Budżet Obywatelski Brzegu przeciąga się kolejny raz. Głosowanie i rozstrzygnięcie dopiero we wrześniu

0
fot. UM w Brzegu / zdjęcie ilustracyjne

Obywatelskie projekty brzeżan znów muszą poczekać na ewentualną realizacje. To już trzecia zmiana harmonogramu tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Brzegu. Przyczyną mają być pomysły zgłoszone przez mieszkańców, które wymagają opinii Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Takie przynajmniej jest oficjalne stanowisko włodarza miasta.


Przypomnijmy, że dzięki determinacji miejskich radnych udało się nie dopuścić do możliwości zawieszenia budżetu obywatelskiego jednoosobowo przez burmistrza Brzegu. Projekt uchwały, który dawał taką możliwość ze względów epidemicznych, został odrzucony pod koniec 2020 r. (wówczas burmistrza Wrębiaka poparło tylko troje radnych: Mariusz Andruchowicz, Radosław Preis i Jacek N.).

Wydawało się, że od tamtej pory wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, mieszkańcy w końcu będą mogli podjąć realne decyzje o wydatkowaniu miejskich pieniędzy, a zwycięskie projekty do realizacji poznamy już w maju bieżącego roku. Niestety, już na początku maja burmistrz Wrębiak poinformował, że niektóre zgłoszone projekty wymagają opinii jednostek podległych oraz konserwatora zabytków, w zakresie możliwości ich realizacji, a nowy termin głosowania i ogłoszenie wyników wyznaczono na lipiec.

W lipcu zamiast głosowania i rozstrzygnięcia budżetu obywatelskiego pojawił się kolejny komunikat burmistrza o kolejnej zmianie harmonogramu. Tym razem głosowanie i wyłonienie zwycięskich projektów przeniesiono na sierpień.

  • „Uprzejmie informuję, że nadal oczekujemy na opinię Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie możliwości realizacji niektórych projektów zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Brzegu. W związku z powyższym zmianie ulega harmonogram BOB. Głosowanie potrwa od 2 sierpnia do 20 sierpnia 2021 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi dnia 27 sierpnia 2021 roku” – można było przeczytać na stronie Urzędu Miasta w Brzegu.

To nie koniec zmian w harmonogramie budżetu obywatelskiego, bo właśnie został wydany najnowszy komunikat, który zakłada głosowanie i rozstrzygnięcie BOB we wrześniu, a przyczyna takiej decyzji wciąż jest taka sama – oczekiwanie na opinię OWKZ.

  • „Uprzejmie informuję, że nadal oczekujemy na opinię Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie możliwości realizacji niektórych projektów zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Brzegu. W związku z powyższym zmianie ulega harmonogram BOB. Głosowanie potrwa od 2 września do 20 września 2021 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi dnia 27 września 2021 roku” – informuje burmistrz Jerzy Wrebiak.

Na razie nie wiadomo nawet czego konkretnie dotyczą złożone projekty mieszkańców i które z nich wymagają opinii Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Skontaktowaliśmy się z Elżbietą Molak, jednak wojewódzka konserwator nie kryła zaskoczenia pytaniami w kontekście opinii do projektów z budżetu obywatelskiego. Dwukrotnie powtórzyła, że nie otrzymuje wniosków do opiniowania projektów w ramach budżetu obywatelskiego, chyba że, chodzi o bezpośrednie prace przy zabytku. Elżbieta Molak zadeklarowała, że porozmawia z burmistrzem Brzegu i zapyta o jakie opnie chodzi, aby sprawa mogła ruszyć do przodu.

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji BOB radni zabezpieczyli 100 tys. złotych, z czego mieszkańcy będą mieli do wykorzystania 70 tys. zł na zadania inwestycyjne i 30 tys. zł na pozostałe pomysły, np. organizacja imprez, wystaw, festynów.