu przy Wrocławskiej przemawiają także względy ekonomiczne. Rozbudowa jednego kompleksu basenowego jest rozwiązaniem mniej kapitałochłonnym niż budowa od podstaw basenu letniego w jednej lokalizacji oraz rozbudowa krytego kąpieliska w drugiej lokalizacji. Brzegu jako małego i niestety – niezbyt zamożnego miasta, nie będzie stać w najbliższej przyszłości na budowę czy rozbudowę dwóch ośrodków basenowych bez poważnego uszczerbku na rzetelnym wykonywaniu pozostałych ustawowych zadań przez Gminę. Ten argument jest jednym z najmocniejszych i trudno z nim dyskutować.

Dodatkowo, za pomysłem rozbudowy istniejącego aquaparku o basen letni stoją także względy technologiczne. Te łączą się z argumentami ekonomicznymi. Jak wspomniano wyżej – budowa jednego basenu letniego od podstaw w jednej lokalizacji oraz rozbudowa istniejącej krytej pływalni, to niewątpliwie ogromne zobowiązania finansowe, które będzie musiała podjąć Gmina. Można natomiast przewidzieć, że budowa letniego basenu powiązana w jednej lokalizacji z rozbudową istniejącego basenu krytego będzie, prócz mniejszego zaangażowania finansowego, generowała w przyszłości dodatkowe możliwości dla mieszkańców i gości odwiedzających połączony kompleks przy ul. Wrocławskiej. Dzięki dostępnym dziś nowoczesnym technologiom pozyskiwania energii z OZE, a także nowoczesnym systemom magazynowania energii, odpowiednio zaprojektowany i wykonany kompleks basenowy, na terenie którego będzie można zaimplementować np. wysokosprawne instalacje fotowoltaiczne, będzie odpowiednio tańszy w utrzymaniu w długiej perspektywie czasowej. Dodatkowo także, dzięki połączeniu niecki letniej na świeżym powietrzu z basenem krytym, aquapark będzie mógł przyjmować gości nie tylko, jak przy typowym kąpielisku letnim, przez około dwa wakacyjne miesiące, ale dzięki zastosowaniu urządzeń do podgrzania wody w niecce zewnętrznej, będzie dostępny dla klientów przez niemal cały rok. Gdy piszę ten tekst – 23 lutego 2021 r. za oknem świeci piękne słońce, bezchmurne niebo i temperatura + 15 stopni. Nietrudno sobie wyobrazić w takiej właśnie scenerii, dokładnie o tej porze roku mieszkańców czy przyjezdnych korzystających z zewnętrznej, podgrzanej części basenu odkrytego przy ul. Wrocławskiej.

To właśnie taki – nowoczesny kompleks basenowy będzie bardzo ważną atrakcją rekreacyjno-sportową w naszym regionie, która – tak jak na początku funkcjonowania basenu krytego w 1997r. – przyciągnie do Brzegu gości z innych miejscowości. Zdaniem radnych, należy uznać za wysoce prawdopodobne, że goście, którzy odwiedzą kompleks basenowy przy ul. Wrocławskiej skorzystają również z innych atrakcji Brzegu, które oferuje im sąsiedztwo Rynku i zlokalizowanych w nim usług lokalnych przedsiębiorców. Goście spoza Brzegu odwiedzą kawiarnie, bary i restauracje, dając zarobić naszym rodzimym przedsiębiorcom zlokalizowanym w obrębie starówki. Dzięki wyższym przychodom brzeskich przedsiębiorców skorzysta również budżet miasta, który będzie zasilony większymi kwotami podatków. Przecież to nie jest wcale takie trudne do zrozumienia…

Radni wskazali także aspekt proekologiczny i prośrodowiskowy. W przypadku postawienia na nowoczesne rozwiązania OZE, biorąc pod uwagę wykorzystanie prądu wyprodukowanego ze słońca, można bowiem wskazać na takie korzyści. Dzięki wykorzystaniu instalacji OZE Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a pośrednio Urząd Miasta, systematycznie będzie generował duże oszczędności na rachunkach za energię przy jednoczesnej świadomości obniżenia ilości CO2 emitowanego do atmosfery, dzięki wykorzystywaniu energii elektrycznej wyprodukowanej przez Odnawialne Źródła Energii.
Argumenty radnych wydają się klarowne, a pomysł rozbudowy istniejącego aquaparku o basen letni – wysoce uzasadniony. Czas pokaże, która idea zostanie zrealizowana i według którego projektu zostanie wybudowany basen odkryty.

Czas pokaże, czy burmistrz miasta potrafi nieść kaganek oświaty pośród społeczeństwa, które niekoniecznie musi się znać i obserwować nowe trendy zarówno w turystyce, marketingu, ekologii czy możliwościach technologicznych. Czy też jako były nauczyciel WF i dyrektor placówki szkolnej zaprezentuje postawę nie znoszącą sprzeciwu i jak w tym starym powiedzeniu – „na złość babci odmrozi sobie uszy”?

Mieszkańcy mogą zobaczyć koncepcję, przykładowy projekt przygotowany przez radnych, którzy zdecydowanie popierają rozbudowę całorocznego kompleksu basenowego przy ul. Wrocławskiej, a nie budowę od podstaw letniego basenu przy ul. Korfantego, z którego mieszkańcy będą mogli aktywnie korzystać w zależności od pogody do dwóch miesięcy w roku.

Grzegorz Surdyka
Radny miasta Brzeg

 

Do pobrania plik pdf z wizualizacją koncepcji basenu przy ulicy Wrocławskiej

Brzeg ul WROCŁAWSKA – BASEN KONCEPCJA