Nie będzie „pseudoreferendum” z jednym pytaniem. Radni zapowiedzieli referendum, ale z wyborem dla mieszkańców

0
fot. sesja Rady Miejskiej Brzegu w dniu 7.07.2021 r.

Podczas dzisiejszej (8. lipca) sesji Rady Miejskiej Brzegu, radni procedowali nad projektem uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie basenu, ale tylko z jednym pytaniem o tzw. kompleks basenów przy ul. Korfantego w postaci trzech niecek na skarpie. Projekt uchwały przygotowała grupa radnych z koalicji burmistrza Wrębiaka, która już wcześniej nie chciała się zgodzić, na dopisanie drugiego pytania o inwestycję przy ul. Wrocławskiej.


Argumenty wszystkich stron były dzisiaj odmieniane przez wszystkie przypadki, jednak niewiele z nich wnosiło do sprawy coś nowego. Spór w sprawie basenu trwa o lokalizację oraz zakres inwestycji, i nawet najbardziej wyszukana demagogia tego nie zmieni. Władze miasta nie będą w stanie wybudować dwóch basenów, a więc realizacja jednego zablokuje finansowo budowę drugiego.

Dlatego tak ważny w tej sprawie jest głos mieszkańców, którzy mogliby zdecydować jakiego kompleksu basenowego oczekują, oraz na który gmina będzie musiała zaciągnąć wielomilionowy kredyt. Niestety, burmistrz Wrębiak i jego koalicjanci twardo stali przy swoim i chcieli referendum tylko z jednym pytaniem: „Czy jesteś za budową kompleksu basenowego przy ul. Korfantego w Brzegu?”.

Aby projekt uchwały w tej sprawie mógł zostać przegłosowany wymagał bezwzględnej większości, czyli 11 głosów. Tajemnicą poliszynela było to, że tak skonstruowany projekt bez możliwości wyboru nie przejdzie, a potwierdziło to oficjalne głosowanie.

Za referendum z jednym pytaniem było 8 radnych (Ryszard Różański, Janusz Żebrowski, Andrzej Witkowski, Kazimierz Kozłowski, Dariusz Socha, Renata Biss, Jacek N., Radosław Preis). 9 radnych wstrzymało się od głosu (Anna Głogowska, Renata Listowska, Ewa Kozioł, Bożena Szczęsna, Grzegorz Chrzanowski, Paweł Grabowski, Jadwiga Kulczycka, Grzegorz Surdyka, Tomasz Wikieł), a jeden radny był przeciw (Krzysztof Grabowiecki). Trzech radnych było nieobecnych (Mariusz Andruchowicz, Piotr Szpulak, Wojciech Komarzyński).

Należy dodać, że obecna większość Rady Miejskiej podkreślała, że konieczne jest referendum, które będzie zawierało pytanie o Korfantego oraz Wrocławską, co pozwoli zakończyć basenowy konflikt i w końcu rozpocząć realną budowę wybranego przez mieszkańców basenu.

Co ciekawe, burmistrz i radni jego koalicji przekonywali dzisiaj, że również są za rozbudową krytej pływalni ze strefą SPA i letnim basenem przy ul. Wrocławskiej, jednak należy przypomnieć, że od 2018 roku blokowali w tej sprawie wnioski radnych opozycji. Nawet podczas tegorocznego przyjęcia budżetu głosowali przeciw lub się wstrzymali za przeniesieniem środków finansowych na aktualizację lub wykonanie projektu rozbudowy krytej pływalni przy ul. Wrocławskiej o dużą nieckę pływacką wraz z budową basenu otwartego w tej lokalizacji, a w poprzednich budżetach nie zabezpieczali na taką dokumentację żadnych pieniędzy.

Cały przebieg dzisiejszej sesji można oglądnąć >>>TUTAJ<<<