Szkolenie #czasnarybę w „Wozowni” w Brzegu. Restauracja zapowiada nowe – rybne – propozycje w menu

0

Brzeska „Wozownia” wzięła udział w szkoleniu, efektem którego będą nowe propozycje w menu. Tematem głównym były ryby – w tym przede wszystkim karp. Szkolenie dofinansowane zostało ze środków PO Rybactwo i Morze w ramach projektu z #dolinakarpia.

Przepyszne, kolorowe potrawy z opolskiego karpia i pstrąga poliwodzkiego przygotowane przez sympatyczny zespół pod okiem naszego Szefa Kuchni – Kamila Klekowskiego (…), już niedługo będziecie mogli skosztować w kuchni Wozowni. A o korzyściach z jedzenia lokalnych ryb opowie Wam zespół kelnerów przeszkolonych przez Janka Jakimowicza (JAKIMOWICZ HoReCa Academy). – czytamy w komunikacie opublikowanym na facebooku Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna”.

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Czas na rybę”, którego celem jest zwiększenie dostępności dań z lokalnych ryb słodkowodnych (głównie karpia) w obiektach gastronomicznych z terenu Doliny Karpia i okolic, pobudzenie rynku konsumenckiego w zakresie spożycia ryb w ciągu całego roku oraz wypromowanie lokalnych produktów kulinarnych. Szkolenia realizowane w ramach działania przeprowadzane są na terenie obiektu, który zgłosił się do uczestnictwa w szkoleniu i ma charakter indywidualnego i kompleksowego doradztwa zarówno dla zespołu kucharzy, obsługi kelnerskiej jak i kadry menadżerskiej. Przewidziane są również praktyczne zajęcia warsztatowe. Szkolenia przeprowadzane są w ramach projektu współpracy pt. „Realizacja działań edukacyjnych w obiektach gastronomicznych, placówkach oświatowych oraz na obszarach partnerskich LGD służących promocji rybackiego dziedzictwa kulturowego obszaru Stowarzyszenia Dolina Karpia i Stowarzyszenia RLGD „Opolszczyzna”. Projekt dofinansowany jest ze środków Priorytetu IV Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

„Wozownia” jako jedyna restauracja z Brzegu wzięła udział w tym działaniu, co tylko podkreśla, że lokal stale chce podnosić jakość oferowanych usług i zwiększa swoją ofertę o kolejne wartościowe propozycje. Jakie dania przygotowano w trakcie szkolenia?

Dziś (11.03 – od red.) przygotowaliśmy kilka wyjątkowych potraw na bazie opolskich ryb, m.in. brzuszki z karpia w panko na tostach, majonez chrzanowy, sałatka z pomidorów i cebuli; zupa rybna z pulpetami; pstrąg zawijany w boczek z sosem holenderskim i kaszą pęczak; kąski z karpia, frytki warzywne, sos tatarski; karp saute z karmelizowaną pietruszką i selerem; karp nacinany z sosem pesto śmietanowym, fondant ziemniaczany, gołąbek warzywny; bryzol z karpia; gołąbki z pstrągiem. – informuje Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna” na swoim facebooku.

Restauracja „Wozownia” już potwierdziła, że nowe, rybne propozycje znajdą się niedługo w menu.

Szkolimy się o rybach dostępnych w regionie! Serdecznie dziękujemy za miłą atmosferę i współpracę (…) Już niedługo w karcie pojawią się nowe propozycje ryb głównie karpia (…) – czytamy na fanpagu Restauracji Wozownia na facebooku.

Zachęcamy do odwiedzania strony Wozowni na facebooku i śledzenia aktualności w restauracji. Dodajmy, że lokal opublikował niedawno m.in. propozycje menu na święta wielkanocne. Zachęcamy do skorzystania z oferty.