Dni Kultury Kresowej 2021. Znamy program wydarzenia

13
Reklama
Reklama
Reklama

W sobotę i niedzielę (23-24.10.2021) w Brzegu odbędzie się kolejna edycja Dni Kultury Kresowej. To wydarzenie nawiązujące do kresowych tradycji, zwyczajów i pochodzenia mieszkańców Brzegu. W ciągu dwóch dni zaplanowano m.in. prelekcje, seanse filmowe oraz koncerty. 

Jednym z głównych założeń wydarzenia jest promowanie kultury kresowej i utrwalanie jej spuścizny u obecnych mieszkańców Brzeg. Dodajmy, że przodkowie większości brzeżan pochodzą z Kresów – zostali przesiedleni na Ziemie Odzyskane, a wraz z nimi przywędrowały elementy kultury, kuchni, tradycje i zwyczaje.

Reklama - ciąg dalszy wpisu poniżej

Dni Kultury Kresowej 2021 rozpoczną się w sobotę (23.10.2021). Tego dnia o godzinie 12:00 zaplanowano prelekcje o tematyce kresowej, które wygłoszą Małgorzata Młynarska i Michał Plutarski. Następnie, tj. o godz. 13:00 odbędzie się prezentacja filmów, pt. „Kresowiacy w Brzegu”, „Brzegu Kresy”, „Kresy – historia niezapomniana”. Te wydarzenia odbędą się na Małej Scenie Brzeskiego Centrum Kultury.

Następnie, tj. o godz. 15:00, na Dużej Scenie BCK odbędzie się Gala Dni Kultury Kresowej, w ramach której zaplanowano okolicznościowe przemówienia, koncert zespołu Leśne Echo z BCK oraz koncert zespołu Inwencja z Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu.

W niedzielę (24.10.2021) o godzinie 13:00 zaplanowano z kolei Mszę święta w intencji Kresowiaków, która odprawiona zostanie w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Tegoroczne Dni Kultury Kresowej dofinansowano z budżetu Gminy Brzeg w ramach zadań publicznych w zakresie organizacji imprez kulturalnych, festiwali, koncertów oraz przedsięwzięć i innych form kulturalnych.

Do udziału w wydarzeniu zaprasza organizator, tj. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Brzegu oraz partner wydarzenia, tj. Brzeskie Centrum Kultury.

Reklama
Reklama
Reklama